Langas


MENO LEIDINYS Nr. 12 (210)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

 

Langas

Įvertinti Klaipėdos fotografai

Gruodžio 13-ąją Vilniaus rotušėje vykusiame kasmečiame Lietuvos fotomenininkų sąjungos (LFS) renginyje buvo įvertinti ir apdovanoti LFS Klaipėdos skyriaus nariai.

LFS premija už didelius nuopelnus fotografijos menui buvo įteikta LFS Klaipėdos skyriaus pirmininkui Dariui Vaičekauskui.

Antrąja LFS premija už didelius nuopelnus fotografijos menui apdovanotas LFS Klaipėdos skyriaus narys tauragiškis Romualdas Vaitkus, vadovaujantis Tauragės fotografų klubui.

Šalies fotografų metų renginyje klaipėdiečiui fotomenininkui Sauliui Jokužiui suteiktas LFS garbės nario vardas.

Mažosios plastikos „Mainai“

Rytoj 17 val. Vilniuje, Šv. Jono gat-vės galerijoje, atidaroma Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus narių mažosios plastikos paroda „Mainai“.

Uostamiestyje lapkritį viešėjo Vilniaus ir Kauno skulptorių apžvalginė mažosios skulptūrinės plastikos paroda, pirmoji atstovavusi „Mainų“ projektui. Projektas taip pavadintas todėl, kad Klaipėdoje pristatyti 10-ies Vilniaus ir 12-os Kauno skulptorių mažosios skulptūrinės plastikos darbai, o dabar Vilniuje analogišką parodą atidarys klaipėdiečiai.

Jų mažosios skulptūrinės plastikos kolekciją surinko šios pa-rodos kuratorius klaipėdietis metalo dailininkas Saulius Bertulis. „Mainų“ parodoje dalyvaus 18 Klaipėdos krašto dailininkų, bus eksponuojama beveik pusšimtis jų kūrinių. Jų autoriai – tokie žinomi dailininkai kaip Algirdas Bosas, Arūnas Sakalauskas, Klaudijus Pūdymas, Sergejus Plotnikovas, Romas Klimavičius ir kiti.

„Mažosios skulptūrinės plastikos formos, įkūnytos skirtingose medžiagose, panaudojant įvairias technines atlikimo galimybes, įgijo netikėtumo ir patrauklumo. Kiekvienas parodos eksponatas – tai dalelė autoriaus minties išraiškos, išieškotas tūris, stilistika ir estetinis turinio krūvis, atspindintys kūrybinių sumanymų prasmę ar autentiškumo žavesį“, – kalbėjo apie klaipėdiečių kolekciją S.Bertulis.

Jo teigimu, savo išradingais darbais ypač džiugina jaunieji dailininkai, teikiantys daug vilčių, kad ši dailės sritis toliau klestės ir tobulės. „Labai svarbus šio projekto-parodos indėlis į mažosios plastikos plėtotę bei sklaidą Lietuvoje ir už jos ribų“, – mano jis.

Klaipėdiečių dailininkų skulptūrinės plastikos paroda Vilniuje paviešės iki 2013 m. sausio 19 d. Projekto partneriai – Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus skyriai.

Poetės – literatūros festivalyje

Pajūrio poetės Elena Karnauskaitė ir Daiva Molytė-Lukauskienė gruodžio pradžioje svečiavosi literatūros festivalyje Panevėžyje.

Į XI literatūros festivalį „Panevėžio literatūrinė žiema 2012“ gruodžio 7 ir 8 dienomis šalies rašytojus sukvietė Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka.

Šiemet jis buvo skirtas Maironio 150-osioms gimimo metinėms ir festivalį rengiančios bibliotekos 90-mečiui.

Renginys prasidėjo knygų muge, vėliau buvo atidarytos dvi pa-rodos – poeto, fotografo ir eseisto Alio Balbieriaus fotografijų paroda „Jono Meko žemė“ ir poeto, fotografo, literatūros kritiko Benedikto Januševičiaus fotografijų paroda „Bičiulių portretai“, taip pat vyko diskusija „Maironio mirtis ir gyvenimas“, vyko poezijos ir eseistikos skaitymai, svečių kūrybos vakaras.

Panevėžio literatūrinės žiemos renginiai persikėlė ir į kitas erdves: galerijoje „2-asis aukštas“ duris atvėrė dailininko Sauliaus Rudziko tapybos paroda „Pelkynų romantizmas“, o muzikinis-literatūrinis „Patarmasas“ ir dailės, fotografijų bei mažmožių paroda-aukcionas surengti Panevėžio lėlių vežimo teatre.

Klaipėdietės poetės D.Molytė-Lukauskienė ir E.Karnauskaitė Panevėžio literatūrinėje žiemoje skaitė savo eilėraščius ir pristatė savo naujas knygas. O D.Molytė-Lukauskienė dar ir vedė muzikinį-literatūrinį „Patarmasą“.

Tapytojams – parodų maratonas

Klaipėdiečiams tapytojams Egidijai Brinkytei ir Danui Andriulioniui didžiųjų metų švenčių laukimas tapo tikru darbymečiu. Jų nauji paveikslai iškeliavo net į kelias parodas skirtinguose Lietuvos kampeliuose.

E.Brinkytei jau tapo tradicija dalyvauti Šiaulių „Laiptų“ galerijoje kasmet prieš Kalėdas rengiamame miniatiūrų projekte, kuriam savo darbus ji pateikė ketvirtąsyk. Jie eksponuojami nuo šių metų lapkričio 29-osios iki 2013-ųjų sausio 6-osios Šiauliuose vykstančioje XX tarptautinėje kalėdinių miniatiūrų parodoje „Jau atvažiuoja Šv. Kalėda“. O D.Andriulionis su savo tapybos miniatiūromis joje dalyvauja pirmą kartą.

Abiejų klaipėdiečių paveikslai taip pat eksponuojami Birštono sakraliniame muziejuje, kur gruodžio 2-ąją atidaryta iki kitų meto kovo 5-osios veiksianti XII „Gloria Deo“ paroda.

Janinos Monkutės-Marks muziejus Kėdainiuose irgi sulaukė šių uostamiesčio tapytojų darbų. Jie pristatomi nuo gruodžio 14-osios iki kitų metų vasario 2-osios muziejuje atviroje teminėje parodoje „Angelai“.

E.Brinkytė taip pat pateko į Tekstilininkų ir dailininkų gildijos galerijoje „Balta“ Kaune gruodžio 7 – sausio 5 dienomis veikiančią balto kūrinio parodą „Spalva-nuotaika-simbolis“. „Joje dalyvauti – man tikras iššūkis, nes reikėjo nutapyti baltą paveikslą, juolab kad mano paveikslai – tokių sodrių spalvų“, – sakė šypsodamasi tapytoja.

D.Andriulionis taip pat džiaugėsi, kad prieš šventes susidomėjimas jo paveikslais stipriai ūgtelėjo. Be jau minėtų parodų, jis su naujais kūriniais pasirodė Klaipėdos Rūtų galerijos trečiojo gimtadienio fiestoje.

Parengė Rita Bočiulytė

by admin