MENO LEIDINYS Nr. 6 (180)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt
Langas
„Klaipėdos“ choras išvyko į Ispaniją
Birželio 21-ąją „Klaipėdos“ choras dviem savaitėms išvyko į koncertinę kelionę po šiaurės vakarų Ispaniją – dainuos ir ilsėsis Vigo mieste prie Atlanto vandenyno.
Ten klaipėdiečius „atsakomojo vizito“ pakvietė bičiuliai – mišrus apaštalo Jokūbo choras, kuriam vadovauja buvęs klaipėdietis, S.Šimkaus konservatorijos dėstytojas, chorų „Gintarėlis“ ir „Gilija“ įkūrėjas Rimas Zdanavičius, su savo ispaniškuoju choru jau viešėjęs Lietuvos uostamiestyje.
Klaipėdos mišrus choras „Klaipėda“ įkurtas 1953-iaisiais dirigento, kompozitorius prof. Klemenso Griauzdės. Nuo 1965-ųjų jam vadovauja Klaipėdos universiteto profesorius Kazys Kšanas.
Šiuo metu, globojamas Klaipėdos kultūros centro „Žvejų rūmai“, choras aktyviai koncertuoja mieste, Lietuvoje ir užsienyje. Jo repertuare – įvairių žanrų bei stilių kūriniai: nuo baroko, klasikos iki šiuolaikinių. Choro programose daug dėmesio skiriama Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto bei lietuvių kompozitorių išeivių kūrybai, dainoms jūrine tematika, scenoms iš operų ir operečių. Choras „Klaipėda“ dalyvavo tarptautiniuose festivaliuose Vokietijoje ir Italijoje, koncertavo Bulgarijoje, Makedonijoje, Vengrijoje, Estijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Rusijoje. Dabar prie „Klaipėdos“ koncertinių-pažintinių maršrutų dar prisidėjo ir Ispanija.
MeKuSa pasirodė Šiauliuose
Uostamiesčio Meno kūrėjų sąjungos (MeKuSa) pernai rudenį Klaipėdoje surengtas videomeno ir alternatyvių kino formų festivalis „Dezintegracija 333“ šios vasaros pradžioje buvo nukeliavęs į Alytų, o jo organizatoriai dar spėjo pasirodyti tarpdisciplininių menų forume „PER_forma“ Šiauliuose.
Birželio 4-ąją Šiaulių miesto Prisikėlimo aikštėje vykusių tarptautinių kūrybinių dirbtuvių „PER_forma“ metu MeKuSa su savo lyderiu fotomenininku Dariumi Vaičekausku priešakyje demonstravo šiuolaikinio meno projekto „Reparatio“ priešistoriją, o kitądien ten pat pristatė „Fluxus“ objektą. „Reparacijos esmė – tai pažeistos formos atkūrimas ir patirtų nuostolių atlyginimas žiūrovui“, – teigė dalyviai po iškilmingo skulptūros „Akmuo“ atidarymo. Šiauliečių renginyje dalyvavęs uostamiesčio Gliukų teatro režisierius ir aktorius Benas Šarka bulvare prie miesto Dailės galerijos parodė judesio ir ugnies performansą „Skylės ir dulkės“.
Šiaulių dailės galerijos viešų erdvių tarpdisciplininio meno tarptautinių kūrybinių dirbtuvių projektas „PER_forma“ birželio 3–5 dienomis sukvietė tarpdisciplininį meną kuriančius menininkus ir jų grupes dalyvauti dirbtuvių veikloje pristatant savo kūrybą viešose miesto erdvėse, supažindinant dirbtuvių dalyvius ir žiūrovus su šiuolaikinėmis alternatyvaus, netradicinio meno formomis. Renginys šmaikštavo, juokino menininkus ir traukė, šokiravo publiką. Dirbtuvių metu menininkų grupės (objektų, ženklų, aplinkos meno, performanso, mados dizaino, videoperformansų) ir pavieniai dalyviai savo kūrinius pateikė įvairiose viešose urbanizuotose erdvėse – Šiaulių miesto aikštėse ir gatvėse, demonstruodami šiuolaikines meno formas.
Liepą MeKuSa ruošiasi į „Fluxus“ festivalį „Ont grindų“, vyksiantį prie Rietavo, Labardžių kaime.
Klaipėdiečio darbai – Užutrakyje
Užutrakio dvaro rūmuose birželio 12-ąją atidaryta ir iki rugsėjo pabaigos veikia paroda „Menamos istorijos“, kurioje dalyvauja ir klaipėdietis fotomenininkas Gytis Skudžinskas.
Paroda, kurios dauguma autorių – tapytojai, kviečia pasinerti į menines improvizacijas dvaro gyvenimo tema. Rengėjai tiki, kad jos darbai įneš naujų spalvų į Užutrakio dvaro rūmus, paskatins juose apsilankyti daugiau žmonių, kurie atras ne tik įdomių menininkų, bet ir įspūdingas neseniai restauruotų rūmų erdves bei jų istoriją.
„Menamos istorijos“ – unikalus projektas, jungiantis praeitį ir šiandieną, istorinius faktus ir fantaziją, jaunosios ir vyresnės kartos menininkus. Rūmų erdvėse įsikūrė 15 menininkų. Kiekvienas jų pasirinko sau įdomiausią erdvę – kas buvusią biblioteką, kas vaikų kambarį ar valgomąjį. Autoriai interpretavo rūmų istoriją ar pasirinkto kambario atmosferą ir kūrė laisvai pasirinktomis technikomis bei temomis. Istoriškumo atkūrimas nebuvo vienintelis tikslas. Pasak projekto organizatorių tapytojų Lino Liandzbergio ir Vilmanto Marcinkevičiaus, menininkams rūpėjo ir dabarties, savęs bei savo kūrybos apmąstymas rūmų erdvėse. „Menamas istorijas“ kūrė dailininkai Ž.Augustinas, B.Gražys, A.Gražys, K.Grigaliūnas, A.Griškevičius, Ž.Jasutytė, R.Katiliūtė, J.Kyzikaitė, L.Liandz-bergis, V.Marcinkevičius, V.Tamo-ševičius, fotografai V.Aukštaitis, V.Razma, G.Trimakas ir G.Sku-džinskas.
Pastarasis Užutrakyje įkurdino darbus iš serijos „Tyla“ – dar niekur nerodytas didelio formato minimalistines fotografijas. Žinomo ir kaip spaudos dizainerio G.Skudžinsko parengtą parodos „Sukurta Klaipėdoje“ katalogą šiemet įsigijo Londono karališkojo meno koledžo meno knygų archyvas, o liepą Didžiosios Britanijos sostinėje vyks nedidelis jo pristatymas. Pats G.Skudžinskas liepą ruošiasi į Prancūziją, Arlio fotografijos festivalį, kur jį siunčia Lietuvos fotomenininkų sąjunga. Anot menininko, tiesiog pasižvalgyti. Vis dėlto tai didžiausias ir seniausias festivalis Europoje.
Parengė Rita Bočiulytė