Pajūryje vėl gaudžia vargonai

Pajūryje vėl gaudžia vargonai

Ramunė PLETKAUSKAITĖ

Birželio 25-ąją startavęs Nidoje liepos 8-ąją Klaipėdoje finišuos tarptautinis festivalis “Vargonų vasara-2005”. Lietuvos pajūrio vargonai gaudžia visu savo didingumu puikiose koncertinėse erdvėse – Klaipėdos universiteto Koncertų salėje ir Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Aukščiausia profesionalumo gaida

Ketvirtus metus Lietuvos “Naujojo vargonų forumo” organizuojamas festivalis subūrė skirtingų vargonavimo mokyklų atstovus, sukvietė dalyvauti ryškias muzikines individualybes iš Lietuvos ir įvairių Europos šalių. Atlikėjų patirtis, gebėjimas įtaigiai pademonstruoti vargonų išraiškos galimybes ir stilistinė programų įvairovė plečia Vakarų Lietuvoje vykstančių koncertų žanrinį diapazoną bei formuoja išmanantį ir reiklų klausytoją. Tradiciškai festivalio programose atsispindi plati vargonų ir kamerinės muzikos panorama: nuo senųjų Italijos, Ispanijos, Vokietijos meistrų iki laisvų improvizacijų – kai muzika gimsta čia pat, koncerto metu, publikos akyse.

Šiųmetinis festivalis “Vargonų vasara” startavo aukščiausia profesionalumo gaida: jį soliniais koncertais birželio 25-ąją Nidoje ir kitądien Klaipėdoje pradėjo pasaulinio masto vargonininkė, Diuseldorfo (Vokietija) aukštosios muzikos mokyklos profesorė, daugelio sakraliosios muzikos kūrinių pirmoji atlikėja, ne kartą įvertinta reikšmingais muzikiniais bei valstybiniais apdovanojimais Almuta Riosler (Almut Rössler). Ji klausytojus pakvietė į “Muzikinę kelionę: Italija – Prancūzija – Vokietija”.

Plataus akiračio duetas

Tolimesni festivalio koncertai skirti ne tik vargonų, kaip solinio instrumento, bet ir vargoninio ansamblio žanro gerbėjams.

Su XX a. Baltijos ir Europos šalių vargonų ir kamerine muzika “Vargonų vasaros” klausytojus birželio 27 ir 28 dienomis supažindino tikri stiliaus žinovai ir propaguotojai – sopranas Skaidra Jančaitė ir vargonininkas Aivaras Kalėjas (Aivars Kalejs).

S.Jančaitė – plataus kūrybinio akiračio menininkė, ruošianti sudėtingas solines programas, kurianti muziką, rengianti personalines fotografijų parodas, besidominti šokiu. A.Kalėjas – ne tik vienas ryškiausių šių dienų Latvijos vargonininkų, bet ir plačiai už savo tėvynės ribų žinomas kompozitorius, rašantis įvairių žanrų muziką.

Intriguos netikėtomis aranžuotėmis

Klaipėdietis birbynininkas Vytautas Tetenskas ir vargonininkė Dalia Šakenytė klausytojams dar pažers ne vieną maloniai intriguojantį netikėtumą, atlikdami daugeliui žinomą repertuarą, tačiau aranžuotą liaudies instrumentui birbynei ir vargonams.

Profesorius V.Tetenskas – Klaipėdos universiteto Menų fakulteto dekanas, tarptautinių konkursų laureatas, kurio aukštą profesinį meistriškumą ir virtuoziškumą nuolat pažymi muzikos kritikai. D.Šakenytė – aktyviai koncertuojanti vargonininkė ir pianistė, Tarptautinio M.K.Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso diplomantė.

