Koncertai, privertę paprakaituoti ne tik Mozartą
Birželio 10-ąją Klaipėdos koncertų salėje (KKS) įvyko ketvirtasis ambicingo ciklo „Mozartas: visi koncertai fortepijonui ir orkestrui“ koncertas. Pasak solisto, pasaulio muzikos kritikų dažnai „apsėstuoju“ vadinamo, kvapą gniaužiančius muzikinius spektaklius rengiančio pianisto virtuozo Alexanderio Paley (JAV), to nedaro niekas ir niekur – nei Europoje, nei pasaulyje.
Laima Sugintienė
Užtektų penkeriems metams
Publika su pamėgtu, savo klausytoją pajūryje jau turinčiu, net gatvėje atpažįstamu muziku susitiko po keturių mėnesių. Juos – kaip visuomet – solistas praleido itin intensyviai koncertuodamas, o į Klaipėdą atvyko po koncerto San Franciske.
Šįkart beveik neįmanoma suminėti, ką jis nuveikė per šį laikotarpį. Visada garsėjęs neįtikėtinu produktyvumu ir užmojais, šįsyk pranoko pats save; kaip sakė, „to normaliam pianistui užtektų penkeriems metams“. Ir pradėjo vardyti: Čaikovskis, Metneris, Rachmaninovas, Šostakovičius, Bachas, Debussy ir t.t. Ne pavieniui – viskas ciklais, opusais, tomais ar rinkiniais… Štai vien gastrolių geografija – nuo Novosibirsko iki Rio de Ženeiro. Kaip vasarį išvykdamas ir žadėjo, dalyvavo konkurso Moldavijoje žiuri, kur jo Paryžiaus privačios aukštosios muzikos mokyklos „La Scola cantorum“ studentas moldavas laimėjo 4-ąją vietą. Nepaprastai tuo džiaugiasi, nes tai tik antras toks svarus jo gimtosios šalies atlikėjo laimėjimas po 25 metų, kai laureatu tapo jis pats. Ir pasidžiaugė, kad kartu su M.Rubackyte dalyvaus vertinimo komisijos darbe Lione (Prancūzija). Beje, atskleidė sulaukęs patrauklaus pasiūlymo dėstytojauti Lietuvoje, tad svarstąs galimybę dar glaudžiau susieti savo veiklą su mūsų kraštu. O Kišiniove, pianisto gimtajame mieste, įvyko pirmasis jo vardo festivalis. Tik prieš nepilną mėnesį (gegužės 10–15 d.) žavioje Prancūzijos vietoje Moulin d’Andé jau 20-ąjį kartą vyko „Alexanderio Paley ir draugų festivalis“. Jame dalyvavo Pei-Wen Chen – atlikėjo žmona, kurios muzikavimo Klaipėdoje klausėmės vasarį, ir dar aštuoni atlikėjai. Drauge jie atliko kamerinę bei vokalinę muziką, pvz.: pastatė Rimsky-Korsakovo operą „Mocartas ir Saljeris“, atlikdami ją fortepijonu, ir t.t.
Žinovams ir ne žinovams
Ketvirtajame ciklo koncerte skambėjo brandžiojo W.A.Mozarto kūrybos periodo šedevrai (Nr. 15, B dur, K. 450, Nr. 17 G dur, K. 453, Nr. 18 B- dur, K. 456 ir Nr. 19 F dur, K. 459), visi parašyti 1784 m.
Tai metai, kai kompozitoriui vis dar sekėsi, jis buvo kupinas energijos ir idėjų, jam sukako 28-eri. Tai itin intensyvios ir produktyvios veiklos laikotarpis: tais metais jis parašė net šešis koncertus fortepijonui. Kaip apie juos sakė pats kompozitorius, „kai kur satisfakciją gaus tik žinovai, bet ir ne žinovai taip pat liks patenkinti“. Kelis iš jų genialus klasikas kūrė pats sau, norėdamas pasirodyti kaip atlikėjas virtuozas. Jo, kaip klavesininko, lyderiavimo tuo metu niekas negalėjo nurungti. Jis buvo populiariausias ir mėgstamiausias Vienos muzikantas. Jo dienotvarkė buvo labai įtempta: koncertuodavo beveik kas vakarą, o kartais pasirodydavo ir du kartus per dieną, dalyvaudavo viešuose koncertuose (juos imta rengti abonementų principu), aristokratų salonuose, varžydavosi su pasaulinėmis įžymybėmis. Tų metų vasarį Mozartas pradėjo sudarinėti teminį savo kūrinių katalogą (tai jis darė iki pat mirties), mat iki tol jo popieriuose, kaip visada, buvo didžiulė painiava, todėl tai atrodė vienintelis būdas geriau organizuoti darbą.
Įvyko daug svarbių pokyčių muziko asmeniniame gyvenime: gimė antrasis vaikas Karlas Thomas, kuris pergyveno visą šeimą ir daug nuveikė įamžinant žymiojo tėvo atminimą; kompozitorius buvo įšventintas į „mokinius“ – pirmą hierarchinį lygį Vienos masonų ložėje. Tai metai, kai Mozartas rimtai susirgo – jį ištiko rimčiausias priepuolis, turėjęs įtakos ankstyvai mirčiai. Šiame kontekste parašyti kūriniai ir sudarė ketvirtojo ciklo koncerto programą.
„Grokite pagal muziką“
Koncerte, perfrazuojant Mozartą, atlikėjams – Klaipėdos kameriniam orkestrui (meno vadovas Mindaugas Bačkus), papildytam pučiamųjų grupe, ir solistui – teko gerokai paprakaituoti. O svečias, kaip jau įprasta, pasirodė ne tik solisto, bet ir dirigento amplua.
