Į „Stebuklų šalį“ – naujuoju miesto švenčių keliu

Į „Stebuklų šalį“ – naujuoju miesto švenčių keliu

Jūros šventės dienomis Klaipėdoje surengtas antrasis tarptautinis gatvės cirko festivalis „Stebuklų šalis“.

Valerija Lebedeva

Analogų ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos kaimynėse neturintis renginys, kviečiantis atrasti stereotipams nepavaldų žanrą, anot organizatorių, yra naujosios švenčių tradicijos pradžia: švenčių, į kurias įtraukiamas kiekvienas žiūrovas nuo jauniausiojo iki vyriausiojo, švenčių, kuriose gerą nuotaiką papildo netikėčiausi įspūdžiai ir adrenalinas.

Organizatoriai – „Švyturio menų doką“ administruojanti viešoji įstaiga „Meno kodas“ – ketina tęsti gatvės cirko festivalio tradiciją. Renginio organizatoriaus ir „Švyturio menų doko“ steigėjo Vaido Kvedaro įsitikinimu, tokio pobūdžio renginiai – būtinas miesto ir kitokių švenčių, vykstančių po atviru dangumi, atributas.

Skatina plėtrą

Be nežaboto turinio potencialo, šio formato festivalis, anot Vaido, turi nemenkų pranašumų žvelgiant iš organizatorių pozicijų. „Vienas iš esminių dalykų – būtinybė stebėti scenos veiksmą, įsitraukti į procesą. Tad, skirtingai nei daugelis masinių koncertų, šis renginys nėra ir negali būti foninis veiksmas „prie alaus“, – sakė V.Kvedaras.

Gatvės cirko žanras jam tapo vienu iš įdomiausių pastarųjų kelerių metų atradimų. „Tai aktualus, dažnai – įžūlus ir išdykėliškas, laužantis mūsų šalies publikai pažįstamus cirko rėmus pasaulis. Tad pirmajame festivalyje, be entuziastingų žiūrovų reakcijos, sulaukėme ir priekaištų iš pasigedusiųjų dresuotų dramblių, pudelių bei tradicinių klounų. Džiugu, kad šiemet festivalis sulaukė didesnio dėmesingos publikos, kuri atėjo būtent į gatvės cirką, susidomėjimo“, – kalbėjo organizatorius.

Neįprastą renginį atranda ir šalies artistai, iš anksto domėjęsi festivaliu. Organizatoriai viliasi, kad jis paskatins žanro plėtrą Lietuvoje. „Galimybė demonstruoti savo įgūdžius ne vien uždaruose vakarėliuose bei vestuvėse, o didelėse scenose kartu su kolegomis iš užsienio yra didelė motyvacija tobulėti“, – mano V.Kvedaras.

Šiuosyk mūsų šaliai festivalyje atstovavo keli įvairių žanrų atstovai: keletą programų atliko iliuzijos meno propaguotojas Mantas Wizard, žiūrovus linksmino gatvės cirko „Le Artist“ siela Viačeslavas Mickevičius ir „Skani magija“, vakare festivalį vainikavo stilizuoti „Viduramžių pasiuntinių“ ugnies ir pirotechnikos šou.

Nestigo sensacijų

Užsienio atlikėjai, į renginį atvykę iš Ispanijos, Prancūzijos, Olandijos, Švedijos, Izraelio bei Australijos, gyrė entuziastingai juos sutikusius žiūrovus ir „Memelio miesto“ teritorijoje atsiveriantį peizažą, lyg specialiai sukurtą tam, kad taptų fonu pasirodymams.

Skirtingai nei pirmajame festivalyje, šiuosyk rengėjai jam skyrė mažesnę erdvę. Rezultatas – jaukus ir patogus dviejų scenų suplanavimas. Bene vienintelis objektyvus iššūkis – nenuspėjamas pajūrio oras – nagus parodė ir šiuosyk: penktadienį vykusio festivalio atidarymo metu artistams teko ne tik demonstruoti ištobulintus triukus ir smaginti publiką nesyk patikrintais pokštais, bet ir profesionaliai atlaikyti nepatogumus. Daugelis jų nepabūgo pasirodyti pliaupiant lietui.

