Langas

MENO LEIDINYS Nr. 10 (220)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

 

Langas

Klaipėdos dailė vieši Vilniuje

Vakar Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) galerijoje „Arka“ Vilniuje pristatyta Klaipėdos dailininkų kūrinių paroda „40 kūrybos metų“, veiksianti iki gruodžio 2-osios.

Per 70 autorių subūrusi jubiliejinė dailės apžvalga skirta LDS Klaipėdos skyriaus 40-mečiui ir Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 90-mečiui, suteikia progą sostinės gyventojams ir svečiams įvertinti pastarųjų metų klaipėdiečių kūrinius bei regiono dailės savitumą.

Čia galima pamatyti nuolatos kuriančių ir parodose dalyvaujančių dailininkų darbus, tik šiemet įstojusiųjų į LDS kūrybą ir jau anapilin išėjusiųjų kūrybinį palikimą.

Šia paroda siekiama atspindėti visus dailės žanrus: tapybą (V.Viningas, L.J.Jankus, E.Malinauskas, R.Jusionytė, A.Banytė, A.Taurinskas ir kt.), grafiką (D.Žalnieriūtė, A.V.Burba, L.Gedvilaitė, L.Skačkauskaitė-Kuklienė ir kt.), skulptūrą (A.Sakalauskas, G.Jonkus, S.Plotnikovas ir kt.), taikomuosius menus – keramiką (I.Baroti, D.Ložytė, V.Petravičius ir kt.) ), skulptūrinę metalo ir medžio plastiką (D.Drulys, V.Juzėnas, R.Inčirauskas, P.Gintalas ir kt.), juvelyriką (V.Bizauskas, N.Poškutė, V.Sitalo ir kt.), tekstilę (A.Adomavičienė, A.Damijonaitis, Z.Inčirauskienė ir kt.).

Parodoje dalyvauja į LDS šiemet įstoję menininkai R.Petrovas, L.Mačiulaitienė, E.Bernotas ir kiti.

Taip pat eksponuojami jau išėjusių amžinybėn pajūrio dailininkų A.Jusionio (1954–2003), A.Kliševičiaus (1950–2008), P.Gaidamavičiaus (1957–2009), V.Pinkevičiaus (1949–2012), V.Kalninio (1952–2013), A.Mėčiaus (1965–2013) kūriniai.

Kolekcija suformuota iš retrospektyvinės Klaipėdos dailės parodos, šiąvasar vykusios uostamiesčio Parodų rūmuose. Ekspoziciją Vilniuje keli dailininkai papildė naujais kūriniais.

Skambėjo Mažeikių festivalyje

VII tarptautiniame meno festivalyje „Mažeikiai – 2013“ surengtas klaipėdiečio kompozitoriaus Remigijaus Šileikos autorinis koncertas.

Mažeikų kultūros centre rugsėjo 29-ąją skambėjo per pastarąjį dešimtmetį sukurti Klaipėdos universiteto Menų fakulteto prof. R.Šileikos kūriniai.

Juos atliko obojininkas Robertas Beinaris, pianistė prof. Tatjana Romaškina, solistė prof. Valentina Vadoklienė (sopranas), koncertmeisterė Renata Krikščiūnaitė-Barcevičienė, Šiaulių mokytojų akordeonų kvintetas „Mozaika“: Linas Onaitis, Daiva Vasauskienė, Zita Bružienė, Jūratė Trimailovienė, Janina Mažonaitė, solistė Judita Butkytė (sopranas) ir instrumentinis ansamblis: Aušra Kuraitė (fleita), Auksė Kaziukaitienė (altas), Vaiva Purlytė (klavesinas), Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas – Mindaugas Bačkus), pianistas prof. Petras Geniušas (fortepijonas), dirigentas prof. Saulius Sondeckis, Klaipėdos mišrus choras „Aukuras“ (meno vadovas – Alfonsas Vildžiūnas) ir pianistas prof. Saulius Šiaučiulis.

Koncertą vedė muzikologė prof. dr. Daiva Kšanienė.

Gausiai susirinkusi publika šiltai sutiko uostamiesčio kompozitoriaus muziką ir jos atlikėjus.

Šį meno festivalį organizuoja Mažeikų rajono savivaldybės Kultūros skyrius, renginio meno vadovas – prof. S.Sondeckis, pavaduotojas – Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos direktorius Ričardas Grušas.

Šiemetis Mažeikių meno festivalis vyko rugsėjo 14 – spalio 26 d.

Be minėtų atlikėjų, jame koncertavo Lietuvos valstybinis simfoninis ir Šv. Kristoforo kamerinis orkestrai, Armonų trio, saksofonininkas Petras Vyšniauskas su grupe, choras „Vilnius“, ansambliai „Lietuva“ ir „Regnum Musicale“.

Koncertai vyko Mažeikių kultūros centre, Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje, Renavo bei Dautarų dvaruose.

„Žuvies akis“ pasirodys Berlyne

Klaipėdiečių menininkų grupė „Žuvies akis“ lapkritį Berlyne (Vokietija) atstovaus Lietuvos šiuolaikiniam šokiui.

Lapkričio 3–17 d. Berlyne jau antrą kartą rengiama Lietuvos šiuolaikinio šokio pristatymo programa.

Pernai Lietuvos kultūros atašė Vokietijoje Gabrielės Žaidytės ir šokio kritikės Ingridos Gerbutavičiūtės dėka startavusi iniciatyva šiemet pristatys net penkis šiuolaikinio šokio spektaklius iš didžiausių Lietuvos miestų.

