„Ritualinės kaukės“ matavimaisi

„Ritualinės kaukės“ matavimaisi

Mindaugas Valiukas

Prieš savaitę Universiteto knygyne buvo pristatoma kretingiškio rašytojo Algio Kuklio trečioji novelių rinktinė „Ritualinė kaukė“, Klaipėda, 2004 (pirmoji „Keleiviai“, 1989, Vilnius ir „Veidrodis“, 1998, Klaipėda. Dar yra išleidęs romaną „Žiūrėjimas į tamsą“, 1993, dvi publicistikos knygas „ Susitikimai“, 2002 ir „Likimai“, 2003).

Rašytoją publikai pristatė knygyno „Po langu“ vedėja Vitalija Zairienė, kuriai knyga padariusi malonų įspūdį, o novelių adresatu nurodė moteris, nes autoriui pavyksta subtiliai vaizduoti moters charakterį. Pats autorius daug kalbėti nebuvo linkęs, – anot jo, apie savo kūrybą nėra malonu kalbėti, nes galima paslysti ir nusišnekėti, todėl kviečia Klaipėdos universiteto dėstytoją docentą Aleksandrą Žalį, o po to – klausimai, – taip renginio gaires apibrėžė novelistas, dar pridūręs, kad yra centro liberalas, todėl klausimai gali būti ir apie politiką.

A. Žalį nustebino kvietimas pasisakyti, todėl jis iš karto uždavė fundamentalų klausimą: ar šioje knygoje jaučiasi atskleidęs naujos problematikos aspektus? A. Kuklys atsakęs, kad knyga sudaryta iš dviejų dalių: pirmosios novelių laikas – sovietmetis, antrosios nūdiena ir įdėmus skaitytojas skirtumų problematikos aspektu pastebės. Dar pridėjo, kad autorius negali rašyti šiaip sau – kūriny turi atsiskleisti autoriaus refleksija. Nebūtinai kažkas fundamentalaus, nes nori nenori rašai apie žmogų, jaučiant, kad gali kažką pasakyti. Kiekvienas kūrinys yra savotiška išpažintis, pripildyta gyvenimiškos patirties, tačiau tai neturi būti išsiliejimas, išsikalbėjimas. Rašytojas išsakė poziciją formos atžvilgiu. Anot jo, formą sukurti yra lengva, kur kas svarbiau turinys – ką rašai. Apskritai, jo nuomone, apsakymą parašyti yra sunkiau, nei romaną, o kiek turėjo vargo su monografija!

Moderatoriaus pareigas užėmusi V. Zairienė paprašė įspūdžiais apie knygą pasidalinti rašytoją R. Černiauską. Pastarasis apgailestavo, kad nėra pasiruošęs, pasižymėjęs, todėl priverstas kalbėti bendrais bruožais: Kuklys nepasikeitė – liko Kuklys, rašytojas, suformavęs savo stilių, bet nenuobodus. R. Černiauskas priekaištavo dėl labai ilgo sakinio – Kuklio novelė gali būti vienas sakinys – krūvos jungtukų, viena kitai prieštaraujančios temos, įvykiai tame pačiame sakinyje, dėl to kenčia stilius. Siūlęs dėti tašką, tačiau Kuklys „varo savo“. Bet tai ir yra jo stilius. Nepasikeitė ir temos – absurdas, mirtis, yra apsakymų-sapnų. R. Černiauskas pažymėjo, kad realistiniuose apsakymuose neatsiskleidžia „tikrasis Kuklys“, knygoje yra akivaizdžiai silpnų novelių, kurių reikėjo atsisakyti, tačiau A. Kuklys dar mokykloje rašytosios neišmetė dėl sentimentų. Netikėtai R. Černiausko paklaustas, kada parašys romaną apie moterį, atsakė, kad stebisi, kaip galima rašyti apie meilę, nes nieko naujo nei formos, nei problematikos atžvilgiu apie tai neparašysi. Tam paprieštaravo V. Zairienė, anot jos, tai amžina tema, visada nauja ir jaudinanti. A. Kuklys informavo, kad šiuo metu rašo knygą „Mūsų kraštiečiai“ ir stengiasi parašyti taip, „kad arkliai nežvengtų“.

Nuskambėjus pasiūlymui liautis kalbėti ir eiti vyno gerti, renginys nesibaigė, nes A. Kuklys pasinaudojo savo teise ir pasidalino su susirinkusiais samprotavimais apie kultūrą. Pasak rašytojo, kultūra degraduoja, ją apėmęs gilus dekadansas, tai labai ryšku dailėje ir dėl to kaltas avangardas. Jis atstumia. Reikia meno tokio, kad žmonės grįžtų. Ateities menas bus absoliučiai kitoks. Menas turi būti dvasingas ir nestratifikuotas. Aš rašau ne akademikams, o skaitytojams, kurių turiu. Jie yra įvairaus amžiaus ir išsilavinimo – menotyrininkai, tautodailininkai, niekas nepasakė, kad š… rašau. Rašytojas apgailestavo, kad mes prarandame talentus ir kaip reikia tokių šviesulių, kaip Gintaras (?).

Tada prasidėjo nuoširdūs kolegų iš Kretingos ir Klaipėdos sveikinimai, už kuriuos rašytojas galantiškai dėkojo ir, kaip visada, gėlės, vynas ir viskas.

P.S. Į knygos „Ritualinė kaukė“ pristatymą nepavėlavę I. Simonaitytės premijos komisijos nariai ką tik buvo išrinkę naująjį laureatą. Tarp kandidatų į šią premiją buvo ir Algis Kuklys.

by admin