Langas

MENO LEIDINYS Nr. 3 (213)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

Įsteigė fakultetą Klaipėdoje

Kovo 20-ąją Vilniaus dailės akademijos (VDA) senatas uostamiestyje įsteigė Klaipėdos fakultetą, kuriame jau šiemet bus galima studijuoti 4 naujas programas.

VDA Klaipėdos skyriaus strateginei plėtrai senatas buvo pritaręs dar praėjusių metų spalį, o šio posėdžio metu patvirtino ir fakulteto nuostatus. 2014 m. savo veiklos 40-metį minėsiančio VDA padalinio Klaipėdoje jau šiemet laukia reikšmingi pokyčiai: nauja fakulteto dislokacija senamiestyje, buvusios Vydūno vidurinės mokyklos patalpose, ir svarbiausia – naujų, net 4 studijų programų startas. Nuo šiol Klaipėdoje bus galima studijuoti grafinį dizainą, interjero dizainą, šiuolaikinį meną ir medijas bei urbanistinį projektavimą. Priėmimas į naujas programas vyks jau birželį. Primintina, kad pernai gruodį VDA senatas patvirtino ir VDA Urbanistikos ir dizaino instituto Klaipėdoje steigimą.

Siekdamas užtikrinti tarptautinių ryšių plėtrą, VDA Klaipėdos fakultetas kartu su bendraminčiu italų architektu ir kritiku Luca Diffuse bei vienu svarbiausių Italijos architektūros, meno ir dizaino žurnalų „Abitare“ (www.abitare.it) įkūrė vizualiųjų tyrimų laboratoriją „Vokas“ (www.vokas.net). Laboratorijos partneris – Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras. Kovo 18–23 dienomis uostamiestyje surengtos šios laboratorijos audiovizualinės raiškos kūrybinės dirbtuvės „Nuo archyvo iki troškimo“ su žymiausiais šių dienų Italijos architektais, dizaineriais ir žurnalistais. Laboratorijos partnerių tikslas – Klaipėdoje organizuojamų kūrybinių dirbtuvių metu pradėti jungtinio miesto gyventojų, gamtos, pastatų, garsų ir atmosferų audiovizualinio archyvo kūrimą. Kūrybinėse dirbtuvėse, kurios vyko Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro administruojamose Meno kiemo dirbtuvėse, dalyvavo per 30 VDA Klaipėdos fakulteto studentų.

Gastroliuoja po Lietuvą

Pavasarį Klaipėdos teatrai su dramos spektakliais ir šiuolaikinio šokio kūrėjai su savo projektais gastroliuoja sostinėje ir po visą Lietuvą.

Kovo 15-ąją Vilniaus menų spaustuvėje uostamiesčio menininkų grupė „Žuvies akis“ pristatė šiuolaikinio šokio spektaklį „Aikštelėje laisvų vietų nėra“. Tai – paskutinė choreografės Agnijos Šeiko ir scenografo Artūro Šimonio kuriamos trilogijos, kurią sudaro šokio spektaklis „Paikos mergaites maldos“ ir šokio filmas „Pasaka“, dalis. Spektaklis kompoziciškai sunertas kaip dviejų vyrų pokalbiai. Įvairius vyrų vaidmenis atliekantys šokėjai Petras Lisauskas ir Darius Berulis kelia aktualius nūdienai klausimus – kaip savo kūne išgyventi vyriškumo padarinius, kaip nuslėpti, kad nenusisekė įgyvendinti vyro tapatybės ir savo egzistencijos sąlygų…

Vilniuje rytoj svečiuosis ir Klaipėdos dramos teatras. Nacionaliniame dramos teatre jis parodys Richardo Everetto psichologinę dramą „Demonai“, pernai pastatytą režisieriaus Gyčio Padegimo, scenografės ir kostiumų dailininkės Birutės Ukrinaitės, kompozitoriaus Gintaro Kizevičiaus. „Demonuose“ žiūrovai išvys Klaipėdos dramos teatro aktorius Eglę Barauskaitę, Renatą Idzelytę, Igorį Reklaitį, Arnoldą Eisimantą, Vaidą Jočį, Edvardą Brazį, Liną Lukošių, Kazimierą Žvinklį, Kęstutį Macijauską. Lietuvoje iki šiol R.Everetto pjesės nebuvo statomos, tad publikai puiki galimybė susipažinti su šio autoriaus kūryba.

