Langas

Langas

Šokio premjerą pristatys festivalyje

Vilniuje gegužės 5–11 dienomis vyksiančiame 13-ajame tarptautiniame šiuolaikinio šokio festivalyje „Naujasis Baltijos šokis – 2009“ bus pristatyta klaipėdiečių choreografių premjera.

Lietuvos šokio informacijos centro ir „Vilniaus festivalių“ rengiamas forumas Menų spaustuvės, Nacionalinio dramos teatro scenose publikai pristatys 18 trupių iš Norvegijos, Vokietijos, Danijos, Islandijos, Italijos, Prancūzijos, Latvijos ir Lietuvos – pateiks margaspalvį šiuolaikinio šokio spektrą nuo buto, įprastinių šokio spektaklių iki hip hopo bei žmogaus ir ekskavatoriaus dueto.

Pagrindinis šių metų festivalio akcentas – Prancūzijos šokio vitrina „FranceDanse Vilnius“, rengiama kartu su nacionaline programa „Vilnius – Europos kultūros sostinė – 2009“ bei „Cultures France” ir Prancūzų kultūros centru Vilniuje.

Ji bus gretinama su naujausiais lietuvių choreografų darbais. Tarp jų – klaipėdiečių choreografių Agnijos Šeiko ir Dovilės Binkauskaitės spektaklio „Paralelinė fantazija” premjera gegužės 9-ąją Menų spaustuvėje.

Festivalio „Naujasis Baltijos šokis” programoje A.Šeiko pakviesta dalyvauti jau trečiąjį kartą. Šiuosyk prie jos prisijungė ir viena geriausių Klaipėdos šiuolaikinio šokio atlikėjų bei choreografė D.Binkauskaitė. Jaunosios kūrėjos su jau išbandyta kūrybine komanda pristatys specialiai festivaliui pastatytą šokio instaliaciją „Paralelinė fantazija“.

Šiame projekte choreografės vėl dirba su Klaipėdos universiteto šokėjais bei grįžta prie vizitine kortele tapusio – netradicinio scenos meno pristatymo koncepto – ne įprastoje scenoje, o atviroje aikštelėje, kurioje žiūrovas tampa aktyviu dalyviu. Taip pat šokis sugretinamas su instaliacija (ją kuria skulptorius Jurgis Malinauskas), atliekančia ne tik scenografinę funkciją, bet veikiančia ir kaip savarankiškas meno kūrinys.

Baigiantis gegužei „Paralelinę fantaziją” planuojama parodyti Klaipėdos skulptūrų parke.

Poezijos šventei – „44 čiulbėjimai”

Jau baigiamas įrašyti naujas kompaktinių plokštelių kolekcijos „Lietuvių aktorių balsai” albumas, skirtas 45-ajam Lietuvos „Poezijos pavasariui”. Jame skamba ir Klaipėdos aktorių balsai.

Balandžio viduryje klaipėdiečiai aktoriai Vytautas Paukštė, Virginija Kochanskytė ir Sigutis Jačėnas uostamiestyje pirmieji įskaitė eilėraščius kolekcijos rinkiniui „44 čiulbėjimai”. Įrašai taip pat vyko Vilniuje ir Kaune, kur prie klaipėdiečių prisijungė aktoriai Joana Čižauskaitė, Olita Dautartaitė, Regina Paliukaitytė, Gražina Urbonaitė, Ramūnas Abukevičius, Egidijus Stancikas ir Petras Venslovas.

Unikaliame albume skambės visų 44-ių iki šių metų „Poezijos pavasario” laureatais tapusių Lietuvos poetų eilėraščiai, sukurti įvairiais laikotarpiais.

„44 čiulbėjimai“ – tai jau 16-asis VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ leidžiamos kompaktinių plokštelių kolekcijos „Lietuvių aktorių balsai” albumas. Jo leidybą iš dalies finansuoja Kultūros ministerija ir Kauno miesto savivaldybė, projekto partneris – Rašytojų klubas.

Kaip sakė kolekcijos leidėjas S.Jačėnas, naujo albumo pristatymai planuojami gegužės mėnesį, kai 45-ojo tarptautinio poezijos festivalio paukštė skries per visą Lietuvą. Pirmiausia jis pasirodys Vilniuje per šiemečio „Poezijos pavasario” almanacho sutiktuves gegužės 18-ąją. Pirmoji „44 čiulbėjimų“ plokštelė MP3 formatu bus platinama su almanachu, o veliau – jau kaip atskiras kolekcijos albumas iš dviejų audiokompaktinių plokštelių.

Fotografijos keliais – iki Kaliningrado

Lietuvos uostamiesčio fotografų darbai eksponuojami Vilniuje ir kaimyniniame Kaliningrade (Rusija), kur balandžio 24-ąją startavo 4-oji tarptautinė fotografijos bienalė „Fotomanija – 2009“.

Nuo balandžio 9-osios sostinėje, Seimo rūmų galerijoje, vieši klaipėdiečio fotomenininko Vyto Karaciejaus autorinė fotografijų paroda „Būties miražai“. Spalvinguose ir ekspresyviuose didelio formato darbuose dominuoja autorių nuolat dominančios temos – būtis, laikinumas, tikrovės ir fikcijos santykis. Šį ciklą autorius pradėjo kurti 2007-aisiais. „Fotomiražai – tik virpantys realybės atspindžiai ir mistiški regėjimai, spalvos ir judesio žaismė, nuolat kintančio laiko nuotrupos ir nuojautos. Kūryba prasideda labai gerai įvaldžius amatą. Tik tada ji tampa nerutininiu darbu, emocijomis, dalele, pakelta nuo kasdienos, dvasios švente“, – mano fotografas.

