Dešimtmečiai –prie fortepijono
Klaipėdos universiteto (KU) Menų fakulteto (MF) Instrumentinės muzikos katedros profesorė Tatjana Romaškina savo jubiliejinį gimtadienį šventė koncertuodama. Paklausyti puikios pianistės ir pedagogės susirinko nemažas būrys jos talento gerbėjų, katedros kolegų, konservatorijos ir muzikos mokyklų pedagogų, studentų, moksleivių, draugų.
Jūratė Karosaitė
Klaipėdos universiteto
Menų fakulteto docentė
Su kolegomis ir mokiniais
Koncerto programa atspindėjo įvairiapusę profesorės veiklą.
Jubiliatė su pasisekimu skambino A.Borodino „Mažąją siuitą“, F.Chopino Barkarolę Fis-dur, op. 60 bei A.Skriabino Etiudus op. 8 Nr. 10 Des-dur, Nr. 12 dis-moll, demonstruodama virtuozišką instrumento valdymą, meninio mąstymo brandą bei artistinį žavesį.
T.Romaškinos ansamblistės meistriškumas atsiskleidė su prof. Valentina Vadokliene atliekant S.Rachmaninovo romansus „Sapnas“, „Aš laukiu tavęs“, „Netikėk man, drauge…“.
Koncertą tęsė įspūdingas jubiliatės mokinių ir studentų – tarptautinių konkursų laureatų pasirodymas. Skambėjo fortepijoninių duetų – A.Daunoravičiūtės ir K.Budvytytės, N.Navakaitės ir D.Stankevičiūtės bei A.Šileikaitės atliekami S.Rachma-ninovo kūriniai.
Šio gražaus jubiliejinio vakaro-koncerto pabaigoje skambėjusį W.Ganzo „Koncertinį galopą“, aranžuotą pianistų ansambliui, profesorė atliko drauge su savo kolegomis – Instrumentinės muzikos katedros pianistais.
Dėsto ir koncertuoja
T.Romaškina gimė 1952 m. Ukrainoje, Mariupolio mieste. Pirmoji jos fortepijono mokytoja buvo N.Zakandina-Rudnik, garsiojo rusų pianisto ir pedagogo V.Safonovo mokinė. Studijavo Rusijos muzikos akademijoje Maskvoje bei tos pačios aukštosios mokyklos meno aspirantūroje, prof. Teodoro Gutmano, H.Neihauzo auklėtinio, fortepijono klasėje.
Baigusi studijas dėstė Tolimųjų Rytų muzikiniame pedagoginiame institute Vladivostoke (Rusija) ir Donecko S.Prokofjevo muzikos akademijoje (Ukraina). Prieš 26 metus muzikė atvyko į Klaipėdą ir pradėjo dirbti tuometės Valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetų (dabar KU MF) Fortepijono katedroje bei J.Karoso muzikos mokykloje. Profesorė, mokytoja ekspertė ir šiuo metu tebesidarbuoja šių mokymo įstaigų labui.
Be to, ji aktyviai koncertuoja, rengdama vis naujas programas. Per 35 metų kūrybinio darbo laikotarpį pianistė dalyvavo daugiau nei 450 koncertų: koncertavo tarptautiniuose festivaliuose „Marių klavyrai“, „Klaipėdos muzikos pavasaris“, „Kopa“, dalyvavo Didžiajame muzikų parade, tarptautinio susivienijimo „XXI a. muzika ir švietimas“ koncertuose ir kituose projektuose. Pastarąjį dešimtmetį profesorė daug koncertavo užsienyje: Vokietijoje (Bonoje, Potsdame, Augsburge, Frankfurte prie Maino), Rusijoje (Maskvoje, Sankt Peterburge, Didžiajame Novgorode, Kaliningrade), Latvijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Suomijoje, Danijoje, Graikijoje, Italijoje.
T.Romaškinos atlikimą aukštai vertino kolegos iš užsienio šalių. Tarptautinio susivienijimo „XXI a. muzika ir švietimas“ prezidentė prof. E.Tkač atsiliepime rašė: „T.Romaškina – ryški, talentinga muzikė-atlikėja. Jos skambinimas pasižymi aukštu meistriškumu, išskirtiniu individualumu“.
