“Meno zonoje” įsikūrė ypatinga publika

PROJEKTAI

“Meno zonoje” įsikūrė ypatinga publika

Goda GIEDRAITYTĖ

Kiekvienas iš mūsų yra menininkas, bet tik menininkai tai žino.

(citata ant Šiuolaikinio meno centro sienos)

Kas Jūros šventės metu klajodami po šventiškai šurmuliuojantį miestą užklydo į K.Donelaičio aikštę, pateko į Klaipėdos menininkų grupės “Žuvies akis” organizuotą renginį “Meno zona”. Joje per tris Jūros šventės dienas buvo pristatytas Klaipėdos ir kitų šalies miestų jaunų, kūrybingų ir perspektyvių menininkų potencialas – skulptorių, modeliuotojų, tapytojų, body art’o kūrėjų, didžėjų ir džiazo muzikantų kūryba.

Pirmą sykį į šventinę geografiją įtraukta nauja miesto erdvė. Ir tai puikiai pasiteisino! Taip pat ir organizatorių idėja – surengti renginį Klaipėdos menų mekoje (šalia KU Menų fakulteto bei Vilniaus dailės akademijos (VDA) Klaipėdos vizualinio dizaino katedros (KVDK)). Buvo orientuojamasi į akademinį jaunimą bei vyresnius, norinčius pajusti meno pulsą. Jauki aikštės aplinka, natūralus medžių lapijos kuriamas skėtis, leidęs pasislėpti nuo kaitrių vasaros spindulių, pačių menininkų pasiūtos oranžinės pagalvės, viliojusios prisėsti ir įsilieti į meno pasaulį, – viskas buvo skirta kameriniam žiūrovų sambūriui.

Liepsnojančios medžio šakos

Penktadienį kiek pavėlavęs prasidėjo degančių skulptūrų kūrybinis workshop’as. Tris dienas šeši menininkai (VDA ir KVDK absolventai) lipdė, klijavo, “augino” gigantiškas skulptūras iš medžio ir gofruoto kartono plokščių. Projekto organizatoriai specialiai nepasiūlė vieningos workshop’o temos, taip suteikdami menininkams visišką kūrybinę laisvę. Autorių improvizacijos rezultatas – šešios visiškai skirtingos skulptūros, reflektuojančios ne tik menininkų idėjinę, bet ir techninę diferenciaciją.

Skulptorius A.Petkus buvo ištikimas savo pasirinktam kūrybiniam keliui – kurti įvairių buitinių objektų ir daiktų parafrazes, todėl sukonstravo gigantišką kirvį. Jam antrino R.Naujalis, padirbinęs spygliuotą “Televizorių”, kurio centre šmėžavo medžio drožlių pripildyta oranžinio audinio skiautė. Tuo tarpu klaipėdietis M.Sakalauskas ir panevėžietis S.Tallat-Kelpša atsidavė konceptualistinei pajautai. Pastarasis autorius savo kūrinį “Įniršis” užpildė oro balionais, kurie liepsnojant skulptūrai sproginėjo, primindami įprastinę žmonių reakciją. Pats minimalistiškiausias M.Sakalausko kūrinys iš tiesų slėpė giliausias simbolines interpretacijas, kurias kiekvienas suvokė savaip. Juvelyriškai sukaltas D.Vaičekausko “Drakonas” pasižymėjo precizija ir išbaigtumu. Animalistinę tematiką plėtojęs J.Malinauskas sukūrė “Paukštį Feniksą” – aliuziją į artėjančią skulptūrų baigtį bei kitąmetį jų kūrybinį prisikėlimą.

Sekmadienio vakarą žiūrovai galėjo pamatyti ne tik workshop’o rezultatus, bet ir atsisveikinti su šešiomis medžiu kvepiančiomis skulptūromis. Vėliau jos buvo išvežtos į Šiaurės ragą, kur per kelias minutes iki vidurnakčio paskendo ugnies liepsnose…

Ant podiumo lipo Mada

Vakarinė penktadienio programa skendėjo paslaptinguose mados kūrėjų burtuose, kuriuos protarpiais išsklaidydavo klaipėdiečio Dj Softy Soft bei Dj Mazilio (a blow) iš Vilniaus muzikinės improvizacijos.

