Pedagoginis darbas neužgožia kūrybos

Pedagoginis darbas neužgožia kūrybos

Kristina Jokubavičienė

Eduardo Balsio menų gimnazijos Dailės skyrius lapkričio pabaigoje pažymėjo veiklos dvidešimtmetį. Tai iš tikro įvykis dinamiškai augančios, išleidusios jau keturiolika abiturientų laidų menų ugdymo įstaigos istorijoje. Jubiliejui skirti renginiai vyko gimnazijoje ir Prano Domšaičio galerijoje, kurioje gausiam svečių būriui buvo pristatyta Dailės skyriaus mokytojų kūrybos paroda.

V.Pumpučio drobė “Žydėjimas” E.Bernoto “Paukštelis”. .

20 metų moko dailės

Klaipėdos menų mokykla-internatas įkurta 1983 metais kaip berniukų chorinio dainavimo mokykla. 1985-aisiais jai suteiktas E.Balsio vardas, priimti pirmieji dailės skyriaus mokiniai (taip pat tik berniukai). 1992 metais mokykloje muzikos ir dailės pradėjo mokytis ir mergaitės, o nuo 1993-iųjų mokyklai suteiktas menų gimnazijos statusas. Šiuo metu Dailės skyriuje mokosi 173 mokiniai.

Pirmieji dailės mokytojai buvo Rimas Tunaitis ir Dainius Drulys, kiek vėliau į mokyklą atėjo dirbti dailininkės Violeta Skirgailaitė, Felicija Kačenauskaitė. Šiuo metu E.Balsio menų gimnazijos Dailės skyriuje dirba 20 pedagogų. Visi jie – dailininkai profesionalai, baigę įvairias aukštąsias mokyklas ir atstovaujantys įvairioms dailės sritims, mieste ar šalyje gerai žinomi kūrėjai.

Ateina pažiūrėti mokiniai

R.Terlecko “Švyturys”. E.Bernoto “Iš praeities į ateitį” G.Jonkaus “Berniukas su smuiku”. .

Tai, kad pedagoginis darbas neužgožia kūrybos, kad galima džiaugtis ne tik, kaip įprasta, mokinių darbais ir pasiekimais, bet ir dalyvauti parodose, pleneruose, kurti, atneša ir dar vieną aspektą – mokinių pagarbą, verčia juos pasitempti. Į galeriją atėję jų mokiniai išdidžiai sako: atėjome pažiūrėti savo mokytojų parodos.

Jūratė Kavaliauskienė, jau aštuonerius metus vadovaujanti Dailės skyriui, pateikė iškalbingą statistiką – skyrių baigė 251 mokinys, didžioji dalis (172 absolventai) sėkmingai tęsė ar tebetęsia dailės studijas įvairiose aukštosiose mokyklose.

Vyrauja tapyba

Dailės skyriaus mokytojų kūrybos paroda natūraliai įsijungė į galerijoje jau metus veikiančią ilgalaikę parodą „Trys Klaipėdos dailės dešimtmečiai“ – joje eksponuojami ir kelių dailininkų, dirbančių E.Balsio menų gimnazijoje, darbai. Taigi parodą galima vertinti kaip trumpalaikį retrospektyvios Klaipėdos dailės ekspozicijos papildymą, juolab kad ir jubiliejinei parodai E.Balsio gimnazijos mokytojai pateikė ne tik naujausius, bet ir prieš kelerius ar keliolika metų sukurtus darbus.

Parodoje vyrauja, dėmesį patraukia tapyba, duodanti kamertoną ir visai ekspozicijai: tapytojai Virginijus Viningas, Valdas Pumputis ir Rytis Martinionis atstovauja ekspresyviajai tapybos linijai. Agresyvūs V.Viningo tapybos motyvai: deformuotos figūros, rėkiančios stambios galvos, tykštančios seilės, varvantys dažai, iki dviejų trijų tonų suvesta spalvinė gama. Tai drastiški paveikslai, priverčiantys sustoti, susimąstyti.

Dramatiškos, emocionalios būsenos būdingos ir R.Martinionio paveikslams, nors juose žmogaus buvimas tik nujaučiamas, perteikiamas dažniau per jo aplinką.

V.Pumpučio drobėse emocionali ekspresija išreiškiama abstrakčių splavinių dėmių žaismėmis, kartais tiesiog gražiai neįpareigojančiomis, dažniau pasiekiančiomis puikaus kolorito požiūriu rezultato.

Pasirodo skulptoriai

Gimnazijos Dailės skyriuje dirba skulptoriai Violeta Skirgailaitė, Aurimas Anusas, Evaldas Bernotas, Gintautas Jonkus ir Algirdas Bosas. Tik pastarasis, jau trečią kartą išvažiuodamas į prestižinį skulptūros plenerą Korėjoje, nespėjo savo kūrinių į parodą atnešti. V.Skirgailaitės eksponuojami šamotiniai portretai primena primirštą, meniniu ir dokumentiniu aspektu reikšmingą, dar aštuntąjį dešimtmetį kurtą nuotaikingų, su subtiliu humoru Klaipėdos kultūrininkų portretų seriją.

Keletą projektinių maketų demonstruoja skulptorius G.Jonkus.

Metalo plastika pastaruoju metu yra svarbiausia E.Bernoto kūrybinių interesų sritis. Iš vario, bronzos kalinėtos, montuotos kompozicijos patraukia precizišku smulkių detalių atlikimu, netikėtais formų deriniais, panaudojami ir spalviniai metalų skirtumai. Juvelyriškas detalėse, išraiškingo silueto E.Bernoto kompozicijas galime įsivaizduoti puošiančias miesto erdves: nedideles aikštes, jaukius kiemelius, kavinių interjerus.

Švyti grafika ir akvarelės

R.Martinionio paveikslas “Torsas”. I.Kačenauskaitės “Gyvenimo kryžkelės”. R.Steponėnienės “Sapnas. III”. Nerijaus Jankausko nuotraukos

Dizainą VDA Klaipėdos vizualinio dizaino katedroje studijavusi Violeta Paukštienė ne tik savo kūryboje, bet ir pedagoginio darbo procese sėkmingai panaudoja profesines žinias. Dar vasaros pradžioje džiaugėmės jos mokinių plakatais, pateiktais Prano Domšaičio 125-osioms gimimo metinėms skirtam moksleivių plakato konkursui. V.Paukštienės mokinių plakatai laimėjo konkurso diplomus, pasižymėjo profesionalumu, kompiuterinių technologijų įvaldymu. Dailininkė parodai pateikė keletą kompiuterinės grafikos kūrinių.

Grafiką Dailės skyriuje dėsto keletas patyrusių menininkių: seserys Irena ir Felicija Kačenauskaitės, Emilija Poškutė-Pumputienė, Ramunė Bosienė, Rima Steponėnienė ir kiti.

Techniškai puikiai atlikti, lyriškos nuotaikos kupini E.Poškutės-Pumputienės ofortai, kuriuose vyrauja liaudies meno motyvai. Nuotaikingos R.Bosienės, R.Steponėnienės akvarelės.

E.Balsio menų gimnazijos Dailės skyriaus mokytojų kūrybos paroda veiks iki 2006-ųjų sausio vidurio, tad ir po švenčių šurmulio dar bus laiko po ją pasižvalgyti.

by admin