Išvyksta į Geteborgo knygų mugę

Išvyksta į Geteborgo knygų mugę

Rita Bočiulytė

Rytoj Švedijos miestas Geteborgas taps Lietuvos kultūros sostine užsienyje. Čia rugsėjo 29 – spalio 2 dienomis vykstančioje didžiausioje Šiaurės šalių knygų mugėje Lietuva dalyvaus pagrindinės viešnios teisėmis. Šalies rašytojai, leidėjai ir kultūros atstovai šiauriečiams pristatys mūsų literatūrą, istoriją, kultūrą. Tarp jų bus ir trys Klaipėdos leidyklos bei rašytojas Gintaras Grajauskas.

Uostamiesčio leidyklos irgi turi ką parodyti

Lietuvos nacionaliniame stende bus eksponuojama apie 300 naujausių knygų kolekcija, prisistatys Lietuvos leidyklos, kurios tikisi mūsų šalies literatūra sudominti skandinavų leidėjus.

Į Lietuvos nacionalinį stendą pateko ir dviejų Klaipėdos leidyklų knygos: šešiolika S.Jokužio leidyklos-spaustuvės ir keturios K.Demerecko leidyklos. Jos bei Klaipėdos universiteto leidykla mugėje turės ir atskirus stendus, kiekvienai skirta po tris kvadratinius metrus ekspozicinio ploto.

S.Jokužio leidykla-spaustuvė Geteborge pristatys 18 pavadinimų knygas. Dauguma jų – apie Klaipėdos kraštą, „Prūsijos karalienė Luiza Klaipėdoje“, „Simonas Dachas klaipėdietis prūsas“ išleistos lietuvių ir vokiečių kalbomis. Leidyklos stende bus ir fotomenininkų V.Karaciejaus, A.Ostašenkovo, tapytojos A.Banytės kūrybos albumai, taip pat pastaraisiais metais išleisti albumai apie Klaipėdą, Plungę, Mažeikius.

„Be knygų, vežame ir savo reklaminę produkciją – kalendorius, katalogus. Tarp jų bus ir vienos švedų kepyklos katalogas, – sakė “Klaipėdai“ leidyklos savininkas Saulius Jokužys. – Mūsų geografija neapsiriboja Lietuva. Mes dirbame ir švedams, danams, norvegams. Tai ir norime parodyti.“ Be kita ko, S.Jokužio leidykla-spaustuvė spausdino ir Lietuvos reprezentacijos Geteborgo knygų mugėje medžiagą, pristatančią joje dalyvaujančius Lietuvos rašytojus.

Reprezentuos Klaipėdą

K.Demerecko leidykla „Libra Memelensis“, skaičiuojanti 11-uosius savo veiklos metus, Geteborgo knygų mugėje irgi turės kuo pasigirti, pasidžiaugti. „Nuvešime tris dešimtis knygų lietuvių, anglų, vokiečių, rusų kalbomis – tai, ką išleidome geriausio per pastaruosius penkerius metus, ir reprezentuosime Klaipėdą“, – tvirtino Kęstutis Demereckas. Leidėjas pirmiausia paminėjo knygas „Klaipėdos fachverkas“, Marinos Kulčinskajos „Švedija: mitai ir tikrovė“, albumus „Mažosios Lietuvos istorijos paminklai“ ir „Kretingos muziejus“, klaipėdietės rašytojos N.Kepenienės pasakų knygas „Po riestainio saule“ (2002-aisiais pripažinta geriausia Lietuvos vaikų knyga) ir „Džiovintas debesėlis“. „Libra Memelensis“ mugėje taip pat pristatys savo turistinius leidinius – žemėlapius, knygas su CD ir katalogus.

Klaipėdos universiteto leidykla irgi nepraleido progos prisistatyti Geteborgo knygų mugėje, kurioje dalyvauja pirmąkart. „Kadangi šiemet Lietuva – mugės svečias ir už ekspozicinį plotą moka mūsų valstybė, mes irgi išgalime nuvažiuoti“, – džiaugėsi leidyklos direktorė Lolita Zemlienė.

KU leidykla į mugę veža pačius naujausius savo leidinius, mokslines knygas – archeologų mokslinių straipsnių rinkinį „Praeities puslapiai“, D.Kšanienės monografiją „Muzika Mažojoje Lietuvoje“ ir kitas bei informacinius universiteto leidinius. E.Matulionienės knygą „Klaipėdos krašto tautiniai drabužiai“ mugėje papildys ką tik išleisti delmonų atvirukai. Tiesiai iš „Drukos“ spaustuvės į Švediją nukeliaus ir pati naujausia KU leidyklos knyga – „Kaligrafija iš Lietuvos pajūrio“, sudaryta dailininkų A.Kliševičiaus ir M.Petrulio. Joje pristatoma aštuonių Klaipėdos krašto dailininkų kaligrafų kūryba, įvadinį straipsnį parašė klaipėdietė dailėtyrininkė K.Jokubavičienė. Knygą Švedijoje pristatys Algis Kliševičius.

Anot L.Zemlienės, KU leidykla savo stende Geteborgo knygų mugėje surikiuos 30 pavadinimų gražiausių ir vertingiausių knygų, kurias išleido per pastaruosius trejus metus.

Lietuva – pagrindinė viešnia

Per keturias Geteborgo knygų mugės dienas bus surengti 28 seminarai, skirti Lietuvos literatūrai, istorijai ir politikai.

Mugėje viešės 17 lietuvių rašytojų, dar kita tiek garsių Lietuvos žmonių – literatūros kritikų, istorikų, politologų, visuomenės veikėjų – dalyvaus mugės seminaruose ir diskusijose.

Vienas iš pagrindinių programos akcentų bus pokario metu vykęs pasipriešinimo judėjimas, kuriuo šiauriečiai šiuo metu labai domisi.

Įvairiose Geteborgo miesto erdvėse taip pat vyks lietuviški džiazo vakarai, šiuolaikinių lietuvių kompozitorių muzikos koncertai, literatūros skaitymai, veiks parodos, skirtos Lietuvos knygų menui, iliustracijoms bei Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 15 metų sukakčiai.

Sudarant renginių programą buvo siekiama pristatyti ne tik šiuolaikinę Lietuvos literatūrą, bet ir platesnį šalies kultūros kontekstą. Tai padaryti padės ir specialiai šiai mugei Švedijos leidyklų išleistos aštuonios lietuvių autorių knygos.

Šiaurės ministrų tarybos biuras taip pat prisidės prie Lietuvos pristatymo ir mugės renginių programoje siūlo keletą renginių. Tai literatūros seminaras “Jūra, žemė ir dangus”, skirtas Baltijos ir Šiaurės šalių šiuolaikinių rašytojų kūrybai, politinis seminaras apie Baltijos regiono dabartį ir ateitį, kuriame dalyvaus garsūs Šiaurės ir Baltijos šalių politikai, bei poezijos ir muzikos vakaras.

Geteborgo knygų mugė, pradėta rengti nuo 1985-ųjų, yra pagrindinis ir didžiausias tokio pobūdžio renginys Šiaurės šalyse, į vieną vietą suburiantis rašytojus, leidėjus ir skaitytojus. Pernykštėje knygų mugėje pabuvojo 108 tūkst. lankytojų, buvo akredituota daugiau nei tūkstantis žiniasklaidos atstovų. Šių metų mugės tema – “Britų literatūra”.

Lietuvos viešnagė tarptautinėje Geteborgo knygų mugėje suteikia unikalią galimybę ne tik išsamiai pristatyti įdomiausią ir aktualiausią lietuvių literatūrą bei kultūrą, bet ir kartu su mūsų Baltijos jūros kaimynais aptarti ir geriau suvokti bendrą istorijos patirtį, jos šiandieną ir galimas raidos perspektyvas.

by admin