“Aukuras” Belgijoje nelaimėjo nieko, bet grįžo ne tuščiomis

LANGAS

“Aukuras” Belgijoje nelaimėjo nieko, bet grįžo ne tuščiomis

Klaipėdos muzikos centro mišrus choras “Aukuras”, vadovaujamas Alfonso Vildžiūno, spalio 24 – lapkričio 2 dienomis buvo nukeliavęs į Belgiją. Kelionės tikslas – Flandrijos tarptautinis chorų konkursas, vykęs Masmechelene.

Pakeliui į konkursą “Aukuras” dar surengė du koncertus Vokietijoje ir Belgijoje. Manheimo (Vokietija) savivaldybės kvietimu aukuriečiai su dideliu pasisekimu koncertavo vienoje iš Manheimo bažnyčių, savo pasirodymu sutvirtindami neseniai užsimezgusią Klaipėdos ir Manheimo uostamiesčių draugystę. Jau Belgijoje choras trumpam sustojo Šarlerua mieste, koncertavo kultūros ir poilsio centre, vėlgi buvo šiltai priimtas ir palydėtas audringais aplodismentais.

Bet Flandrijos chorų konkurse “Aukuras”, įpratęs skinti pergales, nelaimėjo nei pirmos, nei antros vietos. Anot A.Vildžiūno, jo vadovaujamas kolektyvas stengėsi laikytis konkurso nuostatų, o laurus nusiskynė tie, kurie jų nesilaikė.

Šiame konkurse aukuriečiai atliko gana sudėtingą ir įvairią programą, kokios ir reikalavo konkurso nuostatai. Padainavo po vieną romantinio laikotarpio ir šiuolaikinio nacionalinio (lietuvių) kompozitoriaus kurinį, taip pat vienbalsę (!) liaudies (vėlgi lietuvių) dainą ir privalomą visiems dalyviams šiuolaikinio belgų kompozitoriaus dainą V.Šekspyro soneto žodžiais.

“Nepatiko mums tas konkursas, – sakė choro vadovas. – Mes vertėmės per galvas, stengėmės sutilpti į 20 minučių konkursinės programos rėmus, dainavome a cappella (be jokio pritarimo), kaip reikalavo konkurso reglamentas. O štai ukrainiečių choro iš Žitomiro pasirodyme skambėjo ir švilpynės, ir būgnai, be to, užtruko jis kone pusvalandį. Ukrainiečiai ir laimėjo pirmąją vietą. Žinoma, buvo jos verti. Tai geras, profesionalus choras, dainuojantis už atlyginimą, mes jį nebe pirmąkart sutinkame tarptautiniuose konkursuose.”

A.Vildžiūnas piktinosi, kad konkurso dalyviams varžytis buvo nelygios sąlygos. Pasak jo, kokia prasmė jas nustatinėti, jei galima nesilaikyti? Bet “Aukuro” choro konkursinėje patirtyje toks atvejis – nebe pirmas, jam Šveicarijoje jau yra taip nutikę.

Belgijoje, Flandrijos chorų konkurse šiemet dalyvavo 9 mišrūs ir 6 lygių balsų (vyrų arba moterų) chorai. Pasak aukuriečių, dominavo vokiečiai. Mišrus choras iš Kelno laimėjo antrąją vietą. Buvo pora kolektyvų iš Belgijos ir “Aukuras” – vienintelis ne tik iš Lietuvos, bet ir apskritai iš šiapus Baltijos.

Bet į Belgiją aukuriečiai tvirtina važiavę ne tuščiai. Ten sutiko kito tarptautinio konkurso rengėjus, kurie “Aukurą” pakvietė į Prancūziją, Provanso chorų festivalį, kuris vyks 2004-ųjų liepą.

Dabar “Aukuras” ruošiasi savo 10-mečiui. Ta proga sausio 16-17 dienomis choras žada surengti du koncertus gimtojoje Klaipėdoje. Paprašytas praskleisti jubiliejinės programos uždangą, choro vadovas A.Vildžiūnas intrigavo: “Pirmajame dviejų dalių koncerte padainuosime geriausius kūrinius iš mūsų dešimtmečio repertuaro ir kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru atliksime S.Bacho Kantatą. Kitą vakarą bus “nerimtas” koncertas. Mes gi tokie – mėgstame papokštauti. Pavadinome jį “Aukuras” ir draugai”. Draugai – tai kolektyvai ir pavieniai muzikai, su kuriais esame koncertavę, kūrę bendras programas. Taigi scenoje drauge su mumis pasirodys Klaipėdos varinių pučiamųjų kvintetas, senosios muzikos ansamblis “Ventus Maris”, džiazo pianistas Saulius Šiaučiulis. Iš Amsterdamo žada atvykti mūsų bičiulis dirigentas Airas Pauldingas, iš Vilniaus – kompozitoriai Jonas Tamulionis ir Nijolė Sinkevičiūtė, kurie specialiai šia proga mūsų chorui parašė naujų kūrinių.”

Abu “Aukuro” šventiniai koncertai skambės Klaipėdos universiteto koncertų salėje.

Rita BOČIULYTĖ

by admin