Langas

MENO LEIDINYS Nr. 172
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

 

Skulptūra: Vytautas BALSYS. Tebūnie, jei taip lemta. Iš ciklo „Nuodėmės“. 2009 m. Marmuras, bronza, h 200 cm.

 

Langas

„Kultūrpolio“ projektas pasiekė Daniją

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras „Kultūrpolis“ (KKKC) Lietuvos dailininkų darbų parodą praėjusią savaitę pristatė Danijoje, o lapkritį dar vieną lietuvių šiuolaikinio meno ekspoziciją nuveš į Švediją.

Užsienyje „Kultūrpolis“ pateikia jo penkmečiui sukurto ir šiąvasar Klaipėdoje startavusio projekto „Meno tvermės dėsnis“ versijas.

„Kartu mezgame ryšius su galerijomis ir kultūros centrais, deramės dėl bendros veiklos ir projektų 2010–2013 metais“, – aiškino KKKC direktorius menotyrininkas Ignas Kazakevičius.

Spalio 24-ąją Ikasto (Danija) šiuolaikinio meno parodų centre „Kunstpakhuset“ „Kultūrpolis” atidarė parodą „Millenium“, kurią papildė seminaru apie lietuvių šiuolaikinės dailės tendencijas.

Ekspozicijoje „Millenium“ simboliškai užsimenama apie Lietuvos tūkstantmetį ir pristatomi septynių lietuvių dailininkų – I.Likšaitės, L.Keblytės, A.Draugelės, A.Jonkutės, I.Leščinskaitės, Ž.Augustino ir T.Vosyliaus darbai: šiuolaikinė tekstilė ir tapyba, kinetiniai kūriniai, objektai ir videoprojekcijos.

Lietuvių parodą Ikaste, kur ji paviešės iki lapkričio 22-osios, sveikino Ikasto-Brandės meras Carstenas Kissmeyeris ir LR kultūros atašė Danijoje, Islandijoje bei Norvegijoje Liana Ruokytė-Jonsson. Vernisaže projektą pristatė I.Kazakevičius. Projekto katalogą sukūrė Gytis Skudžinskas.

Klaipėdietės muzika skambės Kelne

Ruduo – derlingas metas šiuolaikinei muzikai ir jos kūrėjams. Klaipėdietė kompozitorė Loreta Narvilaitė papasakojo apie šį rudenį vykstančius trijų jos kūrinių atlikimus.

Kompoziciją „Šauksmas – Šviesa“ ji laiko etapine savo kūrybos kelyje. 2000-aisiais su šiuo kūriniu ji spėjo įšokti į pralekiantį naujosios muzikos ekspresą. Anksčiau dviem trimitams ir dviem fortepijonams parašytos ekspresyvios muzikos remiksą dabar padarė Gediminas Zujus. Kūrinys jau suskambėjo „Permainų muzikos“ koncerte spalio 9-ąją, jį atliko Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai. Jį duetas dar gros lapkričio 28-ąją Kauno filharmonijoje, šiuolaikinės muzikos festivalyje „Iš arti“.

Dainininkė Nomeda Kazlauskaitė-Kazlaus įtraukė L.Narvilaitės kompoziciją „Nemirtingumas“ į savo rečitalio programą „Lietuvių muzikos magija“, kurią lapkričio 13-ąją atliks Klaipėdos koncertų salėje, o lapkričio 22-ąją – Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.

Loretos pjesė obojui „Tavo blakstienos paliečia mano prisiminimų lūpas” lapkričio 3-iąją suskambės Kelne, WDR salėje. Koncertas bus tiesiogiai transliuojamas per WDR radiją. Kūrinį gros Tomas Bieliauskas. Tai bus „Lithuanian Ensemble Network“ („Lietuvos ansamblių tinklo“) projekto dalis, inicijuota dirigento bei kompozitoriaus Vykinto Baltako. Prieš vykstant į Vokietiją ši programa bus atlikta spalio 31-ąją Vilniuje, piano.lt salėje.

Įdomu, kaip neoromantišką kompozitorės muziką priims Vokietijoje, kur vertinama avangardiškesnė stilistika.

Šokėjai iš pajūrio pasirodė sostinėje

Praėjęs savaitgalis šokio gerbėjams ne tik priminė apie besikeičiantį laiką, bet ir paskatino domėtis naujausiais jaunų Lietuvos šiuolaikinio šokio kūrėjų, taip pat ir klaipėdiečių darbais.

Spalio 22–25 dienomis Vilniuje, Menų spaustuvėje, vyko tarptautinio šokio tinklo „Aerowaves“ susitikimas. Jam buvo skirta ir meninė programa – intriguojantis lietuvių šiuolaikinio šokio savaitgalis. Jo metu spalio 23-iąją Menų spaustuvės kišeninėje salėje buvo galima pamatyti lyrišką duetą „La Mariée“ iš Klaipėdos.

Jo autorės klaipėdietės choreografės Agnijos Šeiko spektaklį 2007-aisiais įkvėpė Jacque’o Preverto poezija, kurioje daug dėmesio skiriama asmeninės laisvės paieškoms meilėje ir poros santykiuose. Choreografė, pasitelkusi simbolius, įvaizdžius, asociacijas, kartu su šokėjais Petru Lisausku ir Dovile Binkauskaite sukūrė dialogą, kurio metu du žmonės iš savo minčių, nuostatų ir įsivaizdavimų kaip dėlionę bando konstruoti gyvenimą.

„La Mariée“ šį rudenį Vilniuje parodytas jau antrąsyk. Spalio 10-ąją spektaklis įsijungė į Lietuvos teatro ir šokio maratoną, sostinėje vykusiame spalio 8–11 dienomis. Jis buvo surengtas vieno didžiausių ir seniausių Europoje scenos menų tinklo IETM (Informal European Theatre Meeting) susitikimui Vilniuje.

Vilniuje debiutuos „tragikomiksu“

Vilniaus menų spaustuvė jauniesiems menininkams jau šeštą kartą pasiūlė dalyvauti „Atviros erdvės“ programoje ir išbandyti savo jėgas profesionalioje scenoje. Šiemet iš 40 paraiškų atrinktos keturios.

Vienas iš „Atviros erdvės“ programos dalyvių – M.Valiukas Lietuvoje žinomas kaip dramaturgas, poetas, scenaristas ir bardas, nors pagal išsilavinimą yra diplomuotas režisierius. Uostamiestyje gyvenantis ir kuriantis menininkas parašė pjesę „Trintukas“, kurią pats ėmėsi režisuoti. Mindaugas pasuko kinematografiško, „veiksmo“ teatro link, priskirdamas spektaklį „tragikomikso“ žanrui. Tokiai stilistikai labai palanki pati pjesė – groteskiškas veiksmas su detektyviniais elementais, kuriame analizuojama savižudybės tema ir dvasinis nuosmukis. Surinkęs aštuonių jaunų aktorių komandą, Mindaugas į pagalbą pasitelkė patyrusį scenografą Artūrą Šimonį bei talentingą muzikos kūrėją Tomą Stirną. Pasak spektaklio autoriaus, „Trintukas“ – tai „kalbėjimas klaustukais, kuriame lieka neišbaigtumo, leidžiančio kiekvieną kartą tikslinti užduotus klausimus, gilinti atsakymus į juos“.

M.Valiuko „Trintuko“ premjera numatyta lapkričio 17–18 d.

„Durų“ inf.

by admin