Renginio sensacija tapo stulbinamą fizinį pasirengimą, nuotaikingus režisūrinius sprendimus ir Melburno nacionaliniame cirko meno institute subrandintus aukščiausios klasės akrobatikos įgūdžius demonstravusi australų komanda „ThisSideUp“, pirmąkart viešėjusi Lietuvoje.

Didžiojoje scenoje pasirodė ir duetas „Magmanus“ iš Švedijos, per pastarąsias dvi vasaras surengęs daugiau kaip 120 pasirodymų 15-oje skirtingų šalių – šmaikštūs vyrukai publiką smagino ne tik akrobatiniu meistriškumu, bet ir humoru.

Vienas iš įdomiausių – jau antrąkart į festivalį atvykusio olandų akrobatų kolektyvo „Bencha Theater“ šou, kurio akrobatiniai numeriai buvo atliekami „duetu“ su teritorijoje esančiu kranu. Aukštai ore pakibus trijų akrobatų gyvajai grandinei, publika nuščiūdavo.

Perlai ir lūkesčiai

Gatvės cirko tradicijos atstovai: duetas „Las Cossas Nostra“ iš Ispanijos ir žonglierius Asaf‘n‘Roll iš Izraelio – žavėjo itin nuoširdžiu bendravimu su žiūrovais ir įgūdžių įvairove. Prancūzų „Theater Rue Pietonne“, kurio aktorių po pasirodymo šiaip sau neatpažinsi, mat spektaklio metu slėpdamiesi lanksčiuose gofruotuose vamzdžiuose jie pavirsta keistais gyvūnais, tapo jauniausios festivalio publikos numylėtiniu.

Anot festivalio koordinatorės Eglės Tautavičiūtės, atsirinkti įdomius pasirodymus – nemenkas iššūkis. „Nors daugelis mūsų pakviestų artistų yra žymiausių Europos gatvės cirkų festivalių dalyviai ir laureatai, planuodamas renginį turi kuo geriau susipažinti su jų programa, tad vien aprašymo ir nuotraukų neužtenka. Teko panaršyti internete ieškant jų pasirodymų vaizdo įrašų“, – sakė mergina, į renginio organizavimą įsitraukusi pirmojo festivalio metu.

Absoliučiai daugumai artistų kvietimas atvykti į gatvės cirko festivalį, rengiamą Lietuvoje, yra tikra egzotika. Vasaros mėnesiais Europoje vyksta ištisas tokio tipo renginių maratonas, tačiau gatvės cirkas, kaip ir kitokie žanrai, linkęs plėsti „įtakos sferą“, į kurią šiuo metu patenka Vidurio bei Rytų Europa. Artistai džiaugėsi itin nuoširdžia ir atvira Klaipėdos publika: ne vienas prisipažino, kad tokie žiūrovai – kiekvieno atlikėjo svajonė.

E.Tautavičiūtės teigimu, tarptautinės gatvės cirko propaguotojų gretos – itin gausios ir turtingos netikėčiausių įgūdžių, sceninių bei režisūrinių sprendimų. „Pavykęs renginys nepaleidžia: vos jam pasibaigus galvoju, ką žiūrovams būtų galima parodyti kitąmet. Nors festivalio tradicija dar tik formuojasi, savo kraitelėje turime daug perliukų, kurie laukia susitikimo su klaipėdiečiais ir miesto svečiais“, – intrigavo koordinatorė.

Šiemetis festivalis pelnė šalies Kultūros rėmimo fondo paramą. V.Kvedaro teigimu, dėmesys naujajai iniciatyvai įkvepia siekti daugiau. „Šalies kultūriniame gyvenime – festivalių laikai, todėl kiekvienai naujovei itin svarbu pelnyti žiūrovų simpatijas ir pasitikėjimą bei potencialių partnerių susidomėjimą. Mūsų tikslas – dirbti taip, kad „Stebuklų šalis“ taptų savita Klaipėdos švente ir svaria Lietuvos kultūrinių renginių įvairovės dalimi“, – sakė organizatorius.

by admin