Klaipėdiečiai šoko Rygos stotyje

Langas

Klaipėdiečiai šoko Rygos stotyje

Ovidijus PETKEVIČIUS

Rygoje balandžio 19-ąją prasidėjo IX tarptautinis Baltijos šalių baleto festivalis “Nuo klasikos iki avangardo”, ne tik Latvijos sostinėje, bet ir kituose kaimyninės šalies miestuose vykstantis iki gegužės 3-iosios. Bene netikėčiausioje erdvėje įvyko pats festivalio atidarymas. Į jį pakviesti Klaipėdos muzikinio teatro baleto trupės artistai savo spektaklį rodė… Rygos geležinkelio stotyje.

Tarp lagaminais nešinų keleivių klaipėdiečiai šoko vieno veiksmo baletą “Čaplino sugrįžimas” pagal Klaipėdos muzikinio teatro repertuare esančią “Baletinę Čaplino ir Dolskio kortą”. Gyvybe pulsuojanti Rygos stoties erdvė kaip reta tiko Čaplino “sugrįžimui” ir mūsų valstybėms prieš pat tampant Europos Sąjungos narėmis dar sykį originaliai patvirtino, jog vis labiau įsiliejame į migruojančią vieningą šeimą.

Beje, V. Mnacakanovo baletinė siuita, pagal kurią ir yra sukurtas spektaklis, net ir dinamiškoje geležinkelio stotyje buvo atliekama „gyvai“. Litos Beiris Klaipėdoje sukurto spektaklio artistams akompanavo Liepojos simfoninis orkestras, diriguojamas Imanto Resnio. Tiesa, daugelį “švarios” simfoninės muzikos gerbėjų gerokai šokiravo traukinių dundesys, nuolatinis žmonių bruzdesys ir iš stoties garsiakalbių aidintys informaciniai pranešimai. Spalvingu fonu būtų galima laikyti ir “stabilią” dekoraciją – čia pat esančius “Loreal” firmos kioską, WC, kitus ne mažiau svarbius kasdienių paslaugų taškus. Tiesą sakant, šokėjams buvo nelengva „nugalėti“ neįprastą jiems erdvę, bet tai išties buvo netikėtas ir drąsus projektas.

Tarp kitų kolektyvų bei atlikėjų, atstovaujančių Lietuvai IX Baltijos šalių baleto festivalyje, – Andželikos Cholinos šokio teatras su “Bernardos Albos namais” bei LNOBT primabalerina Eglė Špokaitė, atlikusi Karmen vaidmenį to paties pavadinimo Ž.Bizė ir R.Ščedrino spektaklyje, pastatytame Latvijos nacionalinėje operoje.

Festivalyje, kuriam vadovauja baletmeisterė Lita Beiris, šiemet dalyvauja klasikinį baletą ir šiuolaikinį šokį propaguojančios trupės iš Latvijos, Lietuvos, Danijos, Nyderlandų bei kitų šalių. Festivalis išties pateisina savo pavadinimą: čia drąsiai žaidžiama pačiomis įvairiausiomis erdvėmis, ne tik šokio, bet ir jaunųjų dizainerių, fotomenininkų bei kino projektais.

“Sleipnir” remia jaunus menininkus

Ramunė PLETKAUSKAITĖ

Šiaurės Ministrų Tarybos informacijos biuras kviečia dalyvauti programoje “Sleipnir”, pagal kurią remiamos jaunų (iki 36 metų) profesionalių menininkų kelionės į Šiaurės šalis. Programoje taip pat gali dalyvauti meno kuratoriai, menotyrininkai, meno ir kultūros sričių kritikai bei žurnalistai.

Programos “Sleipnir” tikslas – skatinti jaunus Lietuvos menininkus semtis naujų idėjų Šiaurės šalyse ir remti jų bendradarbiavimą su kolegomis šiose šalyse. Programa taip pat suteikia galimybę pažinti Šiaurės šalis bei jų kultūrinį gyvenimą. Šiame kontekste Šiaurės šalimis vadinamos Danija, Islandija, Norvegija, Suomija ir Švedija, taip pat trys autonominiai regionai – Alandų ir Farerų salos bei Grenlandija.

Pagal programą “Sleipnir” remiamos kelionės į Šiaurės šalyse vykstančias festivalius, konferencijas, seminarus, parodas, kūrybinius susibūrimus ir kitus renginius, tiesiogiai susijusius su menininko kūrybine veikla.

Programoje gali dalyvauti visoms meno sritims – teatrui, šokiui, muzikai, literatūrai, kinui, architektūrai, vaizduojamajam menui, dizainui – atstovaujantys menininkai. “Sleipnir” yra individuali rėmimo programa, todėl joje negali dalyvauti organizacijos ir institucijos.

Artimiausias terminas paraiškoms pateikti – 2004 m. gegužės 1 d. Kreiptis: Šiaurės Ministrų Tarybos informacijos biuras, Didžioji g. 5, 01128 Vilnius, tel. (5) 212 22 11, el. paštas: info@nmr.lt, www.nmr.lt

by admin