Lietuviškus bumerangus dekoravo dailininkai

Lietuviškus bumerangus dekoravo dailininkai

Kristina Jokubavičienė

Lietuvos dailės muziejaus Prano Domšaičio galerijoje veikiančioje parodoje “Bumerangai: sukurta Lietuvoje” vilnietis mokslininkas Saulius Pakalnis pirmą kartą demonstruoja savuosius originalius bumerangus.

Autorius – mokslininkas

Saulius Pakalnis 1979-1984 metais studijavo Vilniaus universiteto Fizikos fakultete, 1993-iaisiais tapo gamtos mokslų daktaru (eksperimentinė fizika). 1995 metais jis tęsė studijas Jyvaskyla universitete

(Suomija), 1998-1999 metais bendradarbiavo su Jenos taikomųjų mokslų universitetu (Vokietija), 2000-aisiais atliko mokslo tiriamuosius darbus Kalifornijos universitete (JAV), o 2001-2002 metais – Virdžinijos sandraugos universitete (JAV).

Dvejus metus dirbo Tartu universiteto Fizikos institute. Šiuo metu yra UAB “EKSPLA” ir Fizikos instituto (Vilnius) inžinierius konstruktorius. Turi penkiolikos metų patirtį, tobulinant ir naudojant moksliniams tyrimams laikinės skyros spektrometrines sistemas, netiesinės parametrinės šviesos konversijos metodus ir kt. Yra paskelbęs mokslinių publikacijų Lietuvos ir užsienio spaudoje.

Turi retą pomėgį

Lietuviškieji bumerangai, sukurti vilniečio mokslininko S.Pakalnio ir dekoruoti dailininkų profesionalų, parodoje nušvito įvairiausiais motyvais ir spalvomis. Darijos Vasiliauskienės nuotraukos

Greta rimtos mokslinės veiklos S.Pakalnis turi retą pomėgį. Jis sukūrė ir patentavo originalią bumerango konstrukciją. S.Pakalnis pasakojo: „Tradicinis aborigenų dviejų menčių bumerangas yra vienas iš galimų bumerango variantų, tačiau dėl savo konstrukcijos paprastumo jis yra labiausiai paplitęs ir seniausiai naudojamas modelis. Jis buvo gaminamas iš medžio šakos, turinčios alkūnės formą. Šiuolaikiniai bumerangai yra įvairiausių formų, kurių dauguma žymima simboliais X, V, T, H ir Y, ir yra gaminami iš įvairių kompozicinių medžiagų. λ bumerango formos konstrukcija, kurią patentavau, yra originali. Naujo tipo bumerangai turi geresnes skrydžio charakteristikas: jų trajektorija yra ilgesnė ir žymiai geriau nuspėjama, todėl toks bumerangas yra saugesnis ir metikui, ir žiūrovams“.

Įvairių tipų bumerangus, eksponuojamus parodoje, S.Pakalnis pradėjo daryti prieš dvejus metus iš įvairių rūšių kokybiškos faneros (jachtinės, statybinės). Idealiai nušlifuotas paviršius kelis kartus dengiamas plonu lako sluoksniu (paskutinį kartą lakuojamas jau dekoruotas bumerangas).

Įrankis tapo menu

Tačiau mokslininkas, kurdamas bumerangus savo rankomis, neapsiribojo vien techninių parametrų gerinimu, idealios formos paieškomis, precizišku atlikimu. Sekdamas Australijos aborigenų meninės kūrybos pavyzdžiais, jis pabandė pats puošti bumerangus įvairiais ornamentais, tačiau greitai suprato, kad menas – ne jo sritis, ir dekoruoti bumerangus pakvietė dailininkus.

Taip buvo sėkmingai suderinti techniniai ir meniniai dalykai, funkcionalus įrankis tapo ir menišku objektu. Paprastai ištapomos abi bumerangų pusės, todėl natūralu, kad dažnas įsigyja S.Pakalnio bumerangus kaip kolekcinį eksponatą, kuris puikiai dera šiuolaikiniame interjere, suteikdamas jam egzotiško atspalvio.

Nušvito spalvomis

Bumerangų forma plastiška ir išraiškinga, dinamiška, kaip ir jų skrydis, siekiantis iki dviejų šimtų metrų. Kartu ji gana sudėtinga, reikalaujanti apgalvoto motyvų dėstymo. Motyvų tematika ir spalvinis sprendimas visiškai priklausė nuo dailininkų pomėgių ir meninio braižo.

Lietuviškieji bumerangai nušvito įvairiausiais motyvais ir spalvomis: pradedant tradicinės bumerangų žemės – Australijos aborigenų ornamentika ir baigiant popmeno vaizdiniais. Yra bumerangų, kurie ištapyti sudėtingais geometriniais motyvais, kituose panaudota Senovės Egipto, Senovės graikų, Tolimųjų Rytų meno tematika, būdingos formos ir spalvos. Randame ir primityviojo meno, ir abstrakcionizmo stilistiką, kaligrafijos, koliažo užuomazgas.

Šiuolaikinis menas atviras įvairioms naujovėms: dailininkai, siekdami netikėtų meninių sprendimų, imasi dekoruoti standartinius baldus, tapo ant įvairiausių buitinių daiktų paviršių. Nuo šiol į šį sąrašą teks įtraukti ir bumerangus.

Greta aborigenų kūrinių

S. Pakalnio originalių bumerangų paroda aktualizuoja jau kelinti metai muziejuje veikiančios parodos „Australijos ir Okeanijos tautų menas“ eksponatus, tikruosius aborigenų bumerangus. Pastarieji nėra tokie spalvingi, dekoratyvūs, kaip lietuviškieji, tačiau funkcionalumu, skrydžio ir kovinėmis savybėmis vieni kitiems nenusileidžia.

Paroda veiks iki gegužės mėnesio, jai parengtos edukacinės programos, kurios, tikimės, bus įdomios technika ir menu besidomintiems įvairaus amžiaus lankytojams.

by admin