A.Erminas: mąstyti ir abejoti

A.Erminas: mąstyti ir abejoti

Šiuolaikinio meno parodų šuoras, šį rudenį siautęs po uostamiesčio parodų sales, impulsyviai nusviedė į šiąvasar senamiestyje atidarytą nedidukę galeriją „si:said“, kur veikė skulptoriaus Andriaus Ermino paroda. Ir privertė stabtelėti.

Rita Bočiulytė

Mąsli, asociatyvi, kvepianti

Gal todėl, kad ten paroda buvo ne jungtinė, o autorinė, kad jos autorius – ne koks arogantiškas užsienietis, o savas, artimas pasaulėžiūra iš šių kraštų kilęs menininkas. O gal todėl, kad jo instaliacijos „Žmogiškasis faktorius. Dėžė“ ekspozicija buvo ne šiaip konceptuali, o mąsli, jaudinančiai asociatyvi. Kvepianti bičių vašku ir medumi, ji priviliojo ir daugiau lankytojų.

Ja skulptorius A.Erminas tęsė ankstesnių parodų „Žmogiškasis faktorius“ temą, 2011-aisiais pradėtą gvildenti kartu su bendraautoriais Nerijumi Erminu ir Rimantu Milkintu. Darbų ciklų ašis – žmogiškasis matmuo individe, objekte, skulptūroje. Asmens sėkmingai-nesėkmingai pasirinkti ėjimai gyvenimo lentoje glaudžiai susiję su meno kūriniais. Menininkai apmąsto individualumo, autorystės koncepcijas.

Proga pasiklausti savęs

A.Ermino autorinėje parodoje „Žmogiškasis faktorius. Dėžė“ pavieniai objektai organiškai jungėsi į visumą – į daugiaprasmę instaliaciją. Jungiamuoju elementu tapo dėžė. Dėžė – daiktas kam nors sudėti ar laikyti. Jos išorinis apipavidalinimas bei ženklinimas suteikia ribotą informaciją apie turinį. Eksponuojami objektai buvo tik nuoroda į galimai dėžėje esantį, buvusį, būsiantį daiktą, nenurodant formos, paskirties ar kitos informacijos. Tai lyg žaidimas: matomas-nematomas, vidinis-išorinis. „Tarsi tatuiruotė ant kūno, kuri esti kaip užuomina apie žmogaus būdo savybes. Niekada nežinai, kas iš tikrųjų yra viduje. Kol neatidarai dėžės“, – šypsojosi parodos autorius.

Toji dėžė jo instaliacijoje įgavo pačias įvairiausias formas. Štai – tikro bičių avilio išklotinė, primenanti išsiskleidusį gėlės žiedą, pro galerijos langą pašvietus saulei, vis dar skleidžianti vaško ir medaus kvapą. Smalsu pažvelgti į avilio (o gal žmogaus?) vidų. „Kiekvieno viduje yra tas avilys. Bet ar mes mokame išsiskleisti? Proga pasiklausti savęs…“ – mestelėjo užuominą autorius.

Anot jo, tereikia atsipalaiduoti ir išeiti iš savo siauro mąstymo, pažvelgti plačiau – iš jausmo pozicijos. „Tiesa slypi mumyse. Nebūtinai kiekvienoje dėžėje – lietsargis. Nebijokime mąstyti, abejoti. Dėžėje gali būti visko. Dėžė – argumentas, jei ne forma, tai medžiaga“, – kalbėjo dailininkas.

Dėžėje gali būti visko

Jo instaliacijoje dėžė yra ir milžiniškas medaus šaukštas, išpjautas iš skylėto presuoto kartono, ir veidrodis, ir durys su akute, ir valtis su irklais pritvirtintu dangčiu, suponuojanti mintis apie amžinybės vandenis, ir kaip paveikslas įrėminta fosilija – trapios kriauklelės atspaudas. Sako, visa tai daręs, kad žmonės žiūrėdami leistų sau pamąstyti.

O ką mąstė jis, iš to paties kartono, supresuoto iš tuščių kartotinių dėžių, pjaustydamas „Rūpintojėlį“?

„Ar kada esi drožęs sau Dievą? Sau – savyje? – atsakė klausimu į klausimą. – Kiauras yra. Gal jo ir nėra – pažiūrėkite, kaip vaikšto šviesa per tą mano „Rūpintojėlį“. Greta palyginimui – autentiškas. Nes šiuolaikiniai žmonės nebemoka drožti rūpintojėlių. Nes jie nebesirūpina…“

Ir tos durys su išdeginta akute, ir tavo paties atspindys veidrodyje – kažkas žiūri į tave? Galbūt iš anos pusės?.. A.Ermino instaliacijos objektai primena, kad vidinių abejonių turi kiekvienas žmogus. Akistata su jomis padeda geriau pažinti save – išmatuoti asmeninės „dėžės“ gylį ir perkratyti turinį.

Vi­zi­ti­nė kor­te­lė

A.Erminas gimė 1971 m. ir užaugo Plikių kaime Klaipėdos rajone.

Baigė Vilniaus dailės akademijos skulptūros magistro studijas.

Aktyviai rengia personalines parodas ir dalyvauja jungtiniuose meno projektuose.

2010 m. parodoje „Metų skulptūra’09“ Šv. Jono gatvės galerijoje (Vilnius) pelnė diplomą „Už ryškiausią 2009 metų objektą“.

2009 ir 2010 m. kasmetėje popieriaus meno parodoje Sofijos galerijoje „Amateras“ (Bulgarija) apdovanotas „Už inovacijas“.

Šiuo metu gyvena ir kuria Vilniuje.

by admin