Langas

LANGAS

Lietuvių poezija Šveicarijoje…

Spalio 15-17 dienomis kartu su poetėmis Birute Marcinkevičiūte ir Dovile Zelčiūte klaipėdietis poetas Gintaras Grajauskas dalyvavo kultūrinių mainų programoje Šveicarijoje. Jos metu vyko poezijos skaitymai trijuose Šveicarijos miestuose – Aarau, Bazelyje ir Liucernoje. G. Grajauskas skaitė savo eilėraščius, išverstus vokiečių poetų Uvės Kolbės bei Ulrikės Dresner. Skaitymus vedė vertėjas iš Austrijos Kornelijus Helas.

Be visų kultūrinių programų, lietuvių poetai pasivaikščiojo tais pačiais Šveicarijos takeliais, kuriais kažkada vaikščiojo Maironis.

…ir festivalyje Švedijoje

Spalio 23-iąją poetas G. Grajauskas su savo muzikine grupe „Rokfeleriai“ – Viliumi Ančeriu (gitara) ir Kęstu Bubliu (mušamieji) buvo išvykę į Švediją, 24-ąjį Geteborgo tarptautinį poezijos festivalį.

Praeito šeštadienio vakarą garsiojoje „Rioda stan“ scenoje klaipėdiečiai atliko beveik valandos poetinių skaitymų programą, lydimą muzikinių improvizacijų. Pasirodymas baigėsi ovacijomis ir susižavėjimo šūksniais.

Geteborgo poezijos festivalis yra bene seniausias visoje Skandinavijoje. Per ketvirtį amžiaus jame pasirodė daugybė poezijos bei muzikos įžymybių. Tarp jų – tokios pavardės kaip Nikas Keivas ar Diamanda Galas.

Rašto meno kelionės

Šiaulių „Laiptų“ galerijoje tris pirmąsias spalio savaites buvo eksponuojama Klaipėdoje gegužės mėnesį gimusi ir pirmąsyk pristatyta trečioji Lietuvos šrifto ir kaligrafijos paroda „Rašto menas“. Ji surengta ir po Lietuvą keliauja minint lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis atgavimo 100-metį.

Anot parodos kuratoriaus klaipėdiečio grafiko Algio Kliševičiaus, „Laiptų“ galerija negalėjo sutalpinti visos „Rašto meno“ ekspozicijos, kurioje dalyvavo 28 dailininkai kaligrafai iš visos Lietuvos, pateikę po kelis savo darbus. „Šiauliuose parodėme maždaug trečdalį, bet parodos akcentai išliko“, – sakė A. Kliševičius „Klaipėdai“.

Visa trečioji „Rašto meno“ paroda lapkričio 16-ąją bus pristatyta Vilniuje, „Arkos“ galerijos salėse, kur per tris savaites ją turės galimybę apžiūrėti vilniečiai ir sostinės svečiai. O 2005-ųjų liepą dar papildyta Lietuvos kaligrafijos paroda iškeliaus į 750 metų jubiliejų švęsiantį Kaliningradą. Ta proga planuojama išleisti knygos „Lietuviškos spaudos aušra“ faksimilinį leidinį rusų kalba ir suvenyrinį kaligrafų leidinį „Universum“. Kaip sakė A. Kliševičius, į pastarąjį bus sudėtos kaligrafiškai parašytos žymių žmonių mintys įvairiomis pasaulio kalbomis. Šią idėją iki vasaros ruošiasi įgyvendinti Klaipėdos universiteto leidykla, uostamiesčio istorikai ir kaligrafai.

Surengė parodas Rokiškyje

Rokiškio 505 metų sukakties proga rugsėjo 25-ąją Rokiškio krašto muziejuje atidarytos iš ten kilusių, Klaipėdoje gyvenančių dailininko Dano Andriulionio ir Dramos teatro aktoriaus Broniaus Gražio tapybos parodos. B. Gražys gimtajame Rokiškyje surengė ir savo eilėraščių knygų pristatymą. Per vernisažą abu menininkai Rokiškiui padovanojo po savo paveikslą, kurie papildė Krašto muziejuje kaupiamą tenykščių dailininkų kūrinių kolekciją. Joje nuo šiol yra jau du D. Andriulionio kūriniai.

Rokiškyje gerai žinoma ir ten gimusios dailininkės keramikės Giedrės Masiulytės-Burbienės kūryba. Jau daug metų gyvendama ir kurdama Klaipėdoje, keramikė su savo darbų parodomis nuolat aplanko gimtinę. Rokiškio 505-ajam gimtadieniui ji Rokiškio krašto muziejuje taip pat surengė savo keramikos parodą. Drauge, beje, irgi nebe pirmąsyk eksponuojama ir Augustino Virgilijaus Burbos grafika.

Visų keturių Klaipėdos menininkų kūrinių parodos Rokiškyje viešės iki lapkričio pradžios.

„Klaipėdos“ inf.

by admin