Langas

MENO LEIDINYS Nr. 6 (216)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

Vyks į kultūrinę ekspediciją

Klaipėdiečiai susiruošė į dešimties dienų kultūrinę ekspediciją maršrutu Gdanskas–Kaliningradas–Klaipėda.

Birželio 29 – liepos 11 d. trijų valstybių – Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos – menininkai, meno kritikai, istorikai leisis į kultūrinę kelionę, kurios metu aplankys Gdanską (Lenkija), Kaliningradą (Rusija) ir grįš į Klaipėdą. Ekspedicija vykdoma pagal projektą, kurį įgyvendina Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras kartu su Kaliningrado nacionalinio šiuolaikinio meno centro Baltijos skyriumi (Rusija) ir Gdansko šiuolaikinių menų centru „Łaznia“ (Lenkija).

Ekspedicijos metu, panaudodami kultūros animacijos metodą bei šiuolaikinio meno praktikas, dalyviai rinks medžiagą, kuri suguls į regiono meno ir kultūros gidą (katalogą), aprėpsiantį naujus kultūrinius maršrutus, iliustruotus esamais, projekto dalyvių požiūriu įdomiais kultūros objektais ir projekto metu sukurtais meno objektais, pastebėjimais, tenykščių žmonių interviu.

Šioje ekspedicijoje Lietuvai atstovaus visas būrys kultūros ir meno žmonių, tarp kurių – nemažai klaipėdiečių. Į ją leisis kultūrologas Linas Poška, rašytojas Mindaugas Valiukas, menotyrininkė Danguolė Ruškienė, animatorė Viktorija Dambrauskaitė, tapytojai Rolandas Marčius ir Ričardas Milukas, teatrologė Gitana Gugevičiūtė, dizaineris Audrius Jankauskas, fotografė Lina Praudzinskaitė ir kelionės koordinatorė meno vadybininkė Skaistė Kazarauskaitė.

Tapo atradimu užsienyje

26-ąjį Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro sezoną vainikavo įvairiais maršrutais nusidriekusios teatro artistų gastrolės užsienyje. Birželį iš žiūrovų anšlagais nustebinusių pasirodymų Minske (Baltarusija) ir Chersone (Ukraina) sugrįžo šio teatro baleto šokėjai.

Įveikę daugiau kaip 3000 km atstumą Juodosios jūros link, pakeliui pasirodę Baltarusijos valstybiniame akademiniame muzikiniame teatre, uostamiesčio Muzikinio teatro šokėjai tapo tarptautinio teatrų festivalio „Taurijos Melpomenė“ Chersone (Ukraina) laureatais. Į Lietuvą jie parsivežė apdovanojimą už aukščiausio lygio profesio-nalumą, pademonstruotą šokio spektaklyje „Kruvinos vestuvės“.

„Taurijos Melpomenė“ – daugiau kaip du dešimtmečius Chersono mieste kasmet vykstantis teatrų festivalis. Šiemet gegužės 24 – birželio 2 dienomis jame dalyvavo teatrų trupės iš 16 šalių – Ukrainos, Rusijos, Moldavijos, Baltarusijos, Gruzijos, Rumunijos, Vengrijos, Izraelio, Latvijos, Lietuvos, Prancūzijos, Portugalijos ir kitur.

Klaipėdiečiai didelių publikos, scenos meno gerbėjų, profesionalų ir kritikų komplimentų sulaukė, parodę šokio spektaklį „Kruvinos vestuvės“ pagal A.Piazzolla’os muziką (choreografas Jurijus Smoriginas).

„Tiek Minske, tiek Chersone mus pasitiko šioks toks ten dirbančių profesionalų skepticizmas, – įspūdžiais po įvykusių gastrolių dalijosi uostamiesčio Muzikinio teatro baleto trupės vyriausiasis choreografas Aurelijus Liškauskas. – Tačiau abiem atvejais po spektaklių rezultatas tapo priešingas – sulaukėme begalės pagyrimų, sveikinimų, galiausiai apdovanojimo, buvome pakviesti dalyvauti kituose festivaliuose, televizijos laidose.“

Festivalio „Taurijos Melpomenė“ metu žiūrovams buvo parodyti 32 spektakliai, kuriuos pristatė 25 teatrai, o patys pasirodymai vyko ne tik festivalio organizatorių – Nikolajaus Kulešo Chersono rajoninio akademinio muzikinio teatro scenoje, bet ir miesto aikštėse, pamiškėse ir net Dnepro pakrantėse.

Lodzėje šventė gimtadienį

Lodzės valstybiniame muzikiniame teatre 1983 m. įvyko pirmoji J.Bocko, J.Steino ir Sh.Harnicko miuziklo „Smuikininkas ant stogo“ premjera. Iki šiol žiūrovų mylimiausiu tituluojamas miuziklas šiemet švenčia savo 30-metį Lenkijoje.

Šia proga Lodzės muzikiniame teatre buvo surengtas koncertas, kuriame dalyvavo labiausiai šiam miuziklui nusipelnę Tevjė vaidmens atlikėjai lenkai ir kolegos iš kitų šalių. Tarp jų – klaipėdietis Muzikinio teatro solistas Virginijus Pupšys.

