Grafikos projektą įamžino kino filmas

Grafikos projektą įamžino kino filmas

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC), kauniečių menininkės Jūratės Rekevičiūtės ir prodiuserio Ričardo Rickevičiaus organizuoto, šiąvasar per Lietuvą praskriejusio, dar ir Švedijoje paviešėjusio tarptautinio menininkų projekto „Now art now future” (“Rytoj yra dabar“) finaliniu akordu tapo filmas „Rise/Pakilti“.

R.Rickevičiaus filmo “Rise/Pakilti” premjeros momentas. Finalinis kadras. Ekrane – menininkė J.Rekevičiūtė. „Snobo kino“ vedėjas R.Zemkauskas su filmo “Rise/Pakilti” kūrėju R.Rickevičiumi – seni geri pažįstami ir kolegos televizijoje.

Kauno naktiniame klube „Los Patrankos“, kuriame jis buvo pristatytas, vyko meno kūrinių aukcionas bei buvo renkamos aukos projekto tęsiniui kitąmet. Niekas nesuabejojo, kad be tokių menininkų iniciatyvų Lietuva tikrai atrodytų skurdesnė.

Net vienas garsiausių Lietuvos „snobų“ Rytis Zemkauskas pripažino, jog „Los Patrankos“ vykęs vakarėlis išsiskyrė kaip reta demokratiška ir sava atmosfera. „Nedalyvavusiems galėčiau pasakyti, jog ten nebuvo slankiojimo pakampėmis su išraiška „…ai, atėjau, nes negražu buvo neateiti – šiaip tai aš geresnis menininkas…“ – šypsojosi „Snobo kino“ vedėjas. – Jeigu tokius projektus kaip „Now art now future“ verta vystyti Lietuvoje, tai aš tiksliai žinau žmones, kurie gali tą padaryti. O jeigu klausiate, kas iš to, tai oficialiai pareiškiu: jeigu nebūtų TO, tai vieną gražią dieną nebereikėtų nieKO“.

Prie bohemiškos menininkų vakarėlio dvasios prisidėjo ir žymi architektė Audra Kaušpėdienė, stovėjusi prie DJ pulto. „Now art now future” remiasi lyg ir sena „meno į mases“ idėja, tačiau būdas, kuriuo menas šįkart į mases atėjo, toks linksmas, „šviežias“ ir neįkyrus, jog norisi tą meną pirkti“, – šypsojosi A.Kaušpėdienė. Po R.Rickevičiaus filmo „Rise“ ji drąsiai klausinėjo: „O kas čia skundėsi, kad kinas Lietuvoje miręs?“ Nepamiršdama pridurti: „Ir dar koks kinas!“

Projekto kuratorė J.Rekevičiūtė, žurnalo ”Namas ir aš” direktorius S.Kocys ir menininkė E.Vertelkaitė didžiausio Lietuvoje grafikos atspaudo fragmentus įteikė rėmėjams. „Now art now future” kuratoriai I.Kazakevičius ir J.Rekevičiūtė bei vakaro vedėja KKKC direktoriaus pavaduotoja R.Ambrasūnienė Kauno naktiniame klube ”Los Patrankos” subūrė projekto dalyvius ir rėmėjus finaliniam jo skrydžiui.

„Filmas man atrodo naujas, ekspresyvus ir šiuolaikiškas“, – sakė festivalio „Kaunas Jazz“ organizatorius Jonas Jučas. Taip pat J.Jučą sužavėjo dar viena menininkų akcija – supjaustytas Lietuvos rekordas, t.y. didžiausias lino raižinys, atspaustas ir eksponuotas projekto „Now art now future“ metu, jo gabalėliai buvo išdalinti renginio svečiams. „Žvelgiant iš šiuolaikinio meno pozicijų, pats projektas labai geras. Manau, tokių projektų reikia. Nes menas, kuriamas tik sau, būtų labai keistas reiškinys. Turime propaguoti šiuolaikines idėjas, plėsti vartotojų ratą – judėjimas į priekį būtinai turi vykti, menininkai neturėtų užsisklęsti savyje“, – įsitikinęs J.Jučas.

„Pasakyti, kad „Rise/Pakilti“ pavykęs – per maža. Projektas baigėsi, o filmas tapo jo dokumentu, – apibendrino režisierius Vytautas Balsys. – Sukurtas su dideliu išmanymu jis išsiskiria netikėtu montažu, jaudina ir stebina savo menine išraiška. Filme atsispindi visas projekto kelias, puikiai parodyta galerija traukinyje, išryškėja konfliktas tarp meno reikalingumo ir nereikalingumo, pastangų jį kuriant ir jų nebuvimo vartojant. Pilnaverčio atpildo menininkas lyg ir nesulaukia. Tad projektą apibendrinantis vakarėlis, jo nuoširdi atmosfera ir buvo tas atpildas. Tarsi paskutinė traukinio stotelė.“

KKKC direktoriaus, menotyrininko Igno Kazakevičiaus teigimu „Klaipėdai“, projektą „Now art now future” ketinama tęsti, dar labiau suartinant meno kūrėjus ir jo vartotojus. Jau 2006-ųjų gegužę Klaipėdos senamiestyje turėtų įsikurti atviros dailininkų dirbtuvės, kuriose galės stabtelėti ir ką nors sau gražaus sukurti kiekvienas praeivis. Tema – filmo tęsiniui.

KKKC ir „Klaipėdos“ inf.

by admin