Džiazo „kvadratai“ neišgąsdino folkloro

Projektai

Džiazo „kvadratai“ neišgąsdino folkloro

Rolanda LUKOŠEVIČIENĖ

Klaipėdos etnokultūros folkloro ansamblio „Alka“ vadovė Vida Morkūnienė bei džiazo muzikantas Romas Malinauskas, pirmą kartą Klaipėdoje pabandę sujungti džiazą ir folklorą, įrodė, jog pats laikas atsikratyti provincialumo kompleksų: uostamiestyje taip pat netrūksta kūrybingų, iniciatyvių žmonių, savo srities profesionalų, gebančių žiūrovus nustebinti puikiais reginiais.

Šėlo pirmąkart

Jungti džiazą ir folklorą nėra naujiena nei užsienyje, nei toje pačioje Lietuvoje. Tiesa, bene žymiausia šios srities eksperimentatorė, folkloro dainininkė Veronika Povilionienė yra parengusi panašų projektą tik su vienu atlikėju – saksofonininku Petru Vyšniausku. Tuo tarpu du nemaži skirtingų muzikinių žanrų kolektyvai, pasak projekto idėjos autorės Vidos Morkūnienės, Vasario 16-osios proga Žvejų rūmų scenoje taip šėlo pirmą kartą ne tik uostamiestyje, bet ir Lietuvoje. Džiazo ir folkloro projektas nustebino net ir didžiausius skeptikus. Apie tai bylojo ne tik aplodismentai po kiekvienos pavykusios improvizacijos, audringos ovacijos renginio pabaigoje, bet ir žiūrovų atsiliepimai.

Kitas ne mažiau svarbus niuansas – iki šiolei įvairių švenčių progomis klaipėdiečiai džiaugdavosi gal ir puikiais, tačiau svetimais, dažniausiai sostinėje sukurtais projektais. Ne kartą užkulisiuose girdėjosi šnabždesiai, jog be reikalo ignoruojame ir numenkiname patys save.

Dainavo teisingai

„Visą laiką teisingai dainavome teisingas dainas“,- sako „Alkos“ vadovė projekto sumanytoja V. Morkūnienė. Jai seniai kirbėjo troškimas pabandyti ką nors kitaip, patirti, kaip tą „kitaip“ priims Klaipėdos publika. Tradicinė lietuvių liaudies daina, Atgimimo metais pasiekusi savo populiarumo apogėjų, eksploatuota įvairių švenčių metu, ilgainiui ėmė savotiškai pabosti.

V. Morkūnienė vis dažniau susimąstydavo apie naujesnes liaudies dainos pateikimo formas. Po truputį prie tradicinių liaudies dainų buvo prijungiami įvairūs instrumentai. Viena pirmųjų kitoniška „Alkos“ daina su papildoma instrumentuote – „Miežio grūdas“, kuri nuskambėjo ir Vasario 16-ajai skirtame projekte. V. Morkūnienė neneigė, jog nauji vėjai visada papučia iš Vilniaus, tačiau ir Klaipėdoje jiems pakanka erdvės.

Nuo pirmojo „Alkos“ vadovės pokalbio su „Doudi Jazz Band“ lyderiu V. Grubliausku praėjo maždaug metai. Iš pradžių džiazo muzikantai į tai pažiūrėjo labai atsargiai, tačiau laikui bėgant vis labiau ėmė užsidegti šia idėja. Galop nuspręsta, jog plikos džiazo improvizacijos nebus patrauklios. Tada džiazo muzikantas R. Malinauskas apsiėmė parengti liaudies dainų aranžuotes.

Dedikavo tėvams

Aranžuotes R. Malinauskas kuria jau daugelį metų labai įvairių stilių muzikai. Jo muzikiniame kraityje – bent 5 įvairaus žanro projektai. Tačiau džiazo ir folkloro – pirmasis. Pasak R. Malinausko, darbas šiame projekte nebuvo sunkus, greičiau įdomus. Sunkiausia buvo suderint personalijas. Iki šiolei muzikantas ir aranžuočių autorius dirbdamas orientuodavosi į konkrečius atlikėjus. A. Jofę, J. Maksimovičių, G. Paškevičių pasikvietė neatsitiktinai – tokia buvo R. Malinausko vizija. „Aš girdėjau A. Jofės mušamųjų ritmiką, žinojau, kaip jis gali pagroti solo – su juo pažįstamas 30 metų. Kai rašiau aranžuotę finalinei dainai, girdėjau ją atliekant G. Paškevičių. Gytis nedažnai dainuoja liaudies dainas, tačiau jam šiame projekte buvo įdomu dirbti.

