Apdovanojo sidabrine „Jūros žvaigžde“

Apdovanojo sidabrine „Jūros žvaigžde“

Sidabrinę „Jūros žvaigždę“ į atlapą A.Kliševičiui įsegė LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkas A.Sakalauskas. Arūno Mėčiaus nuotrauka

Rita Bočiulytė

Antrąją Kalėdų dieną dviem uostamiesčio meno puoselėtojams šiemet pirmąsyk įteiktas Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Klaipėdos skyriaus apdovanojimas – sidabrinė „Jūros žvaigždė“.

Ja įvertinti dailininkas Algis Kliševičius ir menotyrininkė Kristina Jokubavičienė. Jai kolegos „grąžino skolą“ už praėjusius metus, kai paskelbė pirmąja šio apdovanojimo laureate, bet jo simbolio dar neturėjo.

„Skelbėme konkursą dėl mūsų apdovanojimo pavadinimo ir jo simbolio sukūrimo, bet pernai taip ir negalėjome išsirinkti paties gražiausio, – sakė „Klaipėdai“ LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkas skulptorius Arūnas Sakalauskas. – Norėjome, kad tai būtų įspūdingas apdovanojimas už didžiausią metų darbą nusipelniusiam žmogui dailės srityje – visuomeninėje ir kūrybinėje veikloje, garsinant meną ir Klaipėdą. Norime, kad tai taptų gražia tradicija.“

K.Jokubavičienei „Jūros žvaigždė“ įteikta už Prano Domšaičio galerijoje pernai suruoštą retrospektyvinę parodą „Trys Klaipėdos dailės dešimtmečiai“, kuri veiks dar visus 2006 metus. Prof. A.Kliševičius apdovanotas už nuopelnus Lietuvos rašto menui ir jo inicijuotą bei kartu su kolega Mindaugu Petruliu sudarytą knygą „Kaligrafija iš Lietuvos pajūrio“. Ji pasirodė šį rudenį ir buvo su pasisekimu pristatyta Švedijoje, tarptautinėje Geteborgo knygų mugėje. Išvaizdžioje, turiningoje ir informatyvioje knygoje pristatoma aštuonių Klaipėdos krašto dailininkų kaligrafų kūryba. Jai įvadinį straipsnį parašė K.Jokubavičienė.

„Gražus, originalus apdovanojimas, kurį gavo jo tikrai verti žmonės“, – džiaugėsi A.Sakalauskas. Jo teigimu, LDS Klaipėdos skyriaus valdyba sprendžia, kam jį skirti. „Šiemet „Jūros žvaigždės“ metų laureatu vienbalsiai buvo pasiūlytas Algis Kliševičius, ištisos kaligrafijos srovės, galima sakyti, netgi mokyklos pajūryje įkūrėjas. Jis šiemet buvo pastebimiausias mūsų žmogus“, – tvirtino A.Sakalauskas, primindamas ne tik klaipėdiečio grafiko inicijuotą knygą apie kaligrafiją, bet ir jo asmeninės kūrybos projektus bei nuopelnus buriant pajūrio dailininkus kaligrafus, rengiant šalies rašto meno parodas, startavusias Klaipėdoje.

„Jūros žvaigždę“ sukūrė dailininkas juvelyras Vidas Bizauskas. Ji iškalta iš sidabro, papuošta auksu. Abi „Jūros žvaigždės“ šiek tiek skiriasi – akcentais ir prisegimu. „Kristinai skirtąją dar papuošiau natūraliu granatu ir perlu, Algiui prie atlapo prisegtąją inkrustavau sintetiniu safyru ir ametistu“, – pasakojo juvelyras.

V.Bizauskas neslėpė, kad įdomu ir malonu buvo kurti šį apdovanojimą. „Vis dėlto tai naujas autorinis darbas ir ne bet kam, o kolegai“, – sakė jis, tvirtindamas, kad nujaučia šį užsakymą gavęs neatsitiktinai. Matyt, kolegos dailininkai jo autorinėje juvelyrikos parodoje pamatė panašias žvaigždes, tik gerokai didesnes. Klaipėdos dailininkų apdovanojimo simboliu tapo viena iš daugelio juvelyro improvizacijų žvaigždės tema.

Apdovanojimu virtusi „Jūros žvaigždė“ sveria maždaug 14 gramų ir kainuoja beveik du tūkstančius litų. Tačiau, anot A.Sakalausko, čia ne pinigai svarbu. Ši žvaigždė iš dangaus nenukris ir jūros bangos jos po kojomis neišmes – jos reikia nusipelnyti talentu ir kūryba mene.

by admin