Žiūrovams drabužių salonų tinklas “IMITZ”, VDA Kostiumo katedros studentai, “Mados infekcijos” dalyviai bei daugelio tarptautinių konkursų nugalėtojai pristatė aštuonias drabužių kolekcijas. Pirmoji renginį pradėjo “IMITZ” su naujausia nešiojamų jaunimo drabužių kolekcija, pasižymėjusia charakteringais gatvės mados elementais. Ją pakeitęs A.Norkutės “Arlekinas” alsavo kitoniška dvasia: svaigiu senųjų teatro tradicijų ir šiuolaikiškumo kontrastu. Modeliuotojos L.Larionovos “Cherchez la femme” papildė skulptorės L.Siuchinos iš papjė mašė sukurti aksesuarai: veido kaukės, kepurės, diržai. K.Kolevaitytė improvizavo “pupytės” tema, taip ir pavadindama savo kolekciją. Šešios rausvom rokoko stilių atliepiančiomis pūstomis kelnaitėmis bei suknytėmis ir dideliais baltais perukais pasidabinusios manekenės priminė pasivaikščioti išvestus pudelius.

Jau minėta L.Larionova pristatė ir lengvų, skaidrių audinių kolekciją “SKY 12 km”, pasižymėjusią grakščiais siluetais, vientisa spalvine gama bei netikėtais kirpimais. Pristatydama kolekciją “Į temą” E.Žiemytė ant podiumo išritino vaivorykštės spalvose skęstančius netradicinių formų modelius. Avangardinę kolekciją vainikavo žaisminga choreografija. A.Miniotaitės “Kamasutros” kolekcija pasirodė aidint seksualiems muzikos akordams: tiesios linijos, griežtas kirpimas, vienspalviai audiniai ir intrigą slepiantys kompiuterinės grafikos motyvai ant jų… Erotinių nuotraukų transformacijos buvo įžvelgiamos tik labai akylam stebėtojui. Vakarą užbaigė D.Atkočiūnaitės kolekcija “Pieniniai dantys”: trapūs modeliai, baltos spalvos paletė, spalvoti siuvinėjimai, netikėčiausios detalės ir subtili audinio pajauta sukirbino ne vieno žiūrovo širdį.

Spalvotos drobės traukė išbandyti save

Šeštadienio popietę “Meno zonoje” aidėjo ne tik duslus skulptorių plaktukų ir kirvių smūgių garsas, bet ir smagus tapytojų klegesys. Prasidėjęs tapybos ant drobės workshop’as suintrigavo ne vieną praeivį, panorusį išbandyti save tapyboje. Tad kūrybinį darbą susirinkusieji galėjo ne tik stebėti, bet ir kelioms akimirkoms patys tapti menininkais.

Per kelias valandas ištemptos tarp medžių dešimt baltų drobių (2 x 1,5 m) virto spalvingais meno kūriniais. Kiekvienas tapytojas improvizavo jam artima tema. Vieni naudojo natūralistinius gėlių motyvus (I.Šeputytė), kiti – animalistinius elementus (L.Gudaitytė). Treti variavo pirmine spalvų ekspresija (L.Zbarauskaitė, S.Želnytė, D.Kvekšaitė). Dar kiti į savo darbus įaudė figūrinius motyvus (V.Gordina, V.Saveika). Jūros temą plėtojo G.Žindžiūtė. Net dvi drobes ištapė savanoriai žiūrovai: “Jūratės ir Kastyčio” paveiksle išryškėjo grakštūs dviejų kūnų siluetai, puikūs piešėjo sugebėjimai, o kitos drobės “Kojos” autorė atsiskleidė subtilia proporcijų ir spalvinės gamos pajauta.

Vakare surengto aukciono metu buvo parduoti net 5 paveikslai.

