Dž.Verdžio „Rigoletas“ vėl skambės Klaipėdoje

Dž.Verdžio „Rigoletas“ vėl skambės Klaipėdoje

Kovo 31-ąją 18 val. klaipėdiečiai ir miesto svečiai vėl išvys Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro repertuare tik tris kartus atliktą pasaulinės muzikos istorijos aukso fondo šedevrą – Dž. Verdžio operą „Rigoletas“. Čia pat teatre bus galima įsigyti operos įrašą ir tapti Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro klubo bičiuliais.

Klaipėdos muzikiniame teatre pastatytas Dž.Verdžio „Rigoletas“ – pirmoji Lietuvoje opera lietuvių kalba, kurios muzika visa įrašyta į kompaktinę plokštelę.

Dainuos E.Kaniava

Šį kartą hercogo juokdario Rigoleto vaidmenį atliks legendinis Lietuvos Rigoletas Eduardas Kaniava, Rigoleto dukros Džildos – Rita Petrauskaitė, Mantujos hercogas – Algirdas Janutas. Spektaklyje dalyvaus teatro solistai Dalia Kužmarskytė, Aurelija Dovydaitienė, Egidijus Dauskurdis, Artūras Kozlovskis ir kiti.

Scenografiją ir kostiumus klaipėdietiškajam „Rigoletui“ sukūrė Sergejus Boculo, spektaklį režisavo „Rigoleto“ pastatymu muzikinio teatro scenoje debiutavęs kino, televizijos ir teatro režisierius Raimundas Banionis. Po „Rigoleto“ sėkmės Klaipėdoje R.Banionis pastatė Dž.Pučinio operą „Toska“ Estijos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Nemari klasika

Rigoleto vaidmenį klaipėdiečių pastatyme pirmąkart atliks legendinis Lietuvos Rigoletas Eduardas Kaniava.

Ilgaamžė „Rigoleto“ šlovė suteikia teisę ieškoti naujų spektaklio sprendimo formų. Šiame pastatyme publika neišvys spinduliuojančių Mantujos hercogo rūmų.

Liudviko XIV laikų aplinka, papročių ir moralinių normų tradicijos tarsi perkeliamos į šį laikmetį.

Kad operoje užkoduotos aistros nekinta ir nepasenusios, – akivaizdu. Juk nesvarbu, kokį rūbą – klasikinį ar modernų – priverstume dėvėti Rigoletą, – jo esmės tai nepakeis. Klasika, kaip teigia spektaklio režisierius R.Banionis, tuo ir amžina bei nemari, kad apčiuopia ir eksploatuoja amžinuosius žmonijos pradus. Tik šiuosyk surasta dar daugiau bendrų sąlyčio taškų su šiandiena.

Atlieka lietuviškai

Spektaklio statytojų sprendimu operos veiksmas vyksta šiuolaikiniame pajūryje, prabangiame jachtų klube, Klaipėdai ir šiam kraštui artimoje erdvėje. Čia linksminasi šiuolaikiniai „hercogai“ ir jų „juokdariai“ bei samdomi žudikai, „rigoletiški“ mūsų laikų „penktųjų puslapių“ herojai – mafiozai ir pakliuvusieji į mafijos mėsmalę.

Šis „Rigoletas“ – tarsi apie mus supančius (gal kartais ir mumyse tūnančius) „pavojingų zonų“ herojus, be kurių tarsi nebegalime (ar nebesugebame) gyventi…

Kadangi “Rigoletui” literatūrinė dramaturgija yra ne mažiau svarbi nei muzika, kūrinys atliekamas lietuvių kalba.

Opera – CD albume

Mantujos hercogo vaidmenyje vėl pamatysime Algirdą Janutą (centre iš kairės).

2003-iaisiais pastatyta ir triumfavusi Klaipėdos muzikiniame teatre įžymioji Dž.Verdžio opera „Rigoletas“ pernai pasirodė dviejų kompaktinių plokštelių albumu, kurį dabar jau visi norintieji gali įsigyti Klaipėdos muzikiniame teatre.

Penktadienį spektaklio pertraukos metu įvyks CD pristatymas, visi susirinkusieji galės dalyvauti pristatymui skirtoje viktorinoje ir laimėti ar įsigyti „Rigoleto“ įrašų.

Anot šio projekto prodiuserės vilnietės kompozitorės, dabar vadovaujančios Klaipėdos muzikiniam teatrui Audronės Žigaitytės-Nekrošienės, tai pirmoji Lietuvoje opera lietuvių kalba, visa įrašyta į kompaktinę plokštelę, o Klaipėdos muzikinis teatras – pirmasis,

parodęs iniciatyvą ir radęs tam lėšų (CD leidybą parėmė Klaipėdos miesto savivaldybė).

Kompaktinę plokštelę įrašė ankstesnės premjeros sudėtis: Algirdas Janutas, Gražina Miliauskaitė ir Nacionalinės premijos laureatas Vytautas Juozapaitis kartu su uostamiesčio teatro solistais ir dirigentu Stasys Domarku. Projekto sumanytojai kompozitorei A.Žigaitytei-Nekrošienei talkino garso režisierius Michailas Omeljančiukas ir dirigentas asistentas Dainius Pavilionis.

Veikia klubas

„Rigoleto“ operos ir CD pristatymu veiklą tęs sausyje įsteigtas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro bičiulių klubas, pirmajame savo renginyje klaipėdiečius sukvietęs į susitikimą su dirigentu Sauliumi Sondeckiu.

Kovo 31-ąją vyksiančią artimesnę pažintį su Dž.Verdžio „Rigoletu“ balandį pratęs D. Šostakovičiaus šimtmečiui skirtas bendras Klaipėdos ir Kaliningrado muzikų projektas. Jame dalyvaus ir klube svečiuosis garsus rusų bosas, šiuo metu dainuojantis Niujorko „Metropolita Operoje“ Michailas Krutikovas-Svetlovas.

Parengė Nijolė Jačėnienė

by admin