Į festivalį Ukrainoje – su „Pinhole LT“


MENO LEIDINYS Nr. 11 (185)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

 

Į festivalį Ukrainoje – su „Pinhole LT“

 

 

Lapkričio 19-ąją Kijevo galerijoje „RA“, tarptautinio fotografijos festivalio „KievFotoCom“ programoje atidaryta lietuvių fotografijų paroda „Pinhole LT“, kurioje dalyvauja ir klaipėdietis fotomenininkas Gytis Skudžinskas.

Tai jau kelintas Lietuvos fotografijos pristatymas Ukrainoje, kurioje lietuvių fotografija yra tradiciškai labai vertinama. Taip pat ir didžiausiame Ukrainoje vykstančiame fotografijos festivalyje lietuvių fotografai dalyvauja jau nebe pirmi metai – 2008-aisiais ten buvo galima pamatyti Vito Luckaus fotografiją bei jungtinį Gintauto Trimako, Alvydo Lukio bei klaipėdiečio Remigijaus Treigio projektą „TTL“.

Šiemet festivalis „KievFotoCom“, kurio tema – ekologija, į savo sales pakvietė jungtinį devynių Lietuvos fotografų projektą, kuriame kiekvienas autorius kuria savo dalį skirtingai naudodamas pinhole strategijas. Lietuvių projektas iš kitų festivalio projektų skiriasi tuo, kad jis vienintelis susijęs su pinhole metodika.

Lietuvių parodoje – Gintauto Trimako ir Vytauto Razmos bendras projektas „Dubliai“, Pet-ro Saulėno fotoatvirukai, Arturo Valiaugos serija „Japanmix“, Giedriaus Petrausko, Dariaus Kuzmicko, Arūno Kulikausko, Jurgitos Remeikytės pinfole’ai.

Taip pat festivalio parodoje savo pinhole’us pristatantis vienas iš šio projekto kuratorių klaipėdietis G.Skudžinskas ciklu „Tyla“ svarsto apie nūdienos vaizdų pasaulio problematiką. Fotografo teigimu, „šio ciklo darbai eliminuoja orientacinius erdvės ir laiko parametrus bei siekia kalbėti apie perpildytą atvaizdo reprodukcijų rinką. Jei tylą suprastume kaip protestą prieš nuspėjamą tuščiažodžiavimą, tai šiose fotografijose eliminuojamos perteklinės vizualinės nuorodos“.

Paroda „Pinhole LT“ Kijevo galerijoje „RA“ veikia iki lapkričio 30-osios.

Prancūzijos „Šiauriečiai“ domisi Lietuvos menu

Prancūzijos Kano mieste lapkričio 12-ąją prasidėjusiame 19-ajame Šiaurės šalių literatūros ir meno festivalyje „Šiauriečiai“ (Les Boreales) ypatingas dėmesys skiriamas garsiausiems kūrėjams iš Lietuvos. Tarp jų – ir klaipėdietis rašytojas Gintaras Grajauskas, festivalyje viešėjęs lapkričio 14–18 d.

Šių metų festivalyje trys Baltijos šalys kartu su Norvegijos Hordelendo grafyste dalyvauja garbės viešnios teisėmis.

„Šiauriečių“ festivalį pradėjo pasaulyje pripažintų menininkų Deimanto Narkevičiaus ir Žilvino Kempino šiuolaikinio meno paroda „Sarabande“ bei Jono Meko filmų retrospektyva, kurią papildė diskusija su pačiu autoriumi. Festivalio kino programoje – ir Lietuvos režisierių Arūno Matelio, Giedrės Beinoriūtės bei Algimanto Puipos filmai.

Festivalio organizatoriai džiaugėsi galėdami pristatyti Prancūzijoje itin vertinamo Oskaro Koršunovo teatro spektaklį „Įstabioji ir graudžioji Romeo ir Džiuljetos istorija“, kuris rodytas du kartus Nacionaliniame Normandijos dramos centre, Heruvilio teatre.

Festivalio dalyviai galėjo susitikti ir su vienu garsiausių lietuvių dailininkų Stasiu Eidrigevičiumi, kurio iliustruota knyga neseniai išleista Prancūzijoje, bei dalyvauti pokalbyje su rašytoju G.Grajausku, pristačiusiu savo pjesę „Rezervatas“, išleistą prancūzų kalba. Buvo surengti „Rezervato“ sceniniai skaitymai su „Panta Theatre“ aktoriais, juos režisavo Gilles Boulan. „Praėjo gerai, publika reagavo teisingai ir ten, kur ir reikia“, – dalijosi įspūdžiais G.Grajauskas.

Pirmąją festivalio savaitę pristatyta ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos bei Estijos kultūra.

Festivalis „Šiauriečiai“ vyksta visą lapkritį, kviesdamas prancūzus į 127 literatūros, cirko, šokio, teatro, muzikos, kino, dailės, fotografijos renginus 67 skirtingose regiono vietose.

Lietuvos kultūra „Šiauriečių“ festivalyje pristatoma nebe pirmą kartą – 2003-iaisiais Lietuva jame dalyvavo išskirtinėmis garbės viešnios teisėmis.

„Durų“ inf.

by admin