Tapė ant kūno ir džiazavo

Vakarinę šeštadienio “Meno zonos” programą gaubė ypatinga paslapties ir gundančios intrigos skraistė – tapyba ant nuogo kūno alsavo geidulingumu ir fantazija. Keturios nuogos merginos bei du vaikinai iš publikos, pasiprašę, kad jų kūnus išmargintų piešiniais, vos per kelias valandas tapo įspūdingais meno kūriniais – gyvaisiais paveikslais.

Tapybai menininkai naudojo specialų teatrinį grimą, kosmetinius pieštukus, teptukus, kempinėles, pirštus – viską, kas leistų kuo efektingiau atskleisti kūno grožį. Raudonos ir mėlynos spalvų abstraktus J.Malinausko ir G.Žindžiūtės piešinys “Tribal” kvepėjo afrikietišku žavesiu, o pirmykščių genčių tradicijas dar labiau pabrėžė šiurkščia ašutine virve apvytos merginos rankos, kojos ir kaklas. V.Giedrai-čio kūrinyje (publikos pripažintas geriausiu) dominavo tatoo meno elementai. Juodos spalvos piešinys vyniojosi modelio nugara, pečiais ir pilvu, kontrastingai išryškėdamas geltonos spalvos, dengusios visą kūną, paviršiuje.

A.Končiūtės (2000 m. Lietuvos makiažo ir body-painting’o konkurso prizininkės) bei S.Tallat-Kelpšos bendras darbas alsavo “amazoniška” dvasia. Autorių panaudota auksinės, rudos ir mėlynos spalvų gama atskleidė moters geidulingumą… Tuo tarpu V.Saveika bei J.Gečaitė improvizavo floristine ornamentika, ja tarsi vijokliniu augalu padengdami visą modelio kūną. Priešingai šių dviejų autorių pasirinktai baltos spalvos dominantei D.Kvekšaitė ir S.Želnytė modelio kūną panardino į raudonos ir žalios spalvų kontrastą. Dailininkė iš publikos, pasiryžusi save išbandyti body-painting’e, savo modeliui pasirinko mėlynos spalvos paletę. Išbaigtas, herbiniu principu sukurtas autorės piešinys puikiai išryškėjo ant nuogo vaikino pilvo bei nugaros.

Tapybos ant kūno akciją visą vakarą lydėjo KU Menų fakulteto Džiazo katedros studentų K.Kaštauno (gitara), M.Proškino (klavišiniai) bei M.Vadoklio (trimitas) ir Dj Genio (OES) kūrybinis projektas. Netikėtas gyvos bei Dj miksuojamos muzikos junginys dar kartą pabrėžė skirtingų meno šakų sąveikos savitumą.

Pabaiga yra pradžia

Paskutinį sekmadienio vakarą “Meno zonoje” (kaip ir visame mieste) klajojo nuovargio, poilsio ir ramybės ilgesio dvasia. Todėl vakarui pasirinkta muzikos ir videomeno programa puikiai tiko relaksuojančiai publikai. Keturi muzikos kūrėjai (klaipėdietis Dj m/play, šiaulietis fingus bei vilniečiai lys ir rising_spirit) pristatė savo kūrybines pajėgas. Jiems talkino jauni videomenininkai iš Vilniaus „Madefromrecycledpaper“ ir „Vėsų Rytą“, vietoje kūrę videoimprovizacijas.

Visą “Meno zonos” programą vainikavo jau minėta degančių skulptūrų akcija Šiaurės rage. Paskutinis 2003 metų Jūros šventės fejerverkas… užbaigė šventę, bet kartu įžiebė kitos šventės laukimo džiaugsmą…

“Meno zona” buvo pirmasis tokio pobūdžio ir masto renginys Jūros šventės metu, skirtas menininkams, kūrybiniam bei akademiniam jaunimui, ir visiems, norėjusiems pabėgti nuo centrinių gatvių spūsties. Projekto organizatoriai – menininkų grupė “Žuvies akis” – tikisi, kad bent kelioms dienoms, valandoms ar nors sekundėmis kiekvienas, atėjęs į “Meno zoną”, pasijuto menininku. Tikslas pasiektas…

…to be continued…

by admin