„Debesų žemėlapis“ – nepriklausomas kinas didingo reginio apvalkale

„Debesų žemėlapis“ – nepriklausomas kinas didingo reginio apvalkale

Kategoriškai nesutinku su visuotinai gerbiamais JAV kino kritikais, kurie teigia, jog norint viską suprasti „Debesų žemėlapyje“, šią laiko ir erdvės odisėją reikia žiūrėti mažiausiai tris kartus.

Aivaras Dočkus

Pagrindiniai triukai – trys

Filmas galbūt net pernelyg lengvas, išgrynintas iki menkiausių smulkmenų ir geometriškai išdėliotas į lentynas. Tiesa, sutinku su vieno paprasto komentuotojo teiginiu, kad tam tikro smegenų įjungimo lygmens juosta reikalauja. Tačiau Andy’s ir Larry’s Wachowskiai su Tomu Tykweriu yra tokie vizualūs ir mėgstantys dinamiškai judantį veiksmą kino kūrėjai, jog gilesnes gelmes reikia užsikrauti savarankiškai, „Debesų žemėlapio“ ekranizuotojams svarbiausia siužeto posūkiuose neprarasti žiūrovų, juk epas trunka beveik tris valandas.

Iš esmės Wachowskiai ir Tykweris prasukinėja tris pagrindinius triukus. Pirmas: visi žanrai viename. Istorinis nuotykių filmas, komedija, trileris, drama, apokaliptinė drama, fantastika, galima aptikti net siaubo pėdsakų. Antras: aktoriai atlieka po keturis – šešis skirtingus vaidmenis, čia jiems padeda visagaliai grimo meistrai. 90 procentų grimas turi prasmę. Tai ir tam tikras smagus persirenginėjimų žaidimas, kuris, akivaizdu, aktoriams labai patinka. Jie improvizuoja ir mėgaujasi, atskleisdami daugiasluoksnius charakterius. Trečias: nepriklausomą kiną jie aprengė įspūdingo holivudinio „blokbasterio“ drabužiais. Šis triukas pats pavojingiausias, nes sujungti dvi dažnai besiginčijančias auditorijas neįtikėtinai neįmanoma misija. Vieni susikaupia apmąstymų užtaisui, kiti tetrokšta pakeliauti po egzotiškas vietas ir patirti įspūdingų nuotykių. Ir kol kas rizika ne itin pagrįsta, 100 mln. JAV dolerių biudžeto „Debesų žemėlapis“ surinko 60 mln. JAV dolerių. Wachowskiai bei Tykweris tikisi solidesnio Europos žiūrovų indėlio. Ko gero, pagrįstai gali jo tikėtis.

Skamba kaip vienas orkestras

Nepaisant grandiozinės trukmės, filmas tikrai netampa kantrybės išbandymu. Gal tik poroje vietų šiek tiek pasimuistai. Kažkur po pusvalandžio ir po pusantros valandos. Bet režisieriai puikiausiai jaučia publikos būsenas, todėl tos mažos duobelės nevirsta bedugnėmis, iš kurių vėliau reikėtų sunkiai kapstytis, kad susigrąžintum dėmesį. Tos vietos labiau primena būtinuosius statybinius sujungimus. Po jų susidomėjimas šauna į orbitą kaip raketa ir nelygumai pasimiršta. Priekyje – vėl geras asfaltuotas kelias.

Taip, kaip padalinti žanrai, taip išskirstytos ir emocijos. Vienur – sukrėtimas, kitur – juokas. Tartum žiūrėtum šešis filmus viename. Jie išskaidyti griežtai pagal kino vadovėlių struktūrą, tad skamba kaip vienas orkestras. Įvykis vienoje istorijoje permetamas į konfliktinę situaciją kitame pasakojime, suveikia magnetinių bangų principas. Jokių mistinių sutapimų nėra, tiesiog sekundės dalies tikslumu suderintas montažas. Kai jau ketini išgyventi herojų stresą vienur, kitur negali susilaikyti nenusišypsojęs.

