A.Mėčius: „Kol tapau, tame paveiksle gyvenu”

A.Mėčius: „Kol tapau, tame paveiksle gyvenu”

Rita Bočiulytė

r.bociulyte@kl.lt

Kažkas pažįstamo – toks įspūdis kiekvienąsyk pakutena atmintį žiūrint į klaipėdiečio tapytojo Arūno Mėčiaus paveikslus. Jis neapleido ir parodoje „Deja vu“, kuria dailininkas pakvietė ieškoti trapaus panašumo tarp drobės personažų ir savęs.

44–ojo gimtadienio proga

A.Mėčius – profesionalus dailininkas, savita, keista, daugiabriaunė persona. Dažnai geidžiamu viengungiu ir salonų liūtu tituluojamą, retu talentu apdovanotą menininką galima sutikti ne tik Klaipėdos bohemos vakarėliuose. Savo talentą jis ne vien taško dažais, dalina damoms vyne pamirkytais žodžiais, bet ir su meile dovanoja vaikams: Klaipėdos Adomo Brako dailės mokykloje jis – mylimiausias tapybos ir kompozicijos mokytojas.

1997–aisiais drauge su dabar garsiais Lietuvos dailininkais Dovile Norkute, Rimantu Rolia, Egle Kuckaite jis baigė Vilniaus dailės akademiją. Įgijęs grafiko specialybę bei menų magistro laipsnį, šiandien A.Mėčius labiau žinomas kaip tapytojas. Jo kūryba pažįstama ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos, Latvijos, Prancūzijos, Italijos, JAV meno gerbėjams. Jo darbų turi Lietuvos dailės muziejus, jų esama ne vienoje privačioje kolekcijoje. Nuo 2002–ųjų A.Mėčius reiškiasi ir kaip knygų dailininkas.

Jis retai lepina meno gerbėjus personalinėmis parodomis. Jo darbai reikalauja daug darbo ir laiko, jis – neproduktyvus, lėtas kūrėjas, dažniausiai drobės išsislapsto privačiose kolekcijose, taip ir nespėjusios sužibėti parodų salėse. Todėl paroda „Deja vu“ – šventė ir įvykis net pačiam autoriui.

Simboliškai 44–ojo autoriaus gimtadienio dieną, 18 naujausių drobių iš dailininko dirbtuvės ir privačių kolekcijų buvo pristatytos uostamiesčio publikai. A.Mėčiaus tapybos paroda „Deja vu“ Klaipėdos dailės parodų rūmuose veikė nuo kovo 27–osios iki balandžio 20–osios.

Kažkur matyta…

Deja vu (pranc. „jau matyta“) – įspūdis, kad kažkas jau yra išgyventa anksčiau, nors iš tiesų tai išgyvenama pirmą kartą. Taip pavadindamas parodą dailininkas neneigė bendrų kūrybos ir realybės šaknų.

Tačiau įkelta į rėmus, perrengta šilkais, nusagstyta brangakmeniais ir padengta storu lako sluoksniu kasdienybė praranda savo žemiškumą ir jos nebegalima išmatuoti pragminiais matais. Belieka stebėti pavojingą menininko–artisto žygį lynu tarp vakar ir šiandien, tarp grožio ir bjaurumo, tarp meno ir kičo bei jausti, kad tai jau matei – gal sapne, gal kitame gyvenime, o gal vakar pro langą.

Lengvai žongliruodamas realistinėmis detalėmis dailininkas nejučia perkelia žiūrovą į absoliučios mistikos pasaulį. Pro negiliamintiškų siužetų krizenimą prasisunkia graudulio atodūsis – susidaro įspūdis, kad patenki į kreivų veidrodžių karalystę, kur kiekviename žingsnyje abejodamas atrandi ne tik du pažįstamus veidus, bet ir save patį – vis kitokį, naują, keistą ir ne visada gražų. Įsižiūri į po lako sluoksniu brangakmenių prabangoje tarpstančią keistą personą – tokio savęs dar nepažįsti. Ir baugu, ir ima juokas, ir tvenkiasi ašaros… Nusuki akis – spalvos veria kiaurai, bet tas žmogeliukas iš paveikslo įsikibo į skverną ir nebepaleidžia – žiūrėk, čia tu, čia tavo vertybių pasaulis, tavo slapti troškimai ir tuštybė – kaip tas brangakmenis po kaklu…

Žaisdamas ir juokaudamas

– Pasikalbėkime, Arūnai, apie tavo nepaprastos tapybos keistumus: kažkas matyta, bet vis dėlto visai kas kita… Iš kur tai atkeliavę – tie vaizdiniai ir jų pateikimo, tavo tapybos maniera, stilius, ironija, replikos?..

