„Jūros žvaigždę” įteiks A.Banytei

„Jūros žvaigždę” įteiks A.Banytei

 

Rita Bočiulytė

Tradiciškai antrąją Kalėdų dieną jau penktąsyk bus įteiktas Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Klaipėdos skyriaus apdovanojimas – sidabrinė „Jūros žvaigždė”. Šiemet ja kolegos įvertins tapytojos monumentalistės Angelinos Banytės nuopelnus menui ir Klaipėdai.

Apdovanoja kolegos

Pasak LDS Klaipėdos skyriaus pirmininko skulptoriaus Arūno Sakalausko, šis apdovanojimas skiriamas už didžiausią metų darbą dailės srityje – visuomenine ir kūrybine veikla garsinant meną ir Klaipėdą.

„Tai yra kolegų įvertinimas, ryškiausio, veikliausio, labiausiai nusipelniusio tais metais žmogaus iš mūsų tarpo pastebėjimas. Graži tradicija, originalus apdovanojimas, dailininkų labai vertinamas, laureatų branginamas. Jį gavo tikrai verti žmonės”, – džiaugėsi LDS Klaipėdos skyriaus vadovas.

Kasmet kiekviena dailės sekcija pasiūlo kandidatus, o laureatas anksčiau buvo išrenkamas skyriaus valdybos sprendimu, dabar – visiems jo nariams (jų – 105) balsuojant. „Šiemet išrinkome labai greitai – vienbalsiai. „Jūros žvaigždės”, mūsų nuomone, labiausiai nusipelnė A.Banytė. Ji šiemet buvo pastebimiausias mūsų žmogus”, – tvirtino A.Sakalauskas, primindamas ne tik Lėbartų kapinių koplyčioje tapytojos sukurtą mozaiką ir jos keliametrį tapybos „Skiautinį” apžvalginėje Klaipėdos dailės parodoje „Vakarų vėjai”, bet ir naujus sieninės tapybos darbus, papuošusius Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto pastato nišas.

Turėjo gražaus darbo

Išties tapytoja šiemet turėjo gražaus, trokštamo darbo pagal profesiją. Pasak A.Banytės, sieninė tapyba, freskos ir sgrafitai, deja, – vis retesni užsakymai. Bet fakulteto dekanas Rimantas Balsys užsispyrė ir pasiekė savo – surado tam lėšų. Sieninė tapyba padabins aštuonias Humanitarinių mokslų fakulteto pastato nišas. Po dvi bus skirta J.Bretkūnui, M.Mažvydui, S.Daukantui ir M.Valančiui. Keturias nišas A.Banytė jau ištapė, liko dar keturios.

Sužinojusi, kad šiemet jai į atlapą bus įsegta „Jūros žvaigždė”, dailininkė neslėpė džiaugsmo: „Labai malonu, kai pastebi ir įvertina. Juolab kolegos. Meno kriterijai – kur kas daugiau nei „patinka” ar „nepatinka”. Mes, dailininkai, gi žinome, kaip turi būti, todėl labai reiklūs, kritiški ir sau, ir vieni kitiems”.

A.Banytė Klaipėdoje gyvena ir kuria nuo 1976-ųjų. Tai miestas, kuriame ji svajojo gyventi. O pirmasis jos kūrybinis darbas baigus Vilniaus dailės institutą (dabar – Dailės akademija) buvo freska Palangos „Gintaro” poilsio namuose (1975–1976). Dabar jos freskos su sgrafitais puošia ir Klaipėdos universitetinę ligoninę, jų esama mokyklose, sanatorijose ir bažnyčiose. Dailininkė užsiima ir molbertine tapyba, yra surengusi dešimtis abstrakcijų, portretų ir daiktų natiurmortų parodų.

Iš dangaus nenukris

Jai „Jūros žvaigždę” kuria dailininkas Saulius Bertulis. Ji bus nukalta iš sidabro, papuošta auksu ir, žinoma, skirsis nuo anksčiau jo ir Vido Bizausko sukurtųjų, nes tai yra vienetinis autorinis darbas. Kiekvienais metais „Jūros žvaigždė” vis kitokia, keišiasi akcentai ar prisegimas, nes daroma specialiai tam žmogui, kuriam atiteks. Tikintis, kad jis nelaikys jos stalčiuje, ras progų įsisegti į atlapą, ir kad ji savininkui neš laimę. O kad taip būtų, anot S.Bertulio, reikia žinoti, kas tam žmogui patinka, ne bet kuo inkrustuoti, o parinkti jam pagal Zodiaką derančius akmenukus. „Angelei tiktų ir perlas, ir ametistas. Ne tik pagal Zodiaką, bet ir pagal jos charakterį, – mano juvelyras. – Nemėgstu labai ryškių spalvų. Pastebėjau, kad ir Angelė jų vengia. Todėl pasistengsiu, kad būtų santūriau.”

Apdovanojimu virtusi „Jūros žvaigždė” sveria maždaug 15 gramų ir kainuoja per du tūkstančius litų. Tačiau, anot A.Sakalausko, čia ne pinigai svarbu. Ši žvaigždė iš dangaus nenukris ir jūros bangos jos po kojomis neatneš – jos reikia nusipelnyti talentu ir kūryba meno ir savojo miesto labui.

by admin