Komiška knygų leidėjo linija pati sėkmingiausia ir tenka žavėtis meistriškuoju Jimu Broadbentu, kuris spinduliuoja natūralų komiškumą. Žiūrovai to tik ir laukia, o pabaigoje sutartinai ragina sprukti jo personažą ir naujuosius draugelius iš senelių prieglaudos. Netikėtu istorijos perlu tampa ponas „I know“, nuolatos kartojantis tuos du žodžius, bet ekstremaliausioje situacijoje paveržiantis superherojaus laurus.

Kažkodėl mažiausiai intriguojanti apokaliptinės pasakos linija. Dėl to, kad grimas ir pats siužetas mažumėlę primena Melo Gibsono „Apokalipto“. Trileris pavyzdingai plėtojamas augant įtampai, kurios kulminacija artėja kaip didėjantis sniego kamuolys. Tačiau atomazga kiek lėkštesnė negu tikėjaisi, pritrūksta svorio, galutinis sprendimas kiek per lengvas.

Lyg upės – į vandenyną

„Žydroji“ linija kelia abejonių dėl savo „žydrumo“, vis dėlto režisieriai elgiasi atsargiai, iškeldami į pirmą planą vidinę dramą, o ne seksualinę orientaciją.

Ir, žinoma, Benas Whishawas ne pirmą sykį įrodo esantis vienas talentingiausių nūdienos aktorių. O jį iš teatro į kiną ištraukė visaregintis T.Tykweris, suteikęs jaunuoliui pagrindinį vaidmenį juostoje „Kvepalai. Vieno žudiko istorija“.

Fantastiniame segmente Wachowskiai „atsigroja“ iš peties, primindami, kas mus pamalonino „Matrica“. Nuostabi futuristinė meilės istorija su efektingais veiksmo momentais siunčia žinutę pragmatiškam surobotėjusių-susvetimėjusių žmonių pasauliui. Ir pasišaipo iš greito maisto tinklų.

Istorinio nuotykių filmo linijoje kalbama apie išsilaisvinimą iš vergijos, toleranciją kitai odos spalvai ir nenugalimą draugystę.

Visos „Debesų žemėlapio“ siužetinės gijos kaip upės subėga į vandenyną. Dirbtinai prilipdyti atrodo tik įžanga ir epilogas. Visa kita daugiau ar mažiau pagrindžia filmą pristačiusį šūkį „viskas susiję“. O juk ir šiaip smagu pažaisti žaidimą – „atpažink aktorių“. Tomas Hanksas – įsiutęs gangsteriškos išvaizdos rašytojas. Hughas Grantas – siaubūnas iš ateities. Hugo Weavingas – šėtoniškas padaras. Halle Berry – išskirtinė visuose pavidaluose.

Tik man kažkodėl atrodo, jog geriausi T.Tykwerio filmai – dar ateityje. Kaip ir Wachowskių.

Naujas filmas

Pavadinimas: „Debesų žemėlapis“.

Šalys: Vokietija, JAV, Honkongas, Singapūras.

Trukmė: 164 min.

Premjera Lietuvoje: 2012 m. lapkričio 23 d.

Žanrai: istorinis nuotykių filmas, komedija, trileris, drama, apokaliptinė drama, fantastika.

Režisieriai: A. ir L. Wachowski’ai, T. Tykweris.

Aktoriai: T.Hanksas, H.Weavingas, H.Grantas, B.Whishawas, H.Berry, J.Broadbentas, Jimis Sturgessas, Susana Sarandon ir kiti.

Siužetas: tai istorija, kaip viskas turi ryšį: 1894 m. kelionių po Ramųjį vandenyną metu parašytas dienoraštis, kompozitoriaus laiškai draugui, žmogžudystė atominėje jėgainėje, slaugos namuose esančio spaustuvininko šmeižtas, maištaujantis klonas ateities Korėjoje ir po apokalipsės tolimoje ateityje gyvenančios genties pasaka. Tai nuotykis ir pasakojimas, kaip atskirų žmonių gyvenimai turi įtakos vieni kitiems praeityje, dabartyje ir ateityje, kaip žudikai tampa herojais, kaip geri poelgiai išlieka istorijoje, ateityje įkvėpdami revoliuciją.

by admin