Nuo baroko iki šiuolaikinės muzikos
Pianistės repertuaras platus – nuo baroko iki šiuolaikinės muzikos. Svarbią vietą jame užima aukščiausio pianistinio meistriškumo reikalaujantys kūriniai: vėlyvosios L.van Beethoveno sonatos, R.Schumanno „Simfoniniai etiudai“, F.Chopino, A.Skriabino ir S.Prokofjevo sonatos, F.Liszto opusai ir kt. Beje, atlikėja didelį dėmesį skiria Klaipėdos kompozitorių kūrybai. Jos repertuare yra J.Domarko, A.Remesos kūriniai. Pianistė buvo pirmoji P.Fledžinsko, Z.Virkšo, R.Šileikos, N.Mūdrajos-Eager kūrinių atlikėja.
Kaip solistė T.Romaškina nemažai koncertavo su kameriniu ir simfoniniu orkestrais. Su Klaipėdos kameriniu ji skambino J.S.Bacho bei W.A.Mozarto koncertus fortepijonui ir orkestrui, A.Bružo koncertą dviem fortepijonams ir orkestrui, ukrainiečių kompozitoriaus J.Laniuko koncertą. Gražus kūrybinis bendradarbiavimas ją sieja su Mažosios Lietuvos simfoniniu orkestru ir jo vadovu maestro S.Domarku. Su šiuo kolektyvu pianistė skambino L.van Beethoveno, N.Rimskio-Korsakovo, M.Ravelio, E.Griego fortepijoninius koncertus. Ypač didelė sėkmė ir publikos ovacijos ją lydėjo drauge su S.Domarko diriguojamu orkestru atliekant B.Britteno Koncertą fortepijonui D-dur op. 13. Nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje.
Apibūdindama T.Romaškinos atlikimą prof. dr. D.Kšanienė rašė: „Pianistės atlikėjiškai manierai būdinga jautrus stiliaus pojūtis, muzikavimo kultūra, techninis laisvumas, virtuoziškumas, lygsvara tarp racionalaus ir emocionalaus. Stambios formos kūrinių (koncertai fortepijonui su orkestru) atlikime visada stebina puikus architektonikos pojūtis, ansambliškumas, muzikinio mąstymo logika“.
Sieja kūrybinis bendradarbiavimas
Profesorė labai mėgsta ansamblinį muzikavimą. Ji dažnai koncertuoja su įvairiais solistais-instrumentalistais ir dainininkais, fortepijoniniuose koncertuose akompanuoja savo studentams.
Kaip ansamblistė ji dalyvavo monografiniuose koncertuose, skirtuose L.van Beethoveno, J.Brahmso, F.Schuberto kūrybai. Muzikavo su MF profesoriais V.Tetensku, V.Bružu, bendradarbiavo su smuikininku A.Stulgiu, fleitininku V.Gelgotu, klarnetininku A.Doveika, perkusininku S.Astrausku, dainininkais V.Kurnicku, A.Kozlovskiu, atlikėjais iš užsienio. Drauge su doc. I.Maknavičiene ji surengė per 30 fortepijoninio dueto koncertų aukštųjų muzikos mokyklų salėse Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Suomijoje.
Šiltas kūrybinis bendradarbiavimas jubiliatę sieja su dainininke prof. V.Vadokliene. Prasidėjęs koncertu Vilniaus „Vartų“ galerijoje, jis tęsiasi jau beveik du dešimtmečius. Per tą laiką drauge parengta nemažai įsimintinų koncertų programų: „Mums žvaigždės mirgėjo…“, „Menu akimirką žavingą“, „Kerintys rudens garsai“ ir kt. Koncertuota ne tik daugelyje Lietuvos miestų, bet ir Vokietijoje, Rusijoje.
Prof. T.Romaškinos pianistinis meistriškumas ryškiai atsispindi kompaktinėje plokštelėje „Parallels“, kurioje drauge su doc. I.Maknavičiene įrašyti J.Domarko, M.K.Čiurlionio, J.S.Bacho, M.Infante kūriniai fortepijoniniam duetui, taip pat plokštelėje „Tavo upė“, kurioje skamba M.K.Čiurlionio, Z.Virkšo, A.Skriabino, F.Schuberto–F.Liszto, F.Chopino kūriniai fortepijonui. Nemažai pianistės įrašų yra Lietuvos, Rusijos ir Ukrainos radijo fonduose.
Auklėtiniai džiugina pasiekimais
Labai svarbią vietą T.Romaškinos kūrybinėje biografijoje užima pedagoginė veikla. Profesorės studentai ir moksleiviai 35 kartus tapo tarptautinių konkursų laureatais. Klaipėdos J.Karoso muzikos mokykloje ji išugdė septynių tarptautinių konkursų pirmųjų premijų laureates A.Šileikaitę ir D.Stankevičiūtę, dviejų konkursų laureates A.Geifman ir O.Konkovą, trijų tarptautinių konkursų laureatę A.Žagaraitę.
Ne mažiau įspūdingi ir profesorės auklėtinių iš KU MF pasiekimai: studentės J.Arutiunova, K. Budvytytė bei A.Daunoravičiūtė užėmė pirmąsias vietas tarptautinio susivienijimo „XXI a. menas ir švietimas“ rengiamuose konkursuose Suomijoje, Austrijoje ir Italijoje. Jos studentės J.Brun, O.Petrova, V.Khlebnikova ir N.Navakaitė tapo to paties forumo rengiamų konkursų Danijoje, Ukrainoje, Italijoje, Prancūzijoje, Graikijoje ir Suomijoje laureatėmis ir diplomantėmis. Studentė J.Ščerbatova užėmė antrąją vietą tarptautiniame studentų kamerinių ansamblių ir koncertmeisterių konkurse, o A.Ivanova, L.Fedčenko ir I.Tiškienė tapo šio konkurso diplomantėmis.
Profesorė nuolat rengia savo klasės koncertus, jos studentai groja su Mažosios Lietuvos simfoniniu orkestru „Jaunųjų talentų“ ir „Žvaigždučių“ koncertuose, laimi prizines vietas kūrybinėse olimpiadose, dalyvauja festivaliuose, seminaruose, įvairiuose muzikiniuose projektuose.
Vertinama, gerbiama ir mylima
Prof. T.Romaškina sėkmingai derina kūrybinę, pedagoginę ir metodinę veiklą.
Ji yra tarptautinio muzikų susivienijimo „XXI a. muzika ir švietimas“ narė ir pastaruosius 12 metų aktyviai dalyvauja susivienijimo rengiamuose forumuose įvairiose Europos šalyse. Profesorė skaitė pranešimus susivienijimo rengiamose mokslinėse-metodinėse konferencijose, vedė meistriškumo pamokas ir autorinius seminarus, dalyvavo „apskritojo stalo“ diskusijose, dirbo forumo konkursų žiuri komisijose.
Pasiekusi profesines aukštumas ir pripažinimą, jubiliatė išliko kukli, draugiška ir nuoširdi. Ji gerbiama ir mylima mokinių bei studentų, katedros bendradarbių, visos universiteto bendruomenės, vertinama kolegų muzikų Lietuvoje ir už jos ribų.
Už nuopelnus rengiant jaunuosius laureatus prof. T.Romaškina daug kartų apdovanota Lietuvos Respublikos Prezidento, LR Seimo pirmininko, Vyriausybės, LR aukštojo mokslo, švietimo ir mokslo ministerijų, Lietuvos muzikų rėmimo fondo, Klaipėdos miesto mero, Klaipėdos universiteto garbės ir padėkos raštais bei premijomis.
Jubiliejinio gimtadienio proga ji taip pat gavo LR ultūros bei švietimo ir mokslo ministrų padėkas, KU rektoriaus sveikinimą. Prof. T.Romaškiną sveikino KU MF ir J.Karoso muzikos mokyklos vadovai, katedros kolegos, absolventai, studentai, mokiniai, draugai, linkėdami ir ateityje puikios sveikatos, neišsenkančios energijos, didžiulės kūrybinės sėkmės ir įspūdingų auklėtinių pergalių.