– Toks yra mano pasaulis: dryžuotas kaip jūreivio marškiniai – vieną dieną juodas, kitą – baltas. Supuosi tarp mistikos ir realybės, ir vaizdiniai atkeliauja iš to mano gyvenimo – plaukimo.

Yra įvairių tapybos rūšių, bet man artimiausios senosios technikos. Jomis žavėtis turbūt paskatino mano mokytojas Raimundas Miknevičius. Todėl ir paroda vadinasi „Deja vu“, nes aš nieko ypatingo neatrandu, vaikštau tais pačiais keliais kaip Memlingas ar van Eikas, tik kitomis – savo – kojomis. Tuos pačius dalykus, kuriuos matė jie, matau per savo laikmečio ir suvokimo prizmę.

Yra sena patarlė, kad patys rimčiausi dalykai padaromi kvailiojant. Panašiai ir elgiuosi – gyvenu savo paveikslėliuose, žaidžiu ir juokauju su pačiais svarbiausiais mano širdžiai dalykais, ir tai anaiptol nėra nerimtas požiūris – į kiekvieną paveikslą įdedu gabalėlį savęs, kiekvienas taškas darbe palytėtas su meile, nėra nė vieno atsitiktinio potėpio – kol tapau, aš tame paveiksle gyvenu. Tad jei matote paveiksluose ironijos, – ji lyg širma, kad nepasirodyčiau pasauliui pernelyg pažeidžiamas. Nustebtų tie, kurie mano, kad esu triukšmingas padauža: dirbtuvėje liekame trise – aš, tapyba ir muzika. Tas procesas – savotiška meditacija, juo su niekuo nenoriu dalytis.

Lyg pyragas su pertepimais

– Papasakok truputį daugiau apie savo tapybos techniką ir apie braižo ypatumus, menines–idėjines intencijas, asociacijas, sąšaukas su senąja tapyba ir interpretacijos laisvę beigi vingrybes. Nuo ko visa tai prasidėjo?..

– Anksčiau tapydavau kitaip. Mano tapybai buvo būdinga impresionistinė maniera. Senesni mokytojai sakydavo: „Vienu prisilietimu prie paletės – ne daugiau trijų potėpių, nuolat turi keistis spalva”. Dabar jau esu pakankamai senas ir randu savas tiesas. Daug perskaičiau knygų apie senuosius meistrus, senąsias tapybos tradicijas, daug eksperimentavau. Dabar sendinimas, krakeliūra – mano braižas. Laiko požymius savo darbe sukuriu pats, sąmoningai. Dar viena mano tapybos technikos ypatybė – lesiruotė. Netapau kaip impresionistas vienu atokvėpiu – „a la prima“, mano paveikslo vaizdas gimsta sluoksnis po sluoksnio – kaip pyragas su pertepimais. Taip tapydamas turiu lyg šachmatininkas numatyti kelis ėjimus į priekį. Galbūt todėl, kad renkuosi tokį kelią, nesu labai produktyvus, mano paveikslams reikia daug laiko.

Šuolis nuo impresionizmo į senąją tapybą nebuvo netikėtas. Dėmesys senajai tapybai atsirado dar vaikystėje,

kai, mokydamasis Klaipėdos vaikų dailės mokykloje, kurioje dabar dirbu, klausydavausi dabartinio savo bičiulio, o tuokart – mokytojo Petro Šmito paskaitų. Todėl tikiu – svarbu, ką vaikai girdi ir mato. Tai gali tapti jų gyvenimo pasirinkimu, jų kryptimi.

