„Europiada“: nauja kryptis – į Lietuvos uostamiestį

„Europiada“: nauja kryptis – į Lietuvos uostamiestį

Dalia Grikšaitė-Liatukienė

Nedidelis Šveicarijos pasienio miestelis Martinji paskutinįjį liepos savaitgalį pelnytai galėjo būti vadinamas Europos centru. Čia, romantiškame kalnų slėnyje, galėjai išvysti visą žemyno kultūrinį margumyną: nuo temperamentingų ispanų iki santūriųjų Grenlandijos salos gyventojų. Tokią galimybę stebėti, bendrauti, pažinti sėsliesiems šveicarams bei jų svečiams dovanojo į Martinji atkeliavęs Europos tautų kultūrų festivalis „Europiada“.

Festivalio fenomenas

Šveicarams teko garbė priimti jau 45-ąją „Europiadą“. Dėl patogios valstybės geografinės padėties į šiemetį festivalį susirinko įspūdingas dalyvių skaičius – 5400, t. y. daugiau nei 200 kolektyvų iš daugiau nei 20 Europos valstybių.

Įsivaizduokite, kaip toks atvykėlių skaičius pakeitė Kretingos dydžio miestelio gyvenimą… Juolab kad svečiai susirinko ne tam, kad nuobodžiautų: tautiniais kostiumais pasipuošę dainininkai ir šokėjai užtvindė visas laisvesnes Martinji erdves. Planuoti ar improvizuoti koncertai, pasidainavimai ir šokiai vyko aikštėse, skvereliuose, kavinėse ar tiesiog gatvėse. „Europiados“ dalyviai, su šiuo festivaliu keliaujantys iš krašto į kraštą, sakė, kad būtent savo demokratiškumu bei laisve juos ir žavi šis renginys. Čia laukiami ir gerbiami visi: jauni, seni, lieknesni ar storesni, vienintelė sąlyga – meilė savo tautos kultūrai ir noras ją propaguoti.

„Europiada“ egzistuoja nuo 1964-ųjų. Kasmet festivalis keliauja vis į kitą Europos šalį, dažniausiai – į regionų centrus. Festivalio misija nesikeičia nuo pat jo gimimo: vienyti Europą per kultūrą, skatinti tautų bendravimą ir pažinimą, artinti žmones.

Kitąmet pasieks Lietuvą

Šiemetinė „Europiada“ finišavo lietuviška gaida. Penkias dienas virš Martinji plevėsavusi festivalio vėliava per uždarymo ceremoniją buvo perduota Klaipėdos mero pavaduotojai Juditai Simonavičiūtei. Kulminacinį momentą palydėjo bendra lietuvių kolektyvų šokio kompozicija ir nuoširdžios publikos ovacijos.

Lietuva ir vienintelis jos uostamiestis – kitų metų „Europiados“ stotelė. Nuo 2001-ųjų su Tarptautinio „Europiados“ komiteto atstovais bendraujanti Klaipėdos savivaldybės Socialinio departamento direktorė Nijolė Laužikienė sakė, kad tai – ir garbė, ir atsakomybė: „Viena vertus, tapti „Europiados“ festivalio šeimininkais – gera reklama miestui bei valstybei ir to uostamiestis seniai siekė. Kita vertus, Klaipėda turės pateisinti Tarptautinio komiteto lūkesčius: apgyvendinti bei kasdien pamaitinti tūkstančius dalyvių, paruošti koncertines erdves, laisvalaikio programas“.

Optimistų prognozėmis, Klaipėda kitąmet gali sulaukti apie 5000 festivalio dalyvių. Santūresni prognozuoja mažiau svečių. Esą „Europiada“ ypač populiari pietinėse Europos valstybėse, o šių šalių atstovai dar menkai pažįsta Rytų Europą ir mūsų šalį, juos baugina dideli atstumai ir kelionės kaštai. Būtent šie klausimai, – kaip pasiekti Lietuvą, kuris kelias pigiausias, – itin dažnai skambėjo ir „Europiados“ kaimelyje įrengtame Klaipėdos stende. Informacinė medžiaga apie uostamiestį ir Lietuvą, žemėlapiai, suvenyrai čia buvo graibstyte graibstomi. Galbūt tai ženklas, kad lietuviškoji „Europiada“ dalyvių gausa nenusileis šveicariškai? Juolab kad „Europiada“ į mūsų regioną žengs jau antrąkart – pirmieji šį festivalį 2003-iaisiais prisikvietė latviai.

Ko sulauks klaipėdiečiai

„Europiados“ festivalis į miestą – šeimininką atkeliauja su tradiciniais renginiais, kurie savo masiškumu šiek tiek primins mūsų Dainų šventes. Žiūrovai išvys bendrus atidarymo ir uždarymo koncertus su visų šalių atstovais, dainų vakarą. Vienas įspūdingiausių renginių – kelias valandas trunkantis visų festivalio kolektyvų paradas miesto gatvėmis.

Numatyti renginių vietą organizatoriai neturi galimybių – tai Tarptautinio komiteto prerogatyva. Tiesa, festivalio šeimininkams suteikiama daugiau galimybių pristatyti savo šalies tradicinės kultūros ypatybes, tad kitąmet Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį minėsianti Lietuva šiame renginyje akcentuos tradicinius amatus.

Ne tik klaipėdiečiai, visa Lietuva Klaipėdoje kitąmet turės unikalią galimybę vienoje vietoje stebėti visą Europos kultūrinį margumyną, įsijungti į energingą festivalinį gyvenimą, šokti, dainuoti, mokytis, pažinti.

„Europiada“ miestui – dovana, kurios antrąkart galime ir nesulaukti. Dėl teisės prisikviesti festivalį konkuruoja daugybė miestų. Jau dabar surikiuota eilė iki 2011-ųjų: po Klaipėdos „Europiada“ keliaus į Vokietijos Dachau miestą, 2011-aisiais – į Estijos sostinę Taliną.

by admin