Jo jaunesniojo kolegos klaipėdiečio fotomenininko Gyčio Skudžinsko ir dar moksleivės Evelinos Daugėlaitės fotografijos šiemet pateko į tarptautinę Kaliningrado fotografijos bienalę „Fotomanija – 2009“. Jos rengėjai – Kaliningrado srities kultūros ministerija, Rusijos ir Kaliningrado fotomenininkų sąjungos ir Kaliningrado meno galerija – konkurso būdu, dviem etapais atsirinko 160 autorių darbus. Šiemet bienalėje dalyvauja fotografai iš Suomijos, Prancūzijos, Lenkijos, Latvijos, Lietuvos, Ukrainos, Baltarusijos ir visos plačiosios Rusijos. Lietuvai atstovauja 11 fotografų iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Plungės ir Tauragės. Tarp jos autorių – Algimantas Aleksandravičius, Regina Šulskytė, Romualdas Augūnas, Ramūnas Danisevičius, Romas Čekanavičius ir kiti.

4-osios Kaliningrado fotografijos bienalės ekspozicija iki gegužės pabaigos pristatoma šio miesto meno galerijoje bei Vokiečių ir rusų namuose.

Klaipėdiečių „Trio – tūkstantmečiui”

Šilalės kultūros centre visą mėnesį veikė trijų uostamiesčio menininkų kūrinių paroda, dedikuota Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui.

Tapybos ir fotografijų ekspoziciją „Trio – tūkstantmečiui”, Šilalės kultūros centro paprašytas, parengė klaipėdietis dailininkas Danas Andriulionis. Jis į kompaniją pakvietė fotomenininką Robertą Gabrį ir Šilalėje gimusią, bet dabar Klaipėdoje kuriančią jauną tapytoją Egidiją Brinkytę, prisidėjusią ne tik savo darbais, bet ir parodą organizuojant.

D.Andriulionis parodai atrinko septynis savo paveikslus, pastaraisiais metais nutapytus Lietuvos istorijos tema. Jaunatviškai temą papildė aštuoni naujausi E.Brinkytės tapybos darbai. Tarp spalvingos tapybos originaliai įsikomponavo dešimt nespalvotų R.Gabrio fotografijų iš „Klaipėdos menininkų portretų“ serijos.

„Norėjosi įvairumo ir mums, ir kad įdomiau būtų žiūrovui“, – apie parodos idėją – surinkti skirtingų autorių kompaniją – kalbėjo D.Andriulionis. Rezultatu jis patenkintas.

Paroda „Trio – tūkstantmečiui” buvo atidaryta kovo 25-ąją ir veikė iki balandžio 25-osios Šilalės kultūros centre. Į vernisažą susirinko daug žmonių – nuo miesto valdininkų iki moksleivių. Ir vėliau paroda buvo gausiai lankoma. Jos autoriai džiaugėsi publikos dėmesiu ir puikia erdve savo darbams.

Teatrai gastroliuoja po Lietuvą

Abu valstybiniai uostamiesčio teatrai pavasarį patankino gastroles – su dramos ir šokio spektakliais jie keliauja po Lietuvos miestus ir miestelius.

Muzikinis teatras, kovą gastroliavęs Vilniuje, šiandien lankysis Tauragės kultūros centre, o rytoj – Šiaulių dramos teatre, kur parodys šokio spektaklį „Kruvinos vestuvės“, choreografo Jurijaus Smorigino pastatytą pagal F.G.Lorca’os pjesę ir A.Piazzolla’os muziką. Gegužės 6-ąją į Šiaulius jis nuveš dar vieną šokio spektaklį – „Baletinę Čaplino ir Dolskio kortą“, latvių baletmeisterės Litos Beiris sukurtą pagal V.Mnacakanovo baletinę siuitą „Čapliniana“ ir D.Dolskio dainas.

Treti metai rekonstrukcijai uždarytas Klaipėdos dramos teatras, galima sakyti, gyvena „ant ratų“. Jis Ž.B.Moljero komediją „Žoržas Dandenas, arba Apgautas vyras“ (rež. Aidas Giniotis) kovą vaidino Birštone, Vilkaviškyje ir Kėdainiuose, E.E.Schmitto „Paleistuvį“ (rež. Povilas Gaidys“) – Kuršėnų kultūros centre. M.Gavrano komedija „Viskas apie vyrus“ (rež. Arvydas Lebeliūnas) balandžio 8-ąją parodyta Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre, balandžio 22-ąją – Alytaus kultūrų komunikacijų centre, kitądien – Marijampolės dramos teatre. Panevėžyje balandžio 9-ąją pabuvojo ir premjerinis I.Turgenevo „Įnamis“ (rež. A.Lebeliūnas). E.E.Schmitto „Oskaras ir ponia Rožė“ (rež. P.Gaidys) balandžio 24-ąją viešėjo Kaune, Girstučio kultūros centre. Kauno dramos teatre vakar B.Janikašvili’o „Mano Hamletą“ (rež. Beso Kupreišvili’s) vaidino aktorius Vytautas Paukštė, už vaidmenį šiame spektaklyje šiemet apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“. Šiandien ši vienaveiksmė tragikomedija bus parodyta Alytuje. Gegužę Dramos teatras ruošiasi į Tauragę ir Šiaulius su legendiniu savo spektakliu – M.Gavrano „Viskas apie moteris“ (rež. Dalia Tamulevičiūtė).

Parengė Rita Bočiulytė

by admin