„Miuziklas „Smuikininkas ant stogo“ Lenkijoje labai populiarus. Tai, jog buvau surastas ir pakviestas dalyvauti šiame renginyje, man pačiam buvo išties didelė staigmena, – pasakojo solistas. – Nepaisant to, jog nedaug kuo nusipelniau būtent Lodzės teatrui, esu vienas iš dviejų Tevjė Lietuvoje. Koncerte man teko garbė dainuoti Tevjė dainą. Buvau paprašytas ją atlikti lietuvių kalba, tačiau padainavau lenkiškai, lietuviškai, galiausiai ir angliškai, o publika tai priėmė labai šiltai.“

Iš Lodzės solistas grįžo netuščiomis. Jo rankose – medalis už sėkmingą miuziklo „Smuikininkas ant stogo“ sklaidą už Lenkijos ribų.

„Trumpam išvykus, pakeitus aplinką, atsiranda kiti vertinimo kriterijai, kūrybinis stimulas, galiausiai pats kūrybinis procesas ima suktis kitaip. Iš tokių emocijų vėliau gimsta tikrieji stebuklai, kai mes sukuriame meną“, – sakė V.Pupšys grįžęs iš Lodzės.

Jis pakviestas vaidinti Tevjė Elblongo A.Sevruko dramos teatre (Lenkija).

Komplimentus žarstė kaimynai

Klaipėdos muzikinio teatro solistų pasirodymai pelnė muzikos gerbėjų komplimentus Kaliningrade (Rusija) ir Minske (Lenkija).

Kaliningrado srities filharmonijos organizuotame XXVI tarptautiniame festivalyje „Gintarinis vėrinys“ dalyvavo tenoras Tomas Pavilionis. Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje kasmet vykstantis ir po kaimynines šalis keliaujantis festivalis šiemet prasidėjo balandžio 13-ąją ir tęsėsi iki birželio 18 d. T. Pavilionis pasakojo, kad „Gintarinio vėrinio“ koncerte drauge su juo scenoje pasirodė būrys talentingų solistų iš Rusijos, Prancūzijos, Kazachstano ir Armėnijos, grojo Kaliningrado srities filharmonijos pučiamųjų orkestras. Kaimyninės šalies klausytojams jis dovanojo Lenskio ariją iš P.Čaikovskio operos „Eugenijus Oneginas“, Hercogo dainelę iš G.Verdi „Rigoleto“ bei keletą kitų kūrinių. „Publika priėmė puikiai. Solistus jie, galima sakyti, nešiojo ant rankų“, – pasakojo dainininkas.

Solistė Rita Petrauskaitė (sopranas) viešėjo Baltarusijos valstybiniame akademiniame muzikiniame teatre. Ten ji buvo pakviesta dalyvauti antrąsyk surengtame kūrybiniame projekte „Natalija Gaida kviečia…“, skirtame šiai Baltarusijos liaudies artistei, žymiai operos solistei. Jo metu šiemet savo talentu žiūrovams spindėjo muzikos meno žvaigždės iš Minsko, Maskvos, Sankt Peterburgo, Jekaterinburgo, Petrozavodsko, Karagandos, Kauno, Klaipėdos ir kitų miestų.

„Savo užsidegimu, požiūriu į darbą, aktoriniu meistriškumu sužavėjo Baltarusijos muzikiniame teatre dirbantys žmonės, ypač pati N.Gaida. Būdama 74-erių, ji vis dar puiki tiek vaidybos, tiek dainavimo srityse. Net jaunimas gali iš jos daug ko pasimokyti“, – įspūdžiais dalijosi R.Petrauskaitė, Minsko teatre atlikusi dvi ištraukas iš miuziklų.

Birželio 7-ąją Klaipėdos muzikinio teatro vyriausiasis dirigentas Dainius Pavilionis bei solistai Dalia Kužmarskytė, R.Petrauskaitė ir Virginijus Pupšys dalyvavo dar viename grandioziniame renginyje Minske. Vienoje vaizdingiausių Minsko vietų įvyko III kultūrinis forumas „Pasaulinės klasikos šedevrai po atviru dangumi“ ir didysis koncertas „Pokylis pas Sofiją Golšanskają“. Į abu renginius Klaipėdos muzikinio teatro atstovai jau pakviesti atvykti ir kitąmet.

Dainavo „Baikalo alsavime“

Gegužės 29 – birželio 2 dienomis Irkutske (Rusijos Federacija) įvyko trečiasis tarptautinis operinės muzikos festivalis „Baikalo alsavimas“. Kartu su garsiausiais Rusijos ir Vakarų Europos operos dainininkais jame buvo pakviestas dalyvauti ir Klaipėdos muzikinio teatro solistas Artūras Kozlovskis (bosas).

Asmeninio kvietimo atvykti į trečiąjį tarptautinį festivalį A.Kozlovskis sulaukė iš Irkutsko filharmonijos vadovybės ir dirigento Ilmaro Lapinio, kurį laiką dirbusio ir Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre.

Pasak A.Kozlovskio, „Baikalo alsavimas“ nors ir trumpas, tačiau labai intensyvus festivalis. Jo atidarymo koncerte skambėjo kompozitorių M.Musorgskio, G.Verdi ir P.Mascagni muzika. Antrasis festivalio vakaras buvo skirtas kompozitoriui M.Raveliui ir jo operos „Ispaniškoji valanda“ koncertiniam atlikimui. Trečiąjį vakarą Irkustro filharmonija klausytojus pakvietė į kamerinės muzikos koncertą, o festivalį baigė grandiozinis koncertas su ištraukomis iš G.Verdi operos „Otelas“, finaline scena iš R.Wagnerio operos „Zigfridas“, ištraukomis iš G.Donizetti operos „Liučija di Lamermur“ ir kitais pasaulinės klasikos šedevrais.

Parengė Rita Bočiulytė

by admin