Dėlioja tarsi lego

– Ir kodėl grafikas A.Mėčiaus išvirto tapytoju?

– Kai manęs šito klausia, aš taip pat paklausiu, o kas yra Goja, Diureris, Rembrantas – grafikai ar tapytojai? Grafika, pirmiausia – piešinys, o tapytojui mokėjimas piešti visai nemaišo. Jei man dabar reikėtų iš naujo rinktis studijas, vėl stočiau į grafiką, nes tie pagrindai, kuriuos gavau akademijoje, šiandien yra mano kūrybos stuburas, mano stiprybė, visa kita – interpretacijos ir gyvenimo džiaugsmas.

– Kur semiesi idėjų savo paveikslams? Ar išties juose verta ieškoti panašumų į patį autorių ir jo mylimus žmones?

–Panašumų, žinoma, yra. Galite rasti aliuzijų į realybę. Tačiau paveiksluose – ne realūs žmonės, o išgalvoti, vadinu juos savo žmogeliukais. Mane labiau domina ne personažų atpažįstamumas, bet jų nuotaika, charakteris. Dažniausia mano paveikslų veikėjų emocija – liūdesys, net puse lūpų besišypsant. Juokiamės mes retai ir trumpai, mintys dažniausiai liūdnos. Liūdesys – pastovi būsena. Graži būsena. Tauri būsena. Ir man būdinga būsena. Todėl ją ir perkeliu į paveikslus.

Jeigu gyvenčiau dykumoje, vis tiek tapyčiau žmones. Įsivaizduojamus, susikurtus. Gyvendamas Klaipėdoje aš taip pat juos susikuriu. Sako, stomatologas visada mato pašnekovo dantis. O dailininkas mato viską – darbas toks. Neieškau idealo, tačiau susirenku žmonių žvilgsnius, rankas, ausis, pirštus, o paskui žongliruoju – dėlioju kaip lego. Štai jums ir panašumų blyksniai, kuriuos pastebite paveiksluose.

Ne vienpusis procesas

– O kas, Arūnai, ima viršų juos tapant – tavo žmogeliukai, ar tu?

– Mano mokytojas sakydavo, kad sunkiausia yra tuščioje drobėje padėti pirmąjį tašką. Gal tai ir yra kūrybos idėjų problema? Bet kai padedi pirmąjį tašką, jis tarsi pradeda savarankišką gyvenimą – auga, apauga, plečiasi, keičiasi ir jau tikrai nebežinai, kuris kurį kuria – dailininkas paveikslą ar paveikslas dailininką.

Kuo ilgiau gyvenu, tuo man mažiau svarbus atstumas ir riba tarp manęs ir paveikslo. Tapyba tikrai ne vienpusis procesas.

– Iš kur ir kodėl į tavo tapybą atkeliavo papuošalai? Jais puoši visus savo personažus…

– Žmonės spėlioja ir sugalvoja keisčiausių išaiškinimų mėlyniems mano paveikslų akmenėliams. Vieni jiems suteikia tik prabangos detalės reikšmę, kiti – mistinę. Menotyrininkė Kristina Jokubavičienė kartą pavadino juos Mėčiaus ašaromis – šis apibūdinimas kol kas man padarė didžiausią įspūdį ir aš nepulsiu jo neigti. Tegu tai būna mano maža paslaptis, mano kodas, kūrybos prieskonis.

Savo kelią jaučiasi atradęs

– Manoma, kad menininkas turi keistis. Kaip A.Mėčius gali pasikeisti? Ar tu nori pasikeisti?

– Keičiuosi nuolat. Tačiau lėtai ir tolygiai. Kiekviename paveiksle aš kitoks. Kažkada mano didžiai gerbiami mokytojai parodė man kelią, kuriuo eiti, ir paleido,kaip paukštis paukščiuką – išskridai iš lizdo ir, būk malonus, skrisk kaip išmanai. Dabar aš mokausi vienas. Ir po truputį mokau kitus. Augu, gal senstu, ieškau, paklystu, randu – visa tai atsispindi mano darbuose. Sau atrodau visai kitoks nei prieš penkerius, ar juolab dešimtį metų.