Didelio uostamiesčio žiūrovų dėmesio sulaukęs Klaipėdos jaunimo teatro spektaklis „Paukštyno bendrabutis“ irgi ruošiasi gastrolėms. Pagal jauno dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus sukurtą pjesę pernai pastatytas spektaklis balandį ir gegužę bus parodytas Panevėžio, Marijampolės, Telšių, Šiaulių, Kauno ir Vilniaus publikai. Spektaklio režisieriaus, vieno žymiausių šalies teatro menininkų Valentino Masalskio manymu, „Paukštyno bendrabutis“ žiūrovus turėtų sudominti jau vien tuo, kad tai – lietuvių autoriaus pjesė. Nors pjesės tema pagrįsta skaudžiu realizmu, spektaklyje labai daug siurrealizmo, absurdo ir žaismės.

Gargžduose – muzikos festivalis

Balandžio 3 – gegužės 15 dienomis po Klaipėdos rajoną pasklis VIII tarptautinio Gargždų muzikos festivalio renginiai. Šiemetis festivalis skirtas Gargždų miesto 760 metų jubiliejui.

Kaip pasakojo festivalio meno vadovė Šarūnė Petruškevičienė, ta proga festivalyje muzikuos tokie grandai kaip pianistė Mūza Rubackytė, Čiurlionio ir Valstybinis Vilniaus kvartetai, Lietuvos kamerinis orkestras, diriguojamas Modesto Pitrėno, bus rodomi spektakliai, vyks poezijos ir muzikos vakarai. Pirmąsyk renginyje viešės Kauno šokio teatras „Aura“, bus demonstruojamas filmas apie maestro Virgilijų Noreiką, dainuos Asta Krikščiūnaitė, Ieva Prudnikovaitė, Eugenijus Chrebtovas, Evelina Sašenko, bendrą koncertinę programą pristatys solistė Rita Novikaitė ir gitaristas Sergejus Krinicinas.

Renginys plečia ir savo socialinės veiklos ribas – kartu su Lietuvos nacionaline filharmonija bus organizuojami labdaros koncertai senelių globos namų gyventojams, neįgaliesiems bei vaikams.

Festivalyje pirmąsyk bus surengti koncertai specialiai mažiesiems. Juose muzikuos pianistas Egidijus Buožis, multiinstrumentalistas Saulius Petreikis, belgų gitaristas Chrisas Ruebensas.

Per pusantro mėnesio Gargždų muzikos festivalis publiką pakvies į 15 renginių, kurių nemažai bus nemokami. Jų metu visi bus kviečiami pagal išgales aukoti sunkiomis ligomis sergantiems Klaipėdos rajono vaikams. Tai graži Gargždų kultūros centro aštuonmečio festivalio tradicija, puoselėjama nuo pat pirmojo renginio.

„Moterų dainos“ keliauja

Parengę „Moterų dainų“ koncertinę programą, trys Klaipėdos muzikinio teatro artistės ją jau pristatė Nidoje, Šilutėje, Telšiuose ir Klaipėdoje. Ir tai dar ne viskas.

Šią programą sumanė ir moterų kompozitorių dainas dainuoja Dalia Kužmarskytė (mecosopranas), jai talkina Inga Maknavičienė (koncertmeisterė) ir Jadvyga Grikšienė (koncerto vedėja).

„Neabejotinas moterų kompozitorių kurtos muzikos grožis, aukštas kompozicijos profesinis lygis, įvairovė, kiekis, nebanalūs, dažnai itin kruopščiai pasirinkti dainų tekstai savo turiniu negali neįkvėpti, tad negalėjome netęsti pernai rugpjūtį pradėto darbo“, – pasakojo I.Maknavičienė.

Jų programa skambėjo festivaliuose Nidoje ir Šilutėje, praėjusį rudenį dalyvavo europiniame AKIM (Aukštosios kultūros impulsai mokykloms) projekte įvairiuose Lietuvos miestuose, aidėjo Klaipėdos, Skuodo, Mažeikių mokyklose. Planuojama šią programą atlikti ir balandžio 14-ąją Plateliuose vyksiančiame kamerinės muzikos festivalyje kartu su aktore Virginija Kochanskyte, kuri skaitys moterų poečių kūrybą.

Programos „Moterų dainos“ atlikėjos taip pat ruošiasi dalyvauti tarptautiniame projekte su kolegomis pianistais iš Latvijos – žymiu fortepijoniniu duetu Nora Novik ir Raffi Charadžanian. V.Kochanskytė šiuose pasirodymuose ketina skaityti Marinos Cvetajevos ir Anos Achmatovos poeziją.

„Ateityje šią programą tikrai verta plėtoti, – mano I.Maknavičienė. – Gali būti, kad vieną ar kitą kūrinėlį tokiu atveju pakeis kitas… Tačiau viena aišku, kad tikslas – atskleisti ir didžiulis malonumas atlikti tikrai nepelnytai neskambančią, bet labai įdomią, intelektualią, profe-sionalią moterų kūrybą yra pagrindinė varomoji jėga, kuri turėtų dar ilgai mus kelti…“

Parengė Rita Bočiulytė

by admin