Langas

MENO LEIDINYS Nr. 9 (207)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

 

Langas

 

Iš festivalio – su laurais

Klaipėdos Pilies teatras baigiantis rugpjūčiui šauniai pasirodė festivalyje Ukrainoje, o rugsėjį iš festivalio Makedonijoje parsivežė Didįjį prizą.

Rugpjūčio 24–28 d. Chmelnickio mieste (Ukraina) vykusiame XIII tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Vidlunnya“ Klaipėdos Pilies teatras pristatė naujausią Alvydo Vizgirdos režisuotą spektaklį pagal S.Zweigo kūrinį „Amokas“. Tai jauno aktoriaus Gabrielio Zapalskio debiutas. Jis buvo puikiai priimtas publikos ir gerai įvertintas teatro kritikų bei kolegų. Festivalyje taip pat vaidino Čekijos, Moldovos, Rusijos, Ukrainos ir Vokietijos aktoriai.

Pilies teatro tarptautiniai maršrutai pasiekė ir Makedoniją. Rugsėjo 8–13 d. Strumicos mieste vyko XX kamerinių teatrų festivalis, laikomas prestižiškiausiu Balkanų regione. Jame, be šeimininkų, dalyvavo teatrai iš Didžiosios Britanijos, Bulgarijos, Graikijos, Juodkalnijos, Kosovo, Lietuvos, Serbijos, Slovėnijos, parodę 15 spektaklių, kuriuos vertino net dvi tarptautinės žiuri. Festivalio Didysis prizas atiteko Pilies teatro spektakliui – A.Bariko „Šilkas“ (rež. A.Vizgirda), kuriame vaidmenis sukūrė aktorės Nelė Savičenko ir Regina Šaltenytė.

Atidarė parodą Kaliningrade

Kaliningrado istorijos muziejuje „Fridlando vartai“ rugsėjo 11-ąją atidaryta klaipėdiečio dailininko Romano Borisovo kūrinių paroda „Dingęs paveldas“.

Joje pristatomi 24 darbai, sukurti 1974–1975 m. Menininko akvarelėse ir piešiniuose preciziškai užfiksuotas šiandien jau sunykęs Rytų Prūsijos architektūros paveldas – pilys, dvarai, bažnyčios, kiti statiniai. Todėl paroda įdomi ne tik meno gerbėjams, bet ir šio krašto architektūros tyrinėtojams, istorikams, visiems besidomintiems Rytų Prūsijos istorija.

R.Borisovas yra surengęs daugiau nei 50 autorinių parodų Lietuvoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Rusijoje, JAV, Liuksemburge, Austrijoje. Klaipėdiečio menininko paroda „Fridlando vartuose“ surengta remiant Lietuvos generaliniam konsulatui Kaliningrade. Ji veiks iki lapkričio pradžios.

„NL/dance/LT“ sujungė Hagą, Vilnių, Kauną ir Klaipėdą

Klaipėdos menininkų grupė „Žuvies akis“ kartu su Vilniuje įsikūrusia Menų spaustuve ir „Auros“ šokio teatru iš Kauno bei Hagoje (Nyderlandai) veikiančiu Korzo scenos menų centru spalio 1-ąją Klaipėdos koncertų salėje pristatys jungtinį keturių šiuolaikinio šokio spektaklių vakarą „NL/dance/LT“.

Lygiaverčiai mainai

Tai bene pirmas kartas Lietuvos šokio istorijoje, kai vyko realūs lygiaverčių mainų tarp Lietuvos ir užsienio šiuolaikinį šokį prodiusuojančių institucijų projektai: Lietuvos choreografai kūrė olandams, olandai – lietuviams.

Tokiu būdu skirtingos kilmės ir tautybių, skirtingų kūrybinių principų, meninės pasaulėjautos ir mentaliteto šokio žmonės tiesiogiai dalijosi patirtimi, sumanymais ir išbandė galimybę kurti bei dirbti kartu.

Rugsėjo 25 ir 26 dienomis šių keturių spektaklių premjeros įvyko bendrame jungtiniame vakare Korzo teatre Hagoje, Olandijoje. Rugsėjo 29-ąją programą galės išvysti Kauno žiūrovai tarptautiniame šokio festivalyje „Aura“, o spalio 3-iąją – Vilniaus šokio gerbėjai Menų spaustuvėje.

