Langas

MENO LEIDINYS Nr. 7 (181)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

 

Naujoje plokštelėje – R.Šileikos kūriniai

„Remigijus Šileika. Kameriniai kūriniai“ – taip vadinasi nauja klaipėdiečio kompozitoriaus kompaktinė plokštelė, kurią baigiantis birželiui išleido Vilniaus leidybinė firma „Baltic Optical Disc“.

Daugiau nei valandą skambančioje plokštelėje – septyni kameriniai kūriniai, R.Šileikos sukurti 1990–2007 m. Tai „Šaulys“ anglų ragui solo, Sonata fortepijonui, „Rudens prana“ klarnetui ir fonogramai, vokalinis ciklas „Ką saugo nepragydęs paukščio balsas“, Trio fleitai, fortepijonui ir mušamiesiems, „Snieguoto pasaulio melodija“ sopranui, fleitai, altui ir klavesinui (žodžiai S.Gedos) bei Koncertas fortepijonui ir styginių orkestrui.

Kūrinius įrašė žinomi atlikėjai – obojininkas Robertas Beinaris, pianistai Petras Geniušas, Vytis Buivydavičius, klarnetininkas Pranciškus Narušis, solistės Valentina Vadoklienė (sopranas), Rasa Ulteravičiūtė (sopranas), švedų trio „The Tribukait, Pettersson, Berg Trio“, Vilniaus šv. Kristoforo kamerinis orkestras bei kiti.Prie plokštelės pridėtas 20 puslapių bukletas (parengė muzikologė Milda Kazakevičienė, spausdino leidykla „Druka“), kuriame sudėta lakoniška informacija apie autorių, atlikėjus, kūrinių anotacijos. Viso leidinio menine išvaizda rūpinosi klaipėdietė dizainerė Violeta Jusionienė, garsu – Audrius Janonis.

R.Šileikos kūrinių plokštelės išleidimą parėmė Klaipėdos universiteto Meninės veiklos rėmimo fondas, Lietuvos kompozitorių sąjungos Klaipėdos skyrius, Lietuvos radijas.

Tai jau antroji autorinė R.Šileikos kompaktinė plokštelė. Pirmoji – „Requiem“ – išleista 2000-aisiais. Dar apie dešimt pavienių šio autoriaus kūrinių įvairūs atlikėjai įtraukė į savo plokšteles.

Kompozitorius, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto profesorius R.Šileika šiemet spalį minės savo 60-metį. Ta proga Klaipėdoje jis planuoja surengti savo kūrybos autorinį koncertą, jame ir pristatys naująją kompaktinę plokštelę.

„Nakties serenados“ – su Klaipėdos orkestru

Rugpjūčio 3–6 dienomis Palangos gintaro muziejaus terasoje jau 39-ąjį sezoną skambės Lietuvos kamerinio orkestro koncertų ciklas „Nakties serenados“, kuriame muzikuos ir Klaipėdos kamerinis orkestras.

Nuo 1971-ųjų Palangos gintaro muziejuje Lietuvos nacionalinės filharmonijos rengiamas unikalus Lietuvos kamerinio orkestro koncertų ciklas pristato mažosios nakties klasikos programas, turinčias ir ryškių baroko bruožų.

Ne išimtis ir šiųmetis orkestro ciklas, kuriame skambės Mozarto kodą simbolizuojanti „Mažoji nakties muzika“, Händelį patį į alpulį pastūmėjusi jo arija „Lascia ch’io pianga“ („Leiskite man apraudoti“), gaivališki Vivaldi’o „Metų laikai“, paslaptingas Haydno Koncertas dviem organizuotosioms ratukinėms lyroms.

Šiemet Gintaro muziejaus terasoje su Lietuvos kameriniu orkestru, vadovaujamu smuikininko S.Krylovo, muzikuos smuikininkė iš Slovėnijos L.Trotovšek, dainuos solistės A.Krikščiūnaitė ir I.Prudnikovaitė, Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“. Koncertams diriguos R.Šervenikas, M.Pitrėnas, S.Krylovas.