Judviejų programa “Populiarių kūrinių aranžuotės birbynei ir vargonams” birželio 30 d. 19 val. skambės Klaipėdos universiteto Koncertų salėje ir liepos 1 d. 20 val. – Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Improvizuos solo ir dviese

Ypatingą vietą “Vargonų vasaroje“ kasmet užima improvizacijų koncertai – sritis, kuri Lietuvos vargonų muzikoje senokai buvo visiškai apleista. Šiemet festivalyje klausytojams improvizuos smuikininkas Martynas Švėgžda von Bekeris ir vargonininkas Vitalijus Neugasimovas.

M.Švėgžda von Bekeris neabejotinai yra pačios aukščiausios klasės smuiko virtuozas, pelnęs tarptautinį pripažinimą prestižiniuose smuiko konkursuose. V.Neugasimovas – perspektyvus Lietuvos vargonininkas improvizatorius, kurio atliekamos kompozicijos remiasi klasikinėmis tradicijomis bei įvairiomis bažnytinės, liaudiškos, džiazo ir moderniosios muzikos įtakomis.

Šio dueto “Laisvosios improvizacijos: solo ir dviese” liepos 3 d. 20 val. skambės Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje ir liepos 4 d. 19 val. – Klaipėdos universiteto Koncertų salėje.

Retai skambanti muzika

Įdomią ir rečiau Lietuvoje girdimą programą, sudarytą iš XVII-XIX a. vokiečių kompozitorių muzikos, festivaliui paruošė išskirtinių gabumų ir meninės įtaigos obojininkė Justė Gelgotaitė ir vargonininkė Nora Grikštaitė – jautrios bei turtingos meninės prigimties muzikė, ne tik daug koncertuojanti, bet ir aktyviai besirūpinanti Lietuvos bažnyčių vargonininkų profesine raida.

Šios muzikantės programą “Trijų amžių vokiečių kompozitorių muzika duetui” liepos 5 d. 20 val. atliks Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje, o liepos 6 d. 19 val. – Klaipėdos universiteto Koncertų salėje.

Galantiška ir žavi klasika

“Vargonų vasarą-2005” užbaigs dar vienas įsimintinas duetas: dažni kūrybiniai partneriai, tarptautinių konkursų laureatai – talentingas jaunosios kartos fleitininkas Albertas Stupakas ir vargonų virtuozas Balys Vaitkus, – atliksiantys grakščios, pakilios ir jausmingos Klasicizmo epochos muzikos programą.

Jų “Galantiškas ir žavus klasikinis repertuaras” liepos 7 d. 20 val. skambės po Nidos evangelikų liuteronų bažnyčios skliautais, o liepos 8 d. 19 val. – Klaipėdos universiteto Koncertų salėje, festivalio pabaigos koncerte.

Kodėl Klaipėdoje ir Nidoje?

Anot ”Vargonų vasaros” rengėjų, neabejotinai vienas svarbiausių akcentų, be kurio šis tarptautinis festivalis Lietuvos pajūryje būtų neįmanomas, yra tinkami vargonai. Tokius jiems pavyko rasti tik Klaipėdoje ir Nidoje. Todėl festivalis jau ketvirti metai vyksta būtent šiose dviejose pajūrio vietose.

“Vargonų vasara” naudojasi dviem gana skirtingais, bet pakankamai aukšto lygio instrumentais, kuriais, kaip teigia festivalio organizatoriai, ir Klaipėda, ir Nida gali pagrįstai didžiuotis. Gana aštraus garso čekiškus “Rieger-Kloss” vargonus ypatingai jaukia savo akustika tarsi apgaubia Universiteto Koncertų salė Klaipėdoje. Ir nedidukė senoji Nidos žvejų bažnytėlė tiesiog neatskiriamai suaugo su prieš 20 metų joje pastatytais lietuvių meistrų vargonais – jie ir savo skambesiu, ir išvaizda tobulai įsikomponuoja į kuklią architektūrą bei į visą savitą Nerijos gamtos atmosferą. “Vargonų vasaros” pajūryje klausytojai tai gali patirti ir įvertinti, muzikuojant aukščiausios klasės meistrams.

by admin