Vilniui atstovaus šokio teatras „Dansema“, rodysiantis spektaklius vaikams, Kaunui – šokio teatras „Aura“ su vasarą uostamiestyje viešėjusiu spektakliu „Ar aš esu tas, kas aš esu?“, o Klaipėdai – menininkų grupė „Žuvies akis“ su dviem brandžiausiais savo darbais.

Klaipėdiečiai užbaigs šokio programą Berlyne, lapkričio 16 ir 17 d. menų centre „Künstlerhaus Bethanien“ pristatydami daugiausiai tarptautinėje arenoje gastroliuojantį projektą – šokio operą „Dykra“ (choreografė Agnija Šeiko, kompozitorius Jonas Sakalauskas) ir duetą „Aikštelėje laisvų vietų nėra“, už kurį jo kūrėja A.Šeiko šiemet buvo apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi.

Į taikomojo meno šou JAV

Filadelfijos (JAV) meno muziejus Pensilvanijos konferencijų centre lapkričio 7–10 d. organizuoja 37-ąjį šiuolaikinio taikomojo meno renginį „Craft show“. Jame dalyvaus ir dvi klaipėdietės dailininkės.

„Craft show“ atstovauja profesijai ir rankų darbo meistrystei. Šiemet šioje grandiozinėje parodoje-mugėje dalyvaus 195 JAV menininkai – taikomojo meno atstovai ir šalies – renginio viešnios šios srities profesionalų grupė. Kasmet „Craft show“ vieši vis kita šalis. Šiais metais pakviesta Lietuva. Ji pirmoji iš Baltijos šalių, pelniusi šią garbę. Bene tik Vokietija iš artimesnių mūsų kaimynių yra prisistačiusi JAV „Craft show“.

Lietuvai atstovaus 23 dailininkai bei kūrybinės grupės, atrankos būdu patekę į šį renginį. Lietuvos dailininkų sąjungos Kultūros projektų centras atranką buvo paskelbęs kone prieš dvejus metus. Su savo kūriniais į lietuvių menininkų delegaciją patekusi klaipėdietė Daiva Ložytė prasitarė, kad buvo atrinkta iš 200 keramikų. Ne mažesnė konkurencija buvo ir odos bei medžio menininkei Virginijai Giniotytei – kitai klaipėdietei, sėkmingai praėjusiai atranką.

V.Giniotytė, ruošdamasi „Craft show“, sukūrė specialią 200 darbų kolekciją, kuri, dailininkės žodžiais, susumuoja tai, ką ji iki šiol veikė. Joje – ir objektai-vaisiai su slaptais stalčiukais, balansuojantys tarp grynojo ir taikomojo meno, ir subtilūs kaklo papuošalai iš odos, odinės bei kailinės apyrankės, keletas originalių rankinių. Kiek į visa tai įdėta kruopštaus darbo, žino tik ji pati.

Laivu į JAV jau išplaukė ir keramikės D.Ložytės kolekcija – dvi skulptūrėlės iš „Monų“ ciklo ir 70 nedidelių figūrinių indų. Visa tai padaryta per pastaruosius penkis mėnesius.

Klaipėdietės į JAV išskris artimiausiomis dienomis, o iš ten grįš tik lapkričio pabaigoje. Abi ketina ne tik pristatyti savo kūrinius parodoje, bet ir aplankyti Niujorką.

Su batikos paroda – Plungėje

Buvusioje Mykolo Oginskio dvaro laikrodinėje įsikūrusioje Plungės viešojoje bibliotekoje spalio 12-ąją atidaryta klaipėdietės dailininkės Audronės Adomavičienės darbų paroda „Sutikti pakeliui“.

Joje iki lapkričio 7-osios eksponuojami autorės kelių pastarųjų metų kūriniai, kuriuose skleidžiasi jos mėgstamiausia ir profesionaliai įvaldyta kūrybos sritis – batika. A.Adomavičienės tekstilinių kompozicijų erdvė – tai nesibaigiantis svajonių pasaulis, kuriame menininkės „sutiktieji pakeliui“ niekada nėra tiesmuka kopija ar „objektyvi realybė“, jie visada turi simbolinę reikšmę ir šlakelį subtilios ironijos.

„Kūryba man kaip žaidimas. Sukuri vieną darbą, o mintyse jau ryškėja būsimojo piešinys, koloritas. Ranka siekia teptuko, ant elektrinės plytelės kaista vaškas… Ir taip jau tris dešimtis metų“, – šypsojosi dailininkė.

„Pernelyg nenutoldama nuo tikrovės vaizdų ir motyvų, ji lieka ištikima stilizuotai, apibendrinančiai piešinio kalbai, simboliais bylojantiems gamtos vaizdams, subalansuotiems spalvų deriniams, savitai detalių ir fono žaismei – tam, ką vadintume nekintančiomis estetiškumo kategorijomis“, – teigė parodos kuratorė menotyrininkė Rūta Jakštonienė.

A.Adomavičienė 1979 m. baigė dizaino studijas Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos vizualinio dizaino katedroje, nuo 1980 m. dalyvauja parodose, yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Jos darbai eksponuoti bendrose ir personalinėse parodose Lietuvoje bei kitose šalyse – Vokietijoje, Lenkijoje, Olandijoje, Rusijoje, JAV. Dirba dailininke Lietuvos jūrų muziejuje.

„Durų“ inf.

by admin