Gaila, tačiau Klaipėdoje nėra sopraninio saksofono atlikėjų. Ir Lietuvoje turime tik du tikrus šio instrumento virtuozus – J. Maksimovičių ir P.Vyšniauską. Pastarasis negalėjo dalyvauti, tačiau J. Maksimovičius irgi labai tiko“,- pasakojo R. Malinauskas, prisipažinęs, jog antrasis projekto kūrinys, „Sodalė“, dedikuotas muzikanto tėvų gimtinei.

Gąsdino mikrofonai

Pasak V. Morkūnienės, repertuaras buvo atrinkinėjamas ne tik kad skambėtų, bet kad ir tiktų džiazo improvizacijoms. Tarkime, sutartinė „Apynėlis augo“ atlikta kanoniniu būdu. „Alkos“ dainininkų balsus atkartoja pučiamieji instrumentai. Arba velykinėje dainoje – svarbiu akcentu tampa A. Jofės solo su būgnais. Viso projekto „vinimi“ V. Morkūnienė laikytų skudučių numerį „Buvo dūda Vilniuj“. Tai – aukštaičių sutartinė, kurioje dominuoja sekundinis dainavimas. Paprastai jį atlieka ne instrumentai, o dažniausiai tik moterys. Projekte skudučius pūtė ir džiazo muzikantai, kuriems šis instrumentas pasirodė sunkiai valdomas, „Alkos“ vyrai, moterys. Be to, skudutininkai privalėjo padainuoti ir tą pačią natą, kurią ką tik išpūtė. O tai – labai sudėtinga.

V. Morkūnienė neabejoja, jog projekto sėkmė – tai nepakartojamos R. Malinausko aranžuotės. Tačiau be gražaus komandinio darbo nebūtų ir to rezultato, kuriuo džiaugėsi į koncertą atėję žmonės.

Paklausta, kuris darbo projekte momentas buvo sunkiausias, V. Morkūnienė juokdamasi ištaria: „Sunkiausia buvo pajausti jų džiazo „kvadratus“! Sako: praeis 8 “kvadratai“, ir jūs įstojate“. O „Alkoje“ – tik keturios moterys baigusios muzikos mokslus, visi kiti – mėgėjai. Kitas sunkus momentas – įgarsinimas ir mikrofonų baimė. Liaudies dainų atlikėją šiek tiek kausto, kada ypač išryškinamas kuris nors vienas balsas.

Netiko apranga

Pasak Klaipėdos universiteto folkloro ansamblio „Auksodis“ vadovės Rūtos Vildžiūnienės, džiazo ir folkloro projektas paliko labai gerą įspūdį, buvo pakankamai profesionalus ir įdomus. Ji ne tik nesmerkia tokių bandymų, bet, atvirkščiai, sveikina kitų kolektyvų entuziazmą. Abejonių R. Vildžiūnienei sukėlė tik dalyvių apranga: gal „Alkos“ dainininkams vertėjo rengtis tradiciniais, o ne tautiniais drabužiais, kurie nelabai derėjo prie vaikščiojimo džiazo ritmu.

„Varpo“ vidurinės mokyklos folkloro ansamblio vadovės Rūtos Grumadaitės teigimu, projektas tikrai vykęs, reiktų sveikinti žmones, kurie stengiasi ieškoti naujovių, nebijo eksperimentuoti. Pasak R. Grumadaitės, koncerto pradžioje – greičiausiai dėl nekokybiško įgarsinimo – trūko folkloro ansamblio dainininkų balsų. Ar reikalingas buvo Gytis Paškevičius? Daugelio po koncerto kalbintų žmonių nuomone, be šio populiaraus dainininko puikiausiai galima buvo išsiversti, tačiau jis – tarsi uoga ant torto, dar paskaninanti ir pagražinanti reginį.

by admin