Pradedant 15-uoju koncertu, susiduriame su svarbiais, ypatingais pokyčiais šio žanro formos, o kartu ir instrumentuotės traktavime: Mozartas galutinai atsisakė tradicinės koncerto formos. O tai diktuoja ir naujus instrumentuotės principus. Kompozitorius rašė, kad be pučiamųjų (juos vadino orkestro „užpakaliu“) čia jau neįmanoma apsieiti (prisiminkime, kad ciklo pradžioje ir mūsų atlikėjai griežė be pučiamųjų). Šis komponavimo bei instrumentuotės principas – solisto ir pučiamųjų replikos, dialogai, apskritai koncertų dialogiškumas – tapo individualiu Mozarto prekiniu ženklu. Dar vienas atliktų koncertų formos ypatumas – jau gana išvystyta pirmoji (orkestro) ekspozicija, todėl šiuose koncertuose ypač padidėja orkestro vaidmuo.
Vadinamuosius „didžiuosius“ (būtent dėl naujo orkestro vaidmens) koncertus kompozitorius rašė sau ir nedideliam žinovų ratui.
Reikia tiesiai pasakyti: atlikėjai iššūkį atlaikė. Nors kiek trikdė nuovargio (ar tik?) ženklai orkestrantų veiduose, kelios ne itin reikšmingos smulkmenos, rezultatas buvo puikus. Dar ir dar kartą žavėjausi, kaip atlikėjai, ypač grojantys pučiamaisiais, sugebėjo muzikuoti tarsi vienas, kai solistas, sudėtingėjant kūriniams, vis mažiau dėmesio galėjo skirti dirigavimui (nebent orkestro ekspozicijose, intermedijose). Akivaizdu, kad jiems beliko įsiklausyti į svečio raginimą: „Grokite pagal muziką“. Antra vertus, neįtikėtinai atrodė ir tie epizodai, kai, grodamas virtuoziškiausius pasažus, pianistas dar sugebėdavo ir parodyti kai kuriuos įstojimus… „Dirigavo“ akimis, galva, visu kūnu, kvėpavimu…
Iš kitos pusės, iššūkis – ne vien sudėtingesni kūriniai. Iššūkis – ir pats visiškai neprognozuojamas, visas taisykles laužantis solistas. Apie jo chuliganiškus tempus jau rašiau, o šįsyk prisidėjo dar ir tiesiog fantastiškos – visos Mozarto – solisto kadencijos. Vienas Dievas težino, kaip VISI kartu sugrojo baigiamuosius akordus (na, ne visada, paskutinio koncerto finale jau neužteko jėgų). Ir nepaisant visų pianisto interpretacijos savitumų – kartais labai kontroversiškų (apie tai kartą kalbėta, bet priminsiu: švelnios, neakcentuotos garso pradžios, skambesio lakumas, derminio reljefo išryškinimas, beveik ties išnykimo riba piano, lėtesnės nei įprastai antrosios koncertų dalys ir kt.) – tame, matyt, ir slypi šio atlikėjo žavesys. Publika myli šį chuliganą.
Nuo subtilumo iki agresyvumo
Prie jų priskirčiau 15-ojo koncerto neįtikėtinus solisto pasažus kadencijose, itin subtilų piano Andante variacijose, puikų „užpakalį“ (čia apie pučiamuosius) finale ir efektingą tutti.
Sol – mažoriniame koncerte žavėjo nuostabios sekvencijos su pučiamaisiais (štai jis, minėtas dialogiškumas), iš polifonizuotos faktūros „išnyrančios“ „pašto rago“ intonacijos (Egidijus Stanelis, Indrė Krikščiūnaitė – valtornos), aido efektas, o styginiai skambėjo itin lengvai ir skaidriai. Neįtikėtina solisto energija prieš kadenciją, moduliacijų girliandos joje, faktūrų žaismas. Antroji dalis – didžiulis bravo nuolatinei koncertų puošmenai obojininkui Linui Šalnai – viena įstabiausių viso ciklo vietų. Susimąstymo oazė. Puikios finalinės variacijos su pabrėžtinai ryškia charakteristika: nuo žaismingai išdykėliškų iki maršinių bei dramatiškų, tiesiog Beethoveno pranašų.
Po pertraukos nuskambėjo 18-asis ir 19-asis koncertai. Adrenalino dar daugiau. Netgi, sakyčiau, agresyvumo. Gal todėl, kad šie kūriniai dėl savo maršinio pirmųjų dalių charakterio priskiriami vadinamiesiems militaristiniams koncertams. Pasirodė gruboka. O perliukas – styginių fugato 19-ojo, „karūnavimo“, koncerto Allegro assai dalyje ir tiesiog nereali kadencija. Efektingai pabaigai gal kokių trijų taktų ir pritrūko…
Vėlgi, kaip jau ne kartą pabrėžiau, žymus aukščiausio lygio pūtikų indėlis. Jie vėl ir vėl džiugino švariu intonavimu, stilingu grojimu, garso kultūra. Tai Rimantas Giedraitis (fleita), obojininkai L.Šalna ir Jonas Pastauka (nuostabus pastarųjų ansamblis – tikras katarsis), E.Stanelis, I.Krikščiūnaitė (valtornos), Kęstutis Taujanskas, Arūnas Zujus (fagotai).
Patenkinti (bent jau neabejingi, buvo ir pasipiktinusių) liko ne tik žinovai.
Kitą dieną, kaip ir pernai birželį, atlikėjai vyko į Pažaislio festivalį, o mūsų dar laukia trys ciklo koncertai. Kitas susitikimas – spalio mėnesį.