Apie lietuvišką atlapaširdiškumą

Apie lietuvišką atlapaširdiškumą

Gytis Skudžinskas

Visažinis Google yra sukūręs dukterinį projektą Google Earth. Mėgstu pasitelkęs šią programą keliauti po pasaulį: aplankyti vietas, kuriose niekada nebuvau, ir patikrinti, ar niekas nepasikeitė ten, kur buvau. Pasitelkęs šią paprastą, bet efektingą programą stebi žemės rutulį iš kosminio palydovo, tampi technikos pažangos ir mokslo laimėjimų vartotoju, susikuri pasaulio aprėpiamumo iliuziją. Bėda, kad žemės rutulio fotografijos, padarytos jau prieš kelerius metus, nekeičiamos, ir „apsilankęs” karštuosiuose taškuose vis tiek lieki tame įšaldytame laike.

Būtent taip man nutiko bandant aptikti menininkų sąskrydžio „Spacemission – flight into fiction (Kosminė misija – skrydis į fikciją)” pėdsakus Nidoje. Kita vertus, galbūt misija ir turi būti slapta, nes ten aptariami opūs ir neviešinami šiandienos klausimai.

Taip ir būtų likęs šis austrų inicijuotas projektas kultūrine mistifikacija, jei ne lietuviškas atlapaširdiškumas. Austrai į savo būrį pasikvietė ir tris uostamiesčio menininkus – Vladą Balsį, Liudą Andrikį ir Darių Vaičekauską, kurie netrukus viską išklojo Klaipėdos dailės parodų rūmuose.

Nuosekliai ir, kaip dera menininkams, kūrybiškai išklojo visas paslaptis. Filmuota medžiaga, fotografijos ir rašytiniai tekstai nuosekliai dokumentuoja forumo patirtis. Klaipėdiečiai turėtų paskubėti susipažinti su D.Vaičekausko aptikta ir ištirta dingusia mėnulio civilizacija „Omeganida” ar V.Balsio NASA ištransportuosiamais meno objektais, nes netrukus visi šie dokumentai iškeliaus į Zalcburgą (Austrija). Ir ko gero, nebereikia pasakoti istorijų, kaip faktai iškreipiami, kai patenka įtakingesniųjų valion.

Iš grotuvo kolonėlių Boys go to jupiter to get more stupider, girls go to mars become Rock Stars deklamuoja Sonic Youth.

by admin