Mano siekiamybė – šlifuoti ir tobulinti tai, ką darau. Žvelgdamas iš šios dienos bokšto, aš manau, kad kubistu netapsiu, nes man tai nėra artima. Man įdomu tai, ką daro kiti, aš džiaugiuosi jų darbais, lankau parodas, stebiu, tačiau savo kelią jaučiuosi atradęs. Nors… Kas gali žinoti, gal kada, jei spėsiu, ir aš suklyksiu kokį netikėtą sau pačiam klyksmą, kaip maestro Edvardas Malinauskas. Tačiau lengviau man kalbėti apie tai, kas buvo, nei apie tai, kas bus.

Apie meilę ir pripažinimą

– Ar tu, mielas Arūnai, „perkamas“ menininkas? Paklausus kaip tapytojas? Ką manai apie menininko populiarumą?

– Gavau dovanų naują Mikalojaus Vilučio knygą „Tortas“, kurioje radau daug dalykų, po kuriais galėčiau pasirašyti. Vienas jų: „Praėjusiame gyvenime buvau urvinis žmogus. Tuo neleidžia abejoti mano išvaizda ir manieros. Subtilybės man svetimos. Esu barbaras, mėsėdis, mėgstu barbarišką puošnumą, pompastiką, pigius efektus, pigų populiarumą ir aplodismentus. Paveikslėlius paišau pagal savo paveikslą ir panašumą ir juos paišyti man labai gera. Gražius ir tuščius kaip svajonės. (…) Paukštelis garbina Dievulį čiulbėdamas, o aš – paveikslėlius paišydamas“.

Šioje citatoje – visi atsakymai, visi paliudijimai apie prigimtį ir troškimus, apie žemiškumą ir dieviškumą. Žmonės mane susiranda, parodoms paveikslų sukaupti sunku, – vadinasi, paklausos man netrūksta, o meilės ir pripažinimo dar niekada niekam nebuvo per daug.

Kuriu, reiškia – esu

– Gal žinai, kaip dailininkui išgyventi krizėje? Ar ji Tave palietė?

–Krizė buvo, kai 50 metų gyvenome Tarybų Sąjungoje. Dabar nėra jokios krizės. Dailininkui krizė yra tada, kai jis sėdi prie baltos drobės, žiūri, o drobė nesikeičia. Čia jau katastrofa. O visa kita – išgyvenama ir praeis. Dar kartą pacituosiu M.Vilutį: „Gyvenimas susideda iš dviejų dalių. Pirma dalis – dabar bloga, bet bus gera. Antra dalis – dabar bloga, bet buvo gera“. Kurioje vietoje čia, sakykite, krizė?

Aš apskritai nustojau vartoti žodį „krizė“ ir jį pamiršau, kai parodos atidaryme pamačiau didžiulį būrį žmonių – mažų ir didelių. Gėda prisipažinti, bet graudulys gerklę suspaudė. Supratau, kad mudu su tapyba turime daug draugų, kad mus myli. Gerokai panešiota frazė „kuriu, reiškia – esu“ sužvilgo kaip ką tik nublizgintas sidabras.

Kaip zuikis geradaris

Dar keli štrichai A.Mėčiaus portretui.

Anot jo bičiulių, Arūnas – nuostabus žmogus. Patikimas. Jei pažadėjo – tegu vinimis sninga, o jis padarys.

Nėra tokio darbo, kurio jis neįveiktų. Nagingas, darbštus, greitas kaip vėjas. Kartais primena zuikį geradarį iš rusų animacinio filmuko: „Gera bėgti miškeliu, kai visiems padėt galiu“. Reikia padėti sukabinti paveikslus – prašau! Draugui sukrauti malkas – prašau! Grindis sudėti, vinis sukalti, sienas nudažyti, vestuves fotografuoti – prašau! Ką sunkią valandą geru darbu ir draugišku petimi parėmė A.Mėčius? Pakelkite rankas! Matote – rankų miškas.

