Hiperrealistinė R.Petroffo sociokritika

Hiperrealistinė R.Petroffo sociokritika

 

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (KKKC) šiuo metu veikia jauno klaipėdiečio Rodiono Petroffo debiutinė paroda „Rebranding“ („Peržymėjimas“).

Goda Giedraitytė

Tai vienas iš KKKC įsipareigojimų autoriui. Siekdamas palaikyti jaunus Lietuvos kūrėjus, KKKC šiemet buvo paskelbęs Jaunojo menininko konkursą, kurio nugalėtojams (Rodionas pateko į jų trijulę) suteikta galimybė pristatyti savo kūrybą viename didžiausių šalyje veikiančių meno centrų ir išleisti darbų katalogą.

Tikslas – sukrėsti žiūrovą

R.Petroffo kūryba reprezentuoja mūsų šalyje ne itin aktyviai eksploatuojamą hiperrealistinę (dar vadinamą superrealistine, fotorealistine) tapybos kryptį. Tarp paminėtinų autorių – Algimantas Švėgžda, gal kiek Žygimantas Augustinas, dar keli. Jų darbuose mėgaujamasi plastine meistryste, siekiant išgauti objektų (subjektų) panašumą, ir atvaizdo realumo įtaigumu.

Tačiau R.Petroffas daugiau seka pasaulio kūrėjų pramintais takais ir, kaip įprasta šios krypties atstovams, savo kūrybos siužetams pasitelkia masinių informavimo priemonių – fotografijos, komercinės reklamos, televizijos ir pan. – kuriamą pasaulį, pagal kurį kuria savąjį, bet jau „perpasakotą“, realiai neegzistuojantį.

Iš tiesų, kurdami įtikinamą iliuzinę tikrovę, hiperrealistai kvestionuoja realybės ir dirbtinio pasaulio pusiausvyros klausimą. Taip tikrovė jų darbuose tiesiog eliminuojama, arba, anot Jeano Baudrillardo, simuliuojama tai, kas niekad realybėje neegzistavo. Tikslas – sukrėsti (šokiruoti) žiūrovą, sukelti jam nuostabą ar nepasitikėjimą regimu atvaizdu. Juk prieš akis – ne fotografija, bet tradicine aliejaus ant drobės technika nutapytas paveikslas. Sustabdyta laike judesio akimirka leidžia suabejoti juslėmis, ir tik išdidintas kūrinio mastelis nurodo į vizualinę saviapgaulę.

Slepia aktualų kontekstą

Šis iliuzionistinio pobūdžio žaidimas su žiūrovu ir yra R.Petroffo kūrybos esmė, kadangi menininkas tiki, jog jei kūrinyje nėra idėjos, tikslus fotografinis atvaizdo atkartojimas paprasčiausiai žudo menininko individualumą.

Šiuo atžvilgiu, R.Petroffui artimos konceptualizmo – meno kūrinio idėją iškeliančio aukščiau plastinės raiškos – vertybės. Teigdamas, jog šiuolaikinis menas dažnai pernelyg rimtas, autorius neretai pasitelkia ironiją, pašiepdamas šiuolaikinės visuomenės ir aplinkos herojus ar „šventoves“.

Tačiau neatsipalaiduokite! Iš pirmo žvilgsnio šmaikštus meno kūrinio paviršius slepia aktualų kontekstą, kurį „perskaičius“ atkoduojama giluminė kūrinio idėja.

Šią patirčių samplaiką galime stebėti ir šioje parodoje, kur pristatomi savo prigimtimi pakankamai skirtingi darbai – nuo hiperrealistinės sociokritikos (greito maisto tinklui „McDonald“ skirta serija arba kompozicija „Aliejus ant drobės“ ir kt.) iki tapybos priemonėmis įvaizdinto virtualaus pasaulio segmentų ar Lietuvos meno aktualijų.

Stipriausia kūrybinė korta

Visi jie vienaip ar kitaip bando byloti apie etiketės („brando“) reiškinio įsigalėjimą mūsų visuomenėje. Tokiu būdu menininkas reikšmingai atliepia postmodernios kultūros esmę – meninėmis priemonėmis tiesiogiai reaguoti į aplinkos reiškinius arba nūdienai adaptuoti senąsias tiesas (pavyzdžiui, diptikas pagal Claude’ą Monet ir Kuzmą Petrovą-Vodkiną arba Marko Rothko dvasia ataidinti rausva drobė).

Tai – debiutinė jaunojo kūrėjo pa-roda, todėl joje autorius pristato įvairius savo ieškojimus. Gal būtų buvę vertinga pristatyti ir portretų seriją, liudijančią precizišką menininko meistrystę ir imitacinę įtaigą. Fotografiškai tiksliai fiksuodamas net smulkiausias detales, atšvaitų niuansus, šešėlius, plaukų sruogas, menininkas sugeba „atkurti“ vienam garsiausių hyperrealizmo portretistų Chuch Close’ui artimą žmogiškąją introspekciją. Akivaizdu, kad pasirinktas hiperrealizmo kelias – stipriausia R.Petroffo kūrybinė korta, brėžianti ambicingas ateities perspektyvas.

Paroda vyks iki birželio 17 d. Tądien numatomas oficialus pa-rodos uždarymas ir R.Petroffo kūrybos katalogo pristatymas visuomenei.

Vizitinė kortelė

Rodionas Petrovas (pseudonimas – Petroff) gimė 1985 m. Klaipėdoje.

Baigė Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos vizualiojo dizaino katedrą (magistro laipsnis).

Nuo 2002 m. dalyvauja įvairiose jungtinėse parodose Lietuvoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Rusijoje.

2011 m. kartu su kitais septyniais jaunaisiais menininkais buvo atrinktas atstovauti Lietuvai prestižinėje tarptautinėje bienalėje „JCE. Jaunieji Europos kūrėjai 2011/2013“.

by admin