Gastroliavo Uzbekistane

Gastroliavo Uzbekistane

Klaipėdos Pilies teatras grįžo iš sėkmingų gastrolių Uzbekistano sostinėje Taškente.

Nuvežė du spektaklius

Pilies teatras spalio 20–26 d. dalyvavo ten vykusiame IV tarptautiniame profesionalių teatrų festivalyje „Theatre.UZ / 2013“, kurį rengia Uzbekistano kultūros ir sporto ministerija, Jaunimo teatras, fondas „Forum“ ir susivienijimas „Uzbekteatr“.

Festivalio programoje, be vietinių teatrų, dalyvavo svečiai iš Izraelio, Lietuvos, Rusijos.

Išskirtinis dėmesys uzbekų festivalio programoje buvo skirtas klaipėdiečių Pilies teatrui, kuris parodė du šio teatro vadovo Alvydo Vizgirdos režisuotus spektaklius.

Alesandro Bariko „Šilkas“ seniai tapo vizitine Pilies teatro kortele ir yra vaidintas ne viename festivalyje užsienyje. Jau 12-ąjį sezoną gyvuojantis spektaklis buvo pristatytas ir Uzbekistano publikai. Kaskart vis kitomis spalvomis nepakartojamus vaidmenis „Šilke“ kūrė aktorės Nelė Savičenko ir Regina Šaltenytė.

Kitas festivalyje „Theatre.UZ/2013“ pristatytas klaipėdiečių darbas – tai monospektaklis „Amokas“ pagal to paties pavadinimo Stefano Cveigo apysaką. Šiame spektaklyje svarbus daugiaplanis vaidmuo atiteko jaunam aktoriui, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrantui Gabrieliui Zapalskiui.

Mezga kūrybos ryšius

Festivalis įsiliejo į Taškente vykusią aštuntąją Uzbekijos meno savaitę.

„Pagrindinis šio teatrinio forumo tikslas – sukurti stabilius bei ilgalaikius darbo ir kūrybos ryšius tarp jaunų profesionalų, skatinti naujos jaunųjų teatro ir kino kūrėjų bendrijos atsiradimą. Šių metų „Theatre.UZ“ buvo parodyti šeši užsienio šalių, šeši Uzbekistano apskričių spektakliai, aštuoni sostinės teatrų vaidinimai, programa „Jaunųjų kūryba“ ir bendras Uzbekistano bei Izraelio teatrų kūrinys „Laiminga pabaiga“ – su šios pjesės skaitymu teatro gerbėjai buvo supažindinti pernai vykusioje šventėje. Įdomu ir tai, kad pjesės „Laiminga pabaiga“ autorius yra garsiojo Benjamino Netanyahu brolis Ido Netanyahu“, – pasakojo iš Taškento grįžęs Klaipėdos Pilies teatro vadovas A.Vizgirda.

Anot jo, festivalio organizatoriai šiais metais ypatingą dėmesį rodė užsienio teatrų, festivalių ir fondų atstovams, kad ateityje „Theatre.UZ“ taptų naujų kūrybinių projektų paskata.

Taškento publika šiame forume turėjo progą susipažinti su spektakliais, sukurtais pagal A.Kadyrino, A.Navoino, U.Gadžibekovo, A.Bariko, I.Člakio, H.K.Anderseno, K.Goci ir kitų pasaulinio garso autorių kūrinius. Festivalio programoje buvo galima pamatyti spektaklius „Praėję dienos“, „Tu – aš“, „Antologija“ ir kitus, jau suspėjusius pagarsėti Europos bei Azijos teatruose.

Neliko nepastebėti

A.Vizgirdos pastebėjimu, daug laiko šių metų Taškento teatro forumas skyrė jaunimui – buvo parodyti penki Uzbekistano jaunųjų režisierių darbai. Juos stebėjo specialiai suburta tarptautinė ekspertų komisija. Ji atrinko kandidatus, kurių spektakliai bus parodyti 2014 metų Baltijos ir Gruzijos jaunųjų teatro veikėjų forume.

Festivalio metu Uzbekistano jaunimo teatre ir Uzbekistano valstybiniame kultūros ir meno institute surengtos meistriškumo pamokos, kurias vedė teatro veikėjai iš Vokietijos, Baltarusijos ir Prancūzijos, vyko kūrybiniai susitikimai su teatro kritikais Nina Mazur ir Aliona Liopo, pasaulinį teatrų festivalį „D’Avinion-Off“ pristatė svečias iš Paryžiaus Gregas Žermenas.

„Šiame plačiame teatriniame forume klaipėdiečių spektakliai neliko nepastebėti, daug gerų publikos žodžių ir teatrologų dėmesio sulaukė mūsų teatro primadonos N.Savičenko ir R.Šaltenytė, ne mažiau dėmesio bei pagyrų teko ir jaunajam G.Zapalskiui, – dalijosi įspūdžiais A.Vizgirda. – Mūsų kolektyvu nuoširdžiai rūpinosi organizatoriai. Kaip ir kiti festivalio svečiai, gyvenome keturių žvaigždučių viešbutyje „Uzbekistan“, ten ir maitinomės. Mūsų grupė buvo pakviesta į pompastišką tarptautinio kino festivalio atidarymo ceremoniją, aplankėme garsųjį Samarkandą.“

Išsyk po gastrolių Uzbekistane režisierius A.Vizgirda grįžo prie baigiamųjų naujo spektaklio darbų. Šiuo metu Klaipėdos Pilies teatre repetuojama šiuolaikinės gruzinų dramaturgės, rašytojos ir scenaristės Tamaros Bartaja pjesė „Žaislinis pistoletas“. Spektaklio premjera numatyta lapkričio 13-ąją.

„Durų“ inf.

by admin