Vienas gražiausių jo bruožų – meilė šeimai, tėvams. Jis labai gerbia ir myli savo mamą, tėtį, paprastus, gerus žmones, jau daugelį metų gyvenančius Klaipėdoje. Bendraudamas su jais taip gražiai „suvaikėja“, kad net graudu.

Estetas ir pedantas

Sudarantis bravūriško, kiek ciniško stačioko įvaizdį, viduje jis – jautrus ir geras. Myli senutes, gyvūnus ir mažus vaikus.

Ryškus jo charakterio bruožas, kaip pasakojo draugai, kartais įgaunantis net neigiamą atspalvį – pedantizmas. Pamatytumėt, kaip jo dirbtuvėje išdėlioti teptukai, dažų tūtelės, ir gausybė kitų įrankių. Tikriausiai niekas nematė jo dažuotomis rankomis ar rūbais – jam neatrodo, kad būti išsitepus dažais, reiškia būti dailininku. Netinka jam ir apšepusio dailininko nutysusiu megztiniu ir nukleiptais batais įvaizdis – kostiumas ir kaklaraištis ne tik jo spintoje užima deramą vietą.

Galbūt šie būdo bruožai sąlygoja požiūrį į darbą. Jis estetas, nepripažįstantis plikos koncepcijos. Jis – perfekcionistas, vertinantis ne tik kūrybinį polėkį, bet ir jo atlikimo kultūrą, amato meistrystę.

Labai atkaklus

Jo tėvai, kai jis mokėsi mokykloje ir, neslėpkime, nebuvo pirmūnas, buvo jam numatę statybininko kelią, turėjo vaikis žengti tėvo pėdomis. Geras būtų buvęs statybininkas, tik štai dailė paviliojo.

Savo jėgomis, sunkiai, niekam netikint jo, paprasto vaikinuko iš Baltijos prospekto sėkme, perėjo visus ratus – nuo klūpėjimo ant kelių prieš mamą, maldaujant leisti baigti vidurinę, o ne proftechninę mokyklą, Kauno dailiųjų amatų mokyklos, baigtos raudonu diplomu, iki Lietuvos dailės akademijos grafikos magistro laipsnio. Jis labai atkaklus.

Mokytojas iš pašaukimo

Arūnas puikus mokytojas. Mokytojas iš pašaukimo. Tris dienas per savaitę jis pakiliai žingsniuoja į pamokas ir neverkšlena, kad ne visi jo mokytiniai taps didžiaisiais maestro.

Jis su jais žaidžia meną. Dažnai – prisižaidžia. Jau ne vienas ir ne du pasirinko menininko kelią ir studijuoja tapybą, grafiką, architektūrą, dizainą… Jokios pozos, jokio postamento. Į vaikus pagarbiai kreipiasi „jūs“, tikrai domisi tuo, ką jie daro, ir tikrai daro viską, kad juos sudomintų, – kuria pats.

Tik–tak, tra–lia–lia

A.Mėčių galima pavadinti senoviniu žmogumi. Retro žmogumi – gerąja prasme. Labai konkretus ir aiškus asmeninis garbės kodeksas, pagarba vyresniam, ir kolegai, ir bet kuriam praeiviui; galantiškumas, savo darbo idealizavimas ir nepriekaištingos kokybės siekis. Maždaug tokį įsivaizduoju senovės laikrodininką, kuris net mirksi, regis, – tik–tak, tik–tak…. Tik, kalbant apie A.Mėčių, visa tai įvilkta į „tra–lia–lia“ rūbą. Bet „tra–lia–lia“ – irgi juk gerai.

„Jis – mano spalvos, aš – jo žodžiai, – taip jųdviejų kūrybinį tandemą apibūdino poetė Dalia Bielskytė, kurios pirmąją poezijos knygą „Raudona” (2006) savo piešiniais iliustravo Arūnas. – Mudu vienas kitą galime daug ko išmokyti, daug kuo paremti ir papildyti. Galbūt todėl mano planuose trečioji poezijos knygelė, kurią jau rašau, o iliustruos vėl Arūnas. Linkiu jam didelės sėkmės. Didelio pripažinimo. Ir laimės kūryboje. Nes kūryba – tikrasis jo gyvenimas.”

by admin