Festivalis prie jūros laukia lėlių teatrų

Festivalis prie jūros laukia lėlių teatrų

Salomėja Burneikaitė

Gegužės 1−3 dienomis Klaipėdos lėlių teatras uostamiestyje vėl sutiks geriausius Lietuvos lėlių teatrus ir svečius iš užsienio tarptautiniame lėlių teatrų festivalyje „Karakumų asilėlis“, kuris uostamiestyje vyks jau penktąjį kartą.

Tarp kitų menų

Tai vienintelis profesionalaus lėlių teatro festivalis Klaipėdoje ir Klaipėdos krašte, labiausiai orientuotas į mažuosius žiūrovus, tačiau rengėjai tikisi, kad bus įdomus ir jaunimui bei suaugusiesiems.

Žiūrovai, matę pirmojo „Karakumų asilėlio“, vykusio 1997-aisiais, spektaklius, − užaugo, bet vis tiek lankosi Lėlių teatre, kai kurie iš jų jau atveda savo vaikus į nuolat Klaipėdos lėlių teatre veikiančią „Karakumų asilėlio“ mokyklėlę.

Daugelis pamena pirmuosius keturis festivalius, kurie augo, plėtėsi jų geografija, kol „Karakumų asilėlis“ tapo tarptautiniu renginiu, pristatančiu europinį lėlių teatro meną Klaipėdos krašto gyventojams.

Šiemet uostamiesčio lėlininkai, naujose patalpose senamiestyje, Vežėjų gatvėje, baigdami pirmąjį sezoną, rengia tikrą šventę savojo miesto žiūrovams bei svečiams ir džiaugiasi išskirtine festivalio programa. Lėlių teatrų fiestoje pasirodys 13 teatrų, kurie per tris dienas suvaidins 18 spektaklių.

Šiųmečio festivalio idėja siekia atskleisti, kaip lėlių teatro menas draugauja su kitomis meno formomis. Jo devizas – lėlių teatro menas, tarp kitų menų. Juo ir buvo vadovaujamasi sudarant festivalio programą.

5-ojo „Karakumų asilėlio“ programoje tradicinės lėlių teatro formos „bendraus” su pačiomis įvairiausiomis meno rūšimis – muzika, daile, vizualine plastika, objektų ir žmogaus judesio poetine raiška, atveriančia kitokias dramaturgijos lėlių teatrui galimybes, gebančias praskleisti naujus minties sluoksnius.

Suvažiuos patys geriausi

Neįmanomas „Karakumų asilėlio“ festivalis būtų be kauniečių Dariaus ir Jūratės Armanavičių šeimos teatro „Nykštukas“, kuris atvažiuos su lėlių spektakliu „Batuotas katinas“.

Valstybinis Kauno lėlių teatras vaikams parodys jaukų vaidinimą su lėlėmis „Dvi padūkėlės pelytės“, kurtą E.Piotrovskos su vilniete dailininke Julija Skuratova.

Iš Vilniaus festivalis sulauks kelių įdomių projektų.

Mažiausi žiūrovai galės džiaugtis Saulės Degutytės, kuriančios „Stalo teatre“, vaidinimu „Peliukas gitaroje“.

Vitalijus ir Nijolė Mazūrai atstovaus „Paršiuko Ikaro“ teatrui, parodydami spalvotų šešėlių spektaklį „Sniego karalienė“ ir po vaidinimo bendraudami su žiūrovais, norinčiais pramokti iš popieriaus karpyti siluetus.

Vilniaus teatras „Lėlė“ atvyks su geriausiu praėjusių metų spektakliu, skirtu vyresniems žiūrovams, „Eglė žalčių karalienė“. Tai liūdna teatro giesmė apie Eglės mitą, žinomos liaudies pasakos motyvais. Už šį spektaklį jo sumanytojas, dalininkas ir režisierius, lėlių teatro menininkas V.Mazūras 2008-aisiais buvo apdovanotas prestižiniu „Auksiniu scenos kryžiumi“.

Unikalų projektą, kurtą Nijolės Indriūnaitės su dailininke scenografe Jurgita Jankute-Mirinavičiene, pagal biblinį tekstą „Giesmių giesmė“ atveš kūrybinė grupė iš Vilniaus. Šio spektaklio premjera įvyko „Vilnius – Europos kultūros sostinė – 2009“ – „Tebūnie naktis“ renginių metu.

