Langas

MENO LEIDINYS Nr. 9 (219)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Tapyba: Angelina BANYTĖ. Žaidimai skiautėmis. 2013 m. Akrilas, drobė, 282×120 cm.

Langas

Muzikinis teatras daug gastroliuos

Naująjį 27-ąjį sezoną pradėjęs Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras šįkart gali pasigirti kaip niekad plačia teatro gastrolių geografija. Su įvairių žanrų muzikinėmis programomis jis keliaus ne tik po visą Lietuvą, bet vyks ir į užsienį.

Šį sezoną ypatingą dėmesį nusprendę skirti edukaciniams projektams, teatro atstovai teigia siekiantys kurti kultūrinės edukacijos tradicijas Vakarų Lietuvos regione. Dvi naujos edukacinės programos – „Keliaujanti vaikų akademija“ ir „Uvertiūra“ – šį rudenį žiūrovų lauks Klaipėdos muzikiniame teatre ir vyks į Vakarų Lietuvos miestus bei miestelius. Meninis-edukacinis projektas „Keliaujanti vaikų akademija“ rugsėjo 13-ąją su spektakliuku vaikams „Verpalų pasakos“ jau aplankė Šiaulius, o spalį vyks į Kaltinėnus.

Naująjį sezoną rugsėjo 29-ąją pradedantis bendru Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos projektiniu spektakliu „Romeo ir Džuljeta“ Klaipėdos muzikinis teatras drauge su projekto partneriais W.Shakespearo tragediją lapkritį parodys Lenkijoje, o kitų metų balandį – Kaliningrade (Rusija).

Šokio spektaklį „Kruvinos vestuvės“ teatro baleto trupė spalio pradžioje sušoks Raseiniuose, lapkričio pabaigoje – Skuode, o gruodį – Panevėžio ir Kaliningrado (Rusija) dramos teatruose.

Tauragėje spalio pradžioje bus rodomas J.Strausso „Šikšnosparnis“, o gruodžio švenčių išvakarėse į Plungę nukeliaus P.Abrahamo operetė „Balius Savojoje“.

Naujausią Klaipėdos muzikinio teatro operą – G.Donizetti „Meilės eliksyrą“ – lapkritį planuojama parodyti kaimynams latviams Liepojos teatre.

Už uostamiesčio ribų šį rudenį skambės ir naujos Muzikinio teatro koncertinės programos. Lapkritį Pagėgių kultūros centre teatro orkestras ir solistai suruoš koncertą „Vivat, Maestro Johann Strauss“. Naujųjų išvakarėse teatralizuotas koncertas „Ekspresas į Naujuosius metus“ pasieks Radviliškį.

Metų pabaigoje Kauno šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje Klaipėdos muzikinio teatro orkestras klaipėdiečio kompozitoriaus Alvido Remesos kvietimu atliks jo VI simfoniją „Prisikėlimas“.

Klaipėdiečių gastroles Kauno muzikiniame ir Dramos teatruose bei Vilniuje, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, planuojama pratęsti 2014-ųjų pavasarį ir rudenį.

Atminimas įamžintas Lenkijoje

Rugsėjo 11-ąją Lenkijoje, Vengoževe (buv. Angerburge – Ungroje), buvo atidengtos atminimo lentos lietuvių literatūros klasikei Ievai Simonaitytei.

Rašytoja vaikystėje 1912–1914 m. ten gydėsi kaulų tuberkuliozę žymioje luošųjų vaikų ligoninėje.

Atminimo lentose lietuvių ir lenkų kalba pateikta gausiai iliustruota informacija apie lietuvių rašytojos gyvenimą bei kūrybinę veiklą.

I.Simonaitytės atminimo įamžinimo Lenkijoje surengtoje ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos ambasadorė Lenkijoje Loreta Zakarevičienė, Vengoževo miesto burmistras Kšyštofas Pivovarčykas, miesto jaunuomenė bei šviesuomenė. Taip pat buvo atvykę svečių iš Lietuvos: I.Simonaitytės muziejaus Priekulėje direktorė Laima Lemežienė, Klaipėdos apskrities viešosios I.Simonaitytės bibliotekos direktorius rašytojas Juozas Šikšnelis, kuris lenkiškai perskaitė savo esė „Akimirka Simonaitytei“.

Atminimo lentos įrengtos simboliškoje vietoje – Griunvaldo skvere.

Projektą inicijavo ir vykdė Lietuvos Respublikos ambasada Varšuvoje, kuravo kultūros atašė Rasa Rimickaitė.

Kuria Nidos meno kolonijoje

Rugsėjo 23-iąją Nidos meno kolonijoje prasidėjo tarptautinės objektų ir lėlių teatro kūrybinės dirbtuvės, kuriose dalyvauja ir klaipėdiečiai.

Tai Vilniaus dailės akademijos (VDA) Monumentaliosios tapybos ir scenografijos katedros projekto – renginių ciklo, skirto scenografijos mokyklos 85 metų jubiliejui, – dalis.

Kūrybinės dirbtuvės Nidos meno kolonijoje truks dvi savaites. Gamtos ir ramybės apsuptyje patirties semiasi trijų Lietuvos aukštųjų mokyklų jaunieji kūrėjai: VDA scenografai, Klaipėdos universiteto (KU) Menų fakulteto Režisūros katedros lėlininkai bei Kauno technologijų universiteto (KTU) Garso ir vaizdo katedros studentai.

Projekto tikslas – sujungti trijų specialybių kūrėjus bendram kūrybiniam darbui – mokytis mąstyti, analizuoti, įsiklausyti, išgirsti ir drąsiai teigti.

Kūrybines dirbtuves veda VDA lektorė, scenografė Giedrė Brazytė, KU docentė režisierė Jūratė Januškevičiūtė, KU lektorė, režisierė Karolina Jurkštaitė, KTU lektorius, kompozitorius Antanas Jasenka. Taip pat svečiuojasi ir patirtimi dalijasi Vilniaus „Lėlės“ teatro režisierius Rimas Driežis, teatro kompozitorius Martynas Bialobžeskis, iš Varšuvos atvykusi lėlių teatro „Baj“ direktorė bei režisierė Ewa Piotrowska skaito paskaitas apie pasaulinę objektų ir lėlių teatro patirtį, jo tendencijas bei naujoves – teatrą kūdikiams, emigrantų teatrą ir kt.

Dirbtuvėse gvildenamos trys pagrindinės temos: gimimas, branda ir mirtis. Tai žmogaus, daikto ar objekto gyvenimo ciklas. Projekto dalyviai aiškinasi, kaip savo gyvenimišką patirtį galima perkelti į teatro sceną ir 10 min. pasirodyme atskleisti visą istoriją tik vaizdu, garsu, kūno judesiu bei kokią vietą lėlių ir objektų teatre gali užimti tekstas. Kūrybinės dirbtuvės baigsis dalyvių pasirodymais.

Šį projektą organizuoja VDA, remia Kultūros rėmimo fondas, prisideda KU ir KTU.

„Durų“ inf.

by admin