Mažosios Lietuvos simfoninis švedams tapo atradimu

MENO MARŠRUTAIS

Mažosios Lietuvos simfoninis švedams tapo atradimu

Ovidijus PETKEVIČIUS

Spalio 8 ir 9 dienomis Gotlande (Švedija) maestro Stasio Domarko vadovaujamo Klaipėdos muzikinio teatro Mažosios Lietuvos simfoninio orkestro ir smuikininkės Ingridos Armonaitės koncertais baigėsi 10-asis Baltijos šalių muzikos ir dailės festivalis “Probaltica-2003”.

“Probalticos” žygis po Europą

Nuo pat 1994-ųjų, kada kamerinio ansamblio “MultiCamerata” vadovo Henryko Gizos iniciatyva Lenkijoje buvo surengtas pirmasis Baltijos šalių muzikos ir dailės festivalis “Probaltica”, jame pasirodė daugiau nei šimtas profesionalių kolektyvų, apie trys tūkstančiai garsių muzikantų ir dailininkų iš dešimties Baltijos jūros regiono valstybių. Per tą laiką buvo surengta daugiau nei trys šimtai koncertų, eksponuota daugiau nei du tūkstančiai tapybos drobių (tarp jų – ir klaipėdiečio tapytojo marinisto Edvardo Malinausko), grafikos, tekstilės, keramikos, skulptūros ir vitražo kūrinių.

“Durų” leidinio ir apskritai “Klaipėdos” skaitytojai nuo pat pavasario ne sykį susidūrė su “Probalticos” vardu. Žinoma, ne vien dėl aukščiau pateiktos statistikos. Būtent nuo šių metų Europos Sąjungos programos “Kultūra-2000” finansinės paramos dėka “Probaltica” vyko net trimis etapais trijose Baltijos šalyse.

Lenkija – Lietuva – Švedija

Gegužę jubiliejinis “Probalticos” festivalis prasidėjo Torunėje ir Varšuvoje (Lenkija). Ten, kaip patvirtina kritikų atsiliepimai ir jau pasirodę viso festivalio apibendrinimai, grandioziškiausiu ir įspūdingiausiu įvykiu tapo Klaipėdos muzikinio teatro nacionalinė premjera – Audronės Žigaitytės opera “Žilvinas ir Eglė” (“Duryse” jau buvo rašyta apie šios operos premjerą Lenkijoje). Aišku, šie vertinimai dar reikšmingesni tampa prisiminus, jog festivalio programoje – ir tokio masto žvaigždės, kaip Kšyštofas Pendereckis bei jo diriguojamas “Sinfonia Varsovia” orkestras.

Rugpjūtį, Klaipėdos muzikinio teatro rengiamam operinės ir simfoninės muzikos festivaliui “Muzikinis rugpjūtis pajūryje” tapus oficialiu “Probalticos” partneriu, festivalis persikėlė į Klaipėdą. Mūsų festivalio publika ne tik Klaipėdoje, bet ir Neringoje, Palangoje ir Plungėje galėjo lankytis nemokamuose kamerinio lenkų ansamblio “MultiCamerata”, Gotlando medinių pučiamųjų kvinteto, suomių vargonininko Dano Lunkvisto (D.Lonnquist) ir smuikininko Vilhelmo Čepinskio bendruose koncertiniuose projektuose.

Na, o šį mėnesį Baltijos šalių muzikos ir dailės festivalis persikėlė į Švediją, Gotlando salą, kur ir įvyko jo uždarymas.

Gotlandiečiai pirmąsyk klausėsi simfoninio orkestro

Baigiamajame festivalio ture dalyvavo jau minėtieji mūsų klausytojams žinomi kolektyvai ir atlikėjai – kamerinis ansamblis “MultiCamerata”, “Gotlando medinių pučiamųjų kvintetas ir vargonininkas D.Lunkvistas, taip pat “Raivo Tafenau” džiazo kvintetas (Estija) ir viena garsiausių jaunųjų Lenkijos smuikininkių Patricija Piekutovska (Patrycja Piekutovska).

Sprendžiant iš atsiliepimų Švedijos spaudoje, stipriausiu Gotlando “turo” akcentu tapo būtent Mažosios Lietuvos simfoninio orkestro pasirodymas, dirigavo jo įkūrėjas maestro S.Domarkas ir griežė smuikininkė I.Armonaitė.

