Nuo „Duok, duok, duok į snukį“ iki elito kultūros

Nuo „Duok, duok, duok į snukį“ iki elito kultūros

Laima Sugintienė

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Muzikos skyriaus vitrinoje nuolat kabo afišos, kviečiančios į pačius įvairiausius renginius: tai susitikimai su knygų autoriais, įvairioms muzikinio gyvenimo datoms pažymėti skirti koncertai, parodos. Balandžio 21-osios vakarą bibliotekos Muzikos skyrius pakvietė į diskusiją „Žmogus ir muzika šiandien“.

Tai pirmasis renginys iš numatyto tęstinio ciklo „Muzika – žmogus – kultūra“. Ciklo sumanytojai – bibliotekos Muzikos skyriaus vedėja Vida Narijauskienė ir doc. dr. Zenonas Rinkevičius, kuris ir vedė pirmąjį vakarą. Diskusijoje dalyvavo prof. dr. Danutė Petrauskaitė, doc. dr. Rūta Girdzijauskienė, doc. dr. Linas Jankus, mokytojas metodininkas Žygimantas Laurinavičius. Maža bibliotekos salė vos talpino gausiai susirinkusią, daugiausia brandaus amžiaus publiką. Apie temos aktualumą bylojo ir tai, kad klausytojai nebuvo pasyvūs stebėtojai: diskusijos dalyviams nuolat buvo užduodami klausimai, nuskambėjo ne vienas pasisakymas.

Paliestas platus temų ratas, pradedant amžinu klausimu, ar muzika daro geresniais, padejavimais dėl smukusio muzikos dalyko prestižo vidurinėje mokykloje, meno ir dvasinių vertybių devalvacijos, menko koncertų lankomumo ir baigiant pagąsdinimais, kad klausantiems roko ar metalo geruoju nesibaigs…

Diskusijos kibirkštį įžiebė vakaro vedėjas, pasiūlęs pasidžiaugti viena didžiausių vertybių – bendravimu bei nukreipęs diskusiją elito ir masinės kultūros santykio svarstymo link. Gana griežtus ir kiek kategoriškus vedėjo teiginius (gal taip norėta pakelti diskusijos temperatūrą?) atsvėrė tolerantiški, diplomatiški pokalbio dalyvių pasisakymai. D.Petrauskaitė teigė, kad kultūros kaita – natūralus procesas, o masinė kultūra yra jos dalis. Svarbu, kad tarp elito ir masinės kultūros būtų išlaikyta pusiausvyra. Panašias mintis išsakė ir R.Girdzijauskienė, pabrėžusi, kad visuomenė negali egzistuoti be masinės kultūros, o šeima, mokykla, visuomenė turėtų imtis didesnio vaidmens, lavinant meninį skonį. L.Jankus teigė, kad menas būtinas dvasinei gyvybei palaikyti, o kaip masinės kultūros pavyzdį dailėje nurodė suvenyrus.

Diskusijai įpusėjus nelabai jaukiai turėjo pasijausti tie keli į biblioteką kelią suradę jaunuoliai, kai ėmė ryškėti, kad ant vienos svarstyklių lėkštės atsidūrė elito menas (tarsi savaime gėris), o ant kitos – masinė kultūra (blogis) ir jos vartotojas – jaunimas (ar tik? Čia D.Petrauskaitei teko stoti ginti A.Šabaniausko). Vakaro leitmotyvu tapo citata iš buvusios gana populiarios jaunimo grupės „XXL“ dainos „Duok, duok, duok į snukį“.

Apibendrindamas diskusiją, Z.Rinkevičius kaip siekiamybę įvardijo elito kultūros platesnę sklaidą ir masinės kultūros kartelės lygio kėlimą.

Diskusiją paįvairino gyva muzika. Koncertavo J.Kačinsko muzikos mokyklos smuikininkė Henrika Kristutytė (mokyt. Valentina Taratunina), pianistės Justina Zažeckytė, Eglė Gibiežaitė (mokyt. Vanda Šarkuvienė) ir Olga Petrova, kurios atliekamas Šopenas skambėjo duetu su mobiliuoju telefonu.

Gegužės mėnesį numatytas antrasis ciklo vakaras „Muzika jauno žmogaus ugdyme“. Galbūt tuomet vertėtų pamąstyti apie tai, kam skirtas renginys, koks diskusijos tikslas, sukonkretinti bei susiaurinti temų amplitudę.

Kitą dieną po diskusijos Klaipėdoje koncertavo Lietuvos kamerinis orkestras, atvežęs netradicinę programą – D.B.Pergolezio teatralizuotą operos „Tarnaitė ponia“ koncertinę versiją. Pustuštėje salėje mačiau tik dvi vakarykštės diskusijos dalyves…

by admin