Klaipėdoje programą pradės lietuvių šiuolaikinio šokio kūrėjos Rūtos Butkus spektaklis „Pamestos akys“, kurį ji Korzo centre sukūrė su Hagoje reziduojančiais šokėjais Irena Misirlić ir Konradu Szymańskiu. Spektaklis – apie vidinius klaidžiojimus, kuriais žmogus kuria savo pasaulį, paneigdamas teisingumą, geranoriškumą ir pareigos jausmą. Tai ironiškas žvilgsnis į mūsų visų būtį ir kasdienybę. „Pamestos akys“ – bendras Menų spaustuvės, Korzo centro ir „Žuvies akies“ darbas.

Garsūs ir talentingi

Spektaklį „W(o)men“ sukūrė Korzo centre reziduojantys garsūs jaunos kartos šveicarų choreografai Jérôme’as Meyeris ir Isabelle’ė Chaffaud.

Repeticijos su iš keleto dešimčių pretendentų atsirinktomis lietuvių šokėjomis Agne Ramanauskaite, Kristina Markevičiūte ir Barbora Guželyte vasaros pabaigoje vyko Vilniuje, Menų spaustuvėje. J.Meyeris ir I.Chaffaud yra šokę Ženevos didžiojo baleto teatro ir Nyderlandų šokio teatro trupėse. Nuo 2002-ųjų jiedu dirba kaip nepriklausomi šokėjai daugiausia su Korzo centru, taip pat su garsiausiomis olandų šokio trupėmis „Scapino Ballet“, „Dance Works Rotterdam“ ir „Introdans“. Savo darbuose choreografai jungia fiziškumą su skirtingais šokio stiliais.

Žinoma lietuvių šiuolaikinio šokio kūrėja Loreta Juodkaitė savo naujausią spektaklį-duetą „Miražas“ (bendras Menų spaustuvės ir Korzo centro darbas) kūrė Hagoje su japonu šokėju ir choreografu Kenzo Kusuda. Šie du unikalūs atlikėjai yra labai skirtingos asmenybės. L.Juodkaitė – stipri, energija pulsuojanti šokėja, sukelianti emocinę įtampą. O K.Kusuda – tikras rafinuoto šokio meistras, prikeliantis kūrybiškumu ir fantazija dvelkiantį vaizdinį. Šie kūrėjai perteikia istoriją apie gyvenimo teikiamas dovanas tiems, kurie jas pastebi.

Kauno šokio teatras „Aura“ su Korzo teatre reziduojančiu izraeliečiu choreografu Amosu Ben-Taliu pristatys trumpą šokio spektaklio „Nužudyti Viktorą“ dalį. Į šį projektą taip pat įsijungė kroatė šokėja Lana Coporda, studijuojanti Aarnhemo „ArtEZ“ šokio akademijoje. Choreografas nagrinėja paradoksą, kai tik sukurtos taisyklės suteikia žmogui laisvės. Jei bandytume paaiškinti šokiu – tai būtų improvizacija ir asmeninė kūryba, naudojant įvairius uždavinius ir choreografinius junginius. A.Ben-Talis yra buvęs Nyderlandų šokio teatro šokėjas, jis taip pat kuria muziką ir yra roko grupės „Noblesse“ dainininkas bei gitaristas.

Kas yra Korzo

Korzo – Hagos senamiestyje, buvusio kino teatro pastate, įsikūręs scenos menų centras, kuris užsiima menų vadyba, produkcija ir pristatymu, skatina naujas šokio, muzikos ir teatro tendencijas. Įsikūręs 1984-aisiais kaip „skvoterių“ kino teatriukas, dabar Korzo turi atnaujintą teatro „juodąją dėžutę“, kurią užpildo vientisa, apgalvota programa. Korzo pelnytai vadinamas didžiausiu Nyderlandų šiuolaikinio šokio produkcijos centru ir kas dvejus metus rengia festivalį „CaDance“.

Korzo veikla koncentruojasi į šokio spektaklių kūrimą ir pristatymą, teatras dirba su jais nuo koncepcijos atsiradimo iki premjeros, organizuoja nacionalinę ir tarptautinę sklaidą.

Šis centras neapsiriboja vienu ar kitu stiliumi, žanru ar tautybe, renkasi darbą su Nyderlanduose įsikūrusiais menininkais, kurių talentas, originalumas ir kūrybinė aistra yra akivaizdūs. Politika, pagal kurią Korzo remia jaunų ir labiau patyrusių kūrėjų bendradarbiavimą, davė įkvepiančius rezultatus ir pagrindžia vieną esminių Korzo principų – solidarumą menininkų, kurie dalijasi resursais, žiniomis ir įkvepia vieni kitus.

„Durų“ inf.

by admin