Panevėžio Lėlių vežimo teatras, vadovaujamas Antano Markuckio, su visu vežimu įsikurs tiesiog Klaipėdos lėlių teatro kieme ir čia mažiesiems parodys J.Radzevičiaus „Skruzdėlę atsiskyrėlę“.

Festivalio šeimininkai į „Karakumų asilėlio“ programą įtraukė spektaklį suaugusiesiems „Juoba“, kurį Gintarė Radvilavičiūtė sukūrė pagal A.Žari pjesę, pavadindama jį penkių veiksmų politiniu lėlių baletu. Tai − groteskas, kuriame veikiantys teatriniai daiktai, transformuojami į personažus, virsta simboliais ir ima gyventi savo gyvenimą.

Atvyks svečių iš užsienio

Svečių „Karakumų asilėlis – 2009“ sulauks iš Latvijos, Rusijos, Danijos ir Slovėnijos.

Artimiausi kaimynai iš Liepojos atveš spektaklį M.Putninšo „Paskutinis drakonas ir Artūras UŪ“. Reižisierius Richardas Beltė, kartu su dailininke Ausma Neiburga pasakos netekusio namų Drakono istoriją tiems, kuriems jau rūpi ekologinės problemos.

Iš Tomsko, kuris yra tolimajame Rusijos Sibire, atvyks lėlininkas Vladimiras Zacharovas.

Su savo kurtomis ir ypatingai sukonstruotomis lėlėmis jis parodys spektaklį „Ežiukas rūke“ ir ves kūrybinę dirbtuvėlę festivalio dalyviams.

Jaunimui tikrai bus įdomus spektaklis keistu pavadinimu „Po velnių, aš toks vienišas…“ („Fucking alone…”), kurį parodys lėlininkai iš Danijos Kopenhagos miesto. Tai Katrine’os Karlsen ir Sissel’ės Romme Christensen audiovizualinis projektas apie vienatvę.

Jame daug dėmesio skiriama technologijoms, modeliuojančioms tikrą gyvenimą.

Pirmą kartą Klaipėdoje svečiuosis mini teatras iš Slovėnijos Liublianos miesto. Mažieji žiūrovai su tėveliais pamatys jo naujai interpretuotą pasaką „Coliukė“, kurią, panaudodamas lėles virtualioje aplinkoje ir kompiuterines technologijas, paseks Robertas Waltlas.

Su įdomiu kūrybiniu projektu, pavadintu „Rachmaninovo rankos“, iš Rusijos sostinės Maskvos atvyks teatras „Laboratorija T”.

Spektaklio idėja tiesiog intriguoja būsimuosius pianistus ir jų mokytojus. Ji atskleidžiama per muziką ir rankas, pasitelkus vos kelis butaforinius daiktus.

Aktorius Aleksejus Šašilovas pasirodys kaip tikras stebukladaris, budinantis vaizduotę, skatinantis stebėti žmones, įdėmiai klausytis muzikos ir linksmai žaidžiant patiems pabandyti kurti muziką rankomis.

Vertins vaikai ir kritikai

Festivalio „Karakumų asilėlis“ metu vyks ne tik spektakliai, bet ir susitikimai su menininkais, pokalbiai, diskusijos, seminaras pedagogams.

Atidarysime Jūratės Januškevičiūtės fotografijų parodą, pavadintą „Kartu ir šalia. Lėlių portretai“.

Bus pristatyta Vilniaus teatro „Lėlė“ aktorės, režisierės ir dramaturgės Nijolės Indriūnaitės knyga „Baltos pasakos“.

Spektaklius kartu su N.Indriūnaite stebės vaikų komisija ir jaunųjų kritikų žiuri, sudaryta iš Klaipėdos universiteto teatrologijos programos magistrantų, kuriems vadovauja doc. dr. Petras Bielskis.

Organizuojant festivalio renginius talkina Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Režisūros katedros studentai.

Festivalio „Karakumų asilėlis“ spektakliai ir kiti renginiai vyks Klaipėdos lėlių teatre bei jo kieme, Kultūrų komunikacijų centre, Klaipėdos universiteto Mokomajame teatre ir Klaipėdos koncertų salėje.

Paskubėkite įsigyti bilietus, nes dabar jie yra pigiausi.

by admin