Langas

MENO LEIDINYS Nr. 11 (209)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

 

Langas

 

 

Dvi R.Treigio fotoparodos

Klaipėdietis fotomenininkas Remigijus Treigys šį rudenį pristatė savo darbų parodas Vilniuje ir Plungėje.

Visą mėnesį, iki lapkričio 17-osios Lietuvos fotomenininkų sąjungos „Prospekto galerijoje“ Vilniuje veikė R.Treigio fotografijų paroda „Uždaryta“. Joje fotomenininkas po 11 metų pertraukos eksponavo ir naujausius savo darbus, ir anksčiau sukurtų ciklų fotografijas, kuriose matyti uždari Vilniaus kiemai, Venecijos fragmentai, žmogaus daiktai ir keli miniatiūriniai aktai.

Kodėl „Uždaryta“? Remigijus priminė, kad daug kur jo fotografijų pavadinimuose šmėkščioja žodžiai „uždaryta“, „uždengtas“, „užtverta“… Pati „Prospekto galerija“ – trys uždaros erdvės… „Kartu čia esama ir šiek tiek autoironijos, – sakė menininkas. – Aš pats esu užsidaręs savo stilistikoje.“ Fotografas šią ekspoziciją apibūdino kaip savo senesnių ir naujų darbų pasikalbėjimą. „Pastaruoju metu man tai įdomu, todėl rengiu savotiškas mini retrospektyvas“, – aiškino jis.

Nuo spalio 13-osios iki lapkričio pabaigos R.Treigio fotografijos taip pat eksponuojamos naujojoje Plungės dvaro bibliotekoje. Ten – irgi savotiškas jo darbų miksas, originaliai įgarsinęs tylą.

 

Keramikos ir grafikos suokalbis

„Papūtė vėjas nuo jūros… Visur – moterys su vėduoklėmis“, – taip dailininkė keramikė Daiva Ložytė apibūdino jos ir kolegės grafikės Danutės Žalnieriūtės darbų parodą, atidarytą Gardine (Baltarusija).

Lietuvos konsulato Baltarusijoje pakviestos, abi klaipėdietės surengė parodą Gardino miesto galerijoje, kur ji veikia nuo lapkričio 6-osios iki gruodžio 3-iosios.

D.Ložytė joje eksponuoja iš kelionės po Vokietiją grįžusias savo „Monas“ – skulptūrinius keramikos indus, o D.Žalnieriūtė – grafikos ciklą „Vėduoklės“.

„Tai pirmas mudviejų tandemas su Danute, – pasakojo D.Ložytė. – Aš patenkinta, labai graži, estetiška paroda. Jauki salė su kolonomis – lyg ir iš dviejų dalių. Nuostabiai abiejų darbai ten dera spalviškai – fonai, niunsai – toks bangavimas!.. Įspūdingas vernisažas, didžiulis žiniasklaidos dėmesys. O kokie ten šilti žmonės!.. Koks gražus, švarus miestas!.. Labai daug senos architektūros, pilių, ir viskas prižiūrima, tvarkoma, restauruojama. Džiaugėsi širdis ir akys – už ką tokia dovana?! Užmezgėme ryšius su tenykščiais dailininkais. Pakviečiau bendrauti, keistis parodomis, jungtis į bendrus projektus. Jie labai nudžiugo.“

Gardino miesto galerijoje lietuvių menas – nedažnas svečias. Tik pernai joje pristatyti kaunietės skulptorės darbai, šiemet – dviejų klaipėdiečių keramika ir grafika. „Gal mes pralaušime ledus?“ – svarstė D.Ložytė.

Iš festivalio – su laurais

Iš Varėnoje vykusio 3-iojo Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalio Klaipėdos menininkai grįžo su apdovanojimais.

Šiųmetis festivalis prasidėjo spalio 1-ąją D.Tamulevičiūtės 2004-aisiais režisuotu ir jau legendiniu tapusiu Klaipėdos dramos teatro spektakliu „Viskas apie moteris“. Festivalis tęsėsi beveik mėnesį ir baigėsi spalio 29-ąją. Publika ir žiuri vertino 17 įvairių Lietuvos teatrų spektaklių, tarp jų – du vaikams. Per festivalio uždarymą išdalyta 15 apdovanojimų. Net kelis juos parsivežė klaipėdiečiai.