Ne tik Klaipėdai, bet ir visai Lietuvai atstovaujantis kolektyvas surengė koncertus Slite miesto teatre ir Gotlando “sostinės” Visbio Saves kolonų salėje, talpinančioje tūkstantį žiūrovų.

Koncerto programą sudarė užsienio ir, be abejo, lietuvių kompozitorių kūriniai. Buvo atlikta Felikso Mendelsono Ketvirtoji simfonija, Edvardo Grygo orkestrinė siuita “Ingridos rauda” iš H.Ibseno “Pero Giunto”, lietuviškoje programoje skambėjo M.K.Čiurlionio “Bėkit bareliai” ir Eduardo Balsio Antrasis koncertas smuikui ir orkestrui. Būtent pastarasis kūrinys, griežiant I.Armonaitei, sulaukė didžiausio klausytojų dėmesio bei aplodismentų.

Įdomu tai, jog, nepaisant visiems mums puikiai žinomo aukšto Švedijos ekonominio ir kultūrinio išsivystymo lygio, simfoninis orkestras Gotlando saloje koncertavo pirmąsyk! Žinoma, po ne itin palankių Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro gastrolių Švedijoje vertinimų buvo gana rizikinga tegu ir kažkur Švedijos saloje koncertuoti klausantis ir muzikologams iš šalies “kontinento”. Šiandien, skaitant atsiliepimus švedų spaudoje, galima tvirtinti, jog klausytojai nebuvo nuvilti. Priešingai!

Švedams rekomenduojama rugpjūtį plaukti į Klaipėdą

Muzikologas Larsas Danielsonas, kuriam yra tekę klausytis Lietuvos valstybinio ir Lietuvos nacionalinio simfoninių orkestrų, laikraštyje “Kultur & Noje” (2003 m. spalio 11 d.) po klaipėdiečių koncerto Visbyje stebėjosi išgirdęs apie trečiojo simfoninio kolektyvo egzistavimą Lietuvoje. Jis rašo: “Nors Mažosios Lietuvos simfoninio orkestro styginių grupė daugiau nei “kompaktiška”, orkestras palieka nepriekaištingai malonų įspūdį. Nors didžiausių komplimentų pelno varinių pučiamųjų grupė (akivaizdu, jog kiekvienas jų – labai aukšto lygio profesionalai ir neabejotinai pajėgūs solistai), visos orkestro grupės pakankamai stiprios, nė viena jų neiškrinta iš konteksto. (…) Orkestrą puikiai valdo įtaigus dirigentas Stasys Domarkas. Mažosios Lietuvos simfoninio orkestro kolektyvas labai atidžiai, jautriai ir dėmesingai reaguoja į kiekvieną dirigento mostą. Puikiu sceniniu kontaktu ir dėmesingumu vienas kitam žavi ir dirigentas bei garsi lietuvių smuikininkė Ingrida Armonaitė. Apskritai, nors visa koncerto programa buvo parinkta su tinkamu įžvalgumu, šio koncerto kulminacija tapo jų tautiečio E.Balsio Antrasis koncertas smuikui ir orkestrui. Emociškai paveiki, įtaigia bendravimo maniera su klausytojais išsiskirianti smuikininkė bei orkestras, subtiliai atliepdami kiekvieną dirigento S.Domarko interpretacinį akcentą, įspūdingai perteikė mums nežinomo, bet, akivaizdu, ryškaus ir savito lietuvių kompozitoriaus kūrinį.”

Baigdamas gana nemažos apimties recenziją, L.Danielsonas, akcentuoja, jog “ir klausytojų reakcija patvirtino, kad stambiausiu ir ryškiausiu “Probalticos-2003” įvykiu Gotlande neabejotinai tapo apie save netikėtai pareiškusio dar vieno simfoninio orkestro iš Lietuvos koncertas”. Žymus švedų muzikologas savo recenziją baigia savo tautiečiams rekomenduodamas vasarą persikelti į S.Domarko orkestro rengiamą (!) simfoninės ir operinės muzikos festivalį “Muzikinis rugpjūtis pajūryje”.

by admin