Klaipėdos kamerinis orkestras su savo vadovu violončelininku M.Bačkumi į „Nakties serenadų“ koncertų ciklą įsilies rugpjūčio 5-ąją su A.Vivaldi’o, J.Haydno, F.Mendelssohno-Bartholdy ir F.Latėno muzikos programa.

„Įstabaus grožio baroko ir klasicizmo meistrų kūriniai, Lietuvos kamerinio orkestro griežiami pasikvietus būrį ryškių solistų, skatina kalbėti apie seną paprotį. Tai ne įšalęs tradicionalizmas, tai gyva tradicijos dvasia ir forma, nepraradusi autentiškumo ir išsaugojusi aurą, kurią formuoja ne tik muzika, ne tik orkestrantai, solistai ir dirigentai, bet ir vieta bei publika“, – teigė „Nakties serenadų“ organizatoriai.

Lietuvių projektas pristatytas Romoje

Vasarai įsibėgėjus Ispanijos karališkoje akademijoje Romoje vyko tarptautinis 27-ių Europos šalių jaunųjų menininkų projekto „Jauni balsai ir žvilgsniai virš Europos“ pristatymas. Jame Lietuvai atstovavo vilniečio fotomenininko Ramūno Danisevičiaus ir klaipėdiečio poeto Gintaro Grajausko darbai.

Šių menininkų bendrą autorinį projektą sudaro R.Danisevičiaus fotografija „Lietuviškasis Don Kichotas“ bei G.Grajausko į italų kalbą išverstas eilėraštis „Trium-fatorius“. Šie darbai parinkti neatsitiktinai. 2010 m. pirmąjį pusmetį pirmininkavusi ES šalis buvo Ispanija, kuri pirmininkavimo užbaigimo dieną organizavo visų Europos šalių jaunųjų fotografų bei poetų pristatymą. Lietuvių autorių projekte ispanišką dvasią puikiai atspindėjo fotografo R.Danisevičiaus užfiksuotas Don Kichotas bei G.Grajausko ironiškai aprašytas triumfatorius. Birželio 30-ąją akademijoje vykusioje parodoje buvo pristatytas šiame projekte dalyvaujančių menininkų albumas, išleistas visomis Europos šalių kalbomis.

R.Danisevičius nuo 1993 m. dirba spaudos fotografu, nuo 2001 m. yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, surengęs šešias individualias parodas Lietuvoje ir užsienyje, dalyvavęs daugelyje tarptautinių grupinių parodų, už kūrybinius nuopelnus pelnęs 37 apdovanojimus.

Poetas, eseistas, dramaturgas, prozininkas, dainų autorius ir atlikėjas G.Grajauskas Lietuvoje yra išleidęs šešias eilėraščių, dvi eseistikos knygas, romaną bei pjesių rinkinį. Jo eilėraščių knygos išleistos Vokietijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Italijoje, Islandijoje, Prancūzijoje. Eilėraščiai išversti į daugelį pasaulio kalbų, publikuoti užsienio šalių periodikoje bei antologijose. Poetas yra daugelio garbingų premijų laureatas.

Šiemet rugsėjį G.Grajauskas ruošiasi dalyvauti islandų, škotų ir lietuvių grupės „Berserkai“ koncertuose Vilniuje bei Rygoje ir bendros naujos kompaktinės plokštelės pristatyme. Po to iškart keliaus į literatūros festivalį Berlyne ir ten praleis beveik visą spalį. Lapkričio viduryje klaipėdiečio kūrybinių kelionių maršrutas pasieks Prancūziją ir Žemutinės Normandijos Kano mieste vyksiantį Šiaurės šalių meno ir literatūros festivalį „Les Boréales“ („Šiauriečiai“). Jame Lietuvai atstovaus J.Mekas, O.Koršunovas ir G.Grajauskas, vyks jo pjesės „Rezervatas“ skaitymai su prancūzų aktoriais.

Parengė Rita Bočiulytė

by admin