Geriausiu antraplaniu aktoriumi tapo Klaipėdos dramos teatro aktorius Vaidas Jočys už liokajaus Narcizo Trembinskio vaidmenį I.Turgenevo „Įnamyje“ (rež. A.Lebeliūnas). Šio Klaipėdos dramos teatro pastatymo kompozitorius Saulius Šiaučiulis apdovanotas už geriausią spektaklio muziką. Įtaigiausiu festivalio vaidmeniu pripažintas klaipėdiečio Dariaus Meškausko Baronas Oskaro Koršunovo teatro spektaklyje „Dugne“ pagal Maksimą Gorkį, o geriausia antraplane aktore tapo jau buvusi Klaipėdos dramos teatro žvaigždė, klaipėdiečiams vis dar sava ir mylima Nelė Savičenko už Kvašnios vaidmenį tame pačiame spektaklyje.

Pasirodė „Bičių sąskrydyje“

Lapkričio 17 ir 18 dienomis Vilniaus menų spaustuvėje jau ketvirtąjį kartą surengtas šiuolaikinio šokio festivalis „Bičių sąskrydis“, kuriame dalyvavo ir uostamiesčio menininkų grupė „Žuvies akis“.

Kaip kasmet, vienoje scenoje ir užkulisiuose susitiko jau pažįstami šiuolaikinio šokio profesionalai – kūrėjai ir atlikėjai, buvo rodomi jų spektakliai ir eskizai bei nemažai jaunųjų menininkų darbų. Išlaikyta ir šokio seminarų tradicija – juos vedė šokėjai bei choreografai Rūta Butkus ir Mantas Stabačinskas.

Klaipėdos menininkų grupė „Žuvies akis“ lapkričio 17-ąją „Bičių sąskrydyje“ pristatė muzikinį šokio duetą „TuAš“. Pusvalandžio trukmės spektaklį sukūrė ir atliko šokėjas ir choreografas Petras Lisauskas su multiinstrumentalistu Sauliumi Petreikiu. Anot jų, „TuAš“ – kaip tušas, kuriuo užrašytas eilėraštis į dienoraštį. Tai mažas poetinis vyksmas, prisimenant, kas sujungė Jį ir Ją, Tave ir Mane…

„Lino lėlės“ – į Daniją

Uostamiestyje prieš metus susikūręs klaipėdiečių menininkų šeimos teatras „Lino lėlės“ šiandien išvyksta į savo pirmąsias gastroles užsienyje.

Kjelerupo miestelyje Danijoje gyvenantiems lietuviams garsusis uostamiesčio lėlininkas Linas Zubė parodys spektaklį „Vilkas ir ožiukai“. Praėjusį šeštadienį jį nemokamai galėjo pamatyti ir klaipėdiečiai.

Muzikalus, plastiškas, poetiškas, šarmingas L.Zubės sukurtų ir valdomų lėlių vaidinimas „Vilkas ir ožiukai“ – subtili gerai žinomos pasakos interpretacija, prasmių lauką išplečianti iki archajinės pasaulio kūrimo idėjos. Joje atskleidžiami gimimo ir mirties, gėrio ir blogio, priežasties ir pasekmės, meilės ir atsakomybės ryšiai. Neskubriai, žaismingai pasakojama istorija siekia rasti kelią į mažų ir didelių žiūrovų širdis.

Tai pirmasis pernai uostamiestyje įkurto šeimos teatro „Lino lėlės“ spektaklis, apkeliavęs jau ne vieną Klaipėdos vaikų darželį ir mokyklą, rodytas festivalyje „Vėjo arkliukas“ Širvintose. Šiemet L.Zubė sukūrė ir antrąjį – poetišku pavadinimu „Žuvėjėlis“.

Sausį „Lino lėlės“ ruošiasi į gastroles JAV – pas Čikagos lietuvius.

Parengė Rita Bočiulytė

by admin