Langas

MENO LEIDINYS Nr. 7 (193)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

 

Langas

Lodzėje susitiko su partneriais

Klaipėdos menininkų grupės „Žuvies akis“ atstovės Agnija Šeiko ir Goda Giedraitytė šiąvasar lankėsi Lodzės mieste Lenkijoje, kur susitiko su projekto „DNA: Development of New Art, Continuum 2011–2013“ partneriais.

Projektas vienija aštuonias Europos kultūrines organizacijas, veikiančias daugiausia scenos menų ir festivalių srityse: „New Web“ (Čekija), „Entre Scénen“ (Danija), „Schloss Bröllin“ (Vokietija), „L1“ (Vengrija), „Žuvies akis“ (Lietuva), „Chorea teatro asociacija“ (Lenkija), