Dramos teatras – į Vokietiją

MENO LEIDINYS Nr. 4 (178)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

Dramos teatras – į Vokietiją

Be namų gimtajame uostamiestyje likęs Dramos teatras sulaukė bičiulių Elmshorne kvietimo ir iškeliauja į Vokietiją.

Iš tikrųjų ketvirti metai rekonstrukcijai uždaryto Klaipėdos dramos teatro aktorių trupė šiandien iškeliauja į Vokietiją – su spektakliu pas kolegas ir bičiulius į „Dittchenbühne“ teatrą Elmshorne.

Su „Dittchenbühne“ teatru Klaipėdos dramos teatrą sieja ilgametė draugystė – jau 20 metų teatrai vyksta vieni pas kitus gastrolių, nuolat keičiasi spektakliais. Tradiciškai klaipėdiečiai vyksta į Vokietiją pavasariais, o rudenį Lietuvos uostamiestyje svečiuojasi vokiečiai.

Šįkart Klaipėdos dramos teatras Vokietijos žiūrovams parodys šiuolaikinio kroatų dramaturgo Miro Gavrano vienaveiksmę dramą „Viskas apie vyrus“. Spektaklį režisavo Arvydas Lebeliūnas, jame vaidina aktoriai Edvardas Brazys, Rimantas Pelakauskas, Igoris Reklaitis, Kazimieras Žvinklys.

Klaipėdiečių spektaklio, kuris bus rodomas Elmshorne balandžio 30-ąją, pažiūrėti susirinks ir Hamburgo lietuvių bendruomenė.

Tapo „Varpų“ prizininke

Klaipėdietė poetė Daiva Molytė-Lukauskienė iš sostinės grįš nebasa. Ji tapo „Varpų“ almanacho prizininke ir bus apdovanota naujais „Sabalin“ batais bei „Rūtos“ saldainiais.

Kiekvienas naujas Šiauliuose leidžiamų „Varpų“ numeris pristatomas Lietuvos rašytojų klube Vilniuje. Kartu pagerbiami ir geriausių to numerio tekstų autoriai. Šiemet toks vakaras įvyks balandžio 29-ąją. Redakcijos tarybos sprendimu jau 16-ąjį kartą išrinkti ir rytoj bus apdovanoti 2010 m. „Varpų“ almanacho trys prizininkai bei laureatas. Šiemet „Varpų“ laurus už eseistiką susižėrė Albinas Bernotas. Be D.Molytės-Lukauskienės, kuri bus apdovanota už eilėraščių ciklą, tarp prizininkų – kultūros istorijos straipsnį „Litvakų dailininkų ekspansija į Paryžių“ „Varpams“ parašęs filosofas Antanas Andrijauskas ir už poezijos debiutą almanache įvertintas Gediminas Pulokas.

Visų prizininkų tradiciškai laukia originalios rėmėjų dovanos – batai, kuriuos iš natūralios odos gamina plačiai pasaulyje savo produkcija žinoma „Sabalin“ firma, ir „Rūtos“ fabriko saldainių rinkiniai. Laureatas bus apdovanotas nauju televizoriumi.

Kaip prisiminė „Varpų“ redaktorius ir sudarytojas Leonas Peleckis-Kaktavičius, „Varpų“ almanacho dovanų ir anksčiau yra gavę klaipėdiečiai rašytojai: laureato vardą pelnęs Rimantas Černiauskas, prizininko – Gintaras Grajauskas.

„Tai iš tiesų gražus ir garbingas apdovanojimas. „Varpų“ prizininkais yra tapę žymiausi Lietuvos poetai. Šviesaus atminimo Sigitas Geda vis užsimindavo apie šį leidinį ir jame dirbančius žmones“ – dalijosi mintimis šiemetė prizininkė D.Molytė-Lukauskienė.

Literatūros almanachas „Varpai“ – unikalus lietuvių kultūros reiškinys. Pirmieji solidūs „Varpų“ tomai pasirodė 1943 ir 1944 m., juose išspausdinta žymiausių to meto Lietuvos rašytojų kūryba. Idėja išleisti tokį leidinį priklauso Algirdui Juliui Greimui, vėliau tapusiam Sorbonos universiteto profesorium, pirmasis redaktorius – prozininkas Kazys Jankauskas. Į lietuvių literatūros istoriją įėjusius „Varpus“ po 45 metų pertraukos atnaujino jau du dešimtmečius leidžia šiaulietis L.Peleckis-Kaktavičius.

Šokis – Vilniuje ir Grace

Jau 14-ąjį pavasarį, gegužės 4–9 dienomis, vilniečius ir sostinės svečius į pagrindines miesto scenas pakvies didžiausias šiuolaikinio šokio festivalis Baltijos šalyse – „Naujasis Baltijos šokis – 2010“, kuriame dalyvaus ir klaipėdiečiai.

Šiemet festivalyje bus pristatyta itin plati lietuvių choreografų programa. Pakviesti naujausi jau gerai žinomų choreografių Airos Naginevičiūtės, Loretos Juodkaitės ir klaipėdietės Agnijos Šeiko šokio spektakliai, daug erdvės bus skirta ir jaunoms kūrėjoms. Debiutuojanti choreografė iš Klaipėdos Inga Kuznecova pristatys spektaklį „Mikas ir pusryčiai“, o jos pedagogė A.Šeiko festivaliui paruošė spektaklį „Paikos mergaitės maldos“. Abiejų eskizai dar pernai pristatyti klaipėdiečiams.

Po ilgos pertraukos festivalyje vėl bus galima pamatyti kadaise kartu su juo pirmuosius žingsnius scenoje žengusios, šiuo metu Belgijoje gyvenančios lietuvių choreografės Rasos Alksnytės šokio spektaklį „Prarastos sielos“, sukurtą Klaipėdos muzikiniame teatre.

Lietuvos šokio informacijos centro kartu su „Vilniaus festivaliais“ rengiamame festivalyje šiemet bus pristatytos trupės ir nepriklausomi choreografai iš Švedijos, Danijos, Norvegijos, Suomijos, Nyderlandų, Jungtinės Karalystės bei bendras vokiečių ir prancūzų projektas. „Naujajame Baltijos šokyje“ 17 pristatomų spektaklių bus galima pamatyti Menų spaustuvės, Lietuvos nacionalinio dramos teatro bei Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Šokio teatro scenose.

„Deja, šiemet ir vėl festivalis neužsuks į Klaipėdą. Nors džiaugiamės jūsiškių choreografų ir projektų gausa programoje, vis dėlto šių metų festivalio biudžetas tesudaro tik ketvirtadalį pastarųjų kelerių metų biudžeto. Todėl plėstis į kitus miestus galimybių neturime“, – apgailestavo Lietuvos šokio informacijos centro komunikacijos vadybininkė Goda Dapšytė.

Prieš tai Lietuvos šiuolaikinis šokis balandžio 25-ąją pristatytas Austrijoje, Graco šokio performanso dienoje.

Austrų publika turėjo galimybę pamatyti net keturis mūsų šalies šokio projektus. Taip pat buvo pristatyti ir Graco šokio rezidencijos dalyvės klaipėdietės choreografės A.Šeiko, sėkmingai dirbančios su šokėjais neprofesionalais, bendro kūrybinio darbo rezultatai.

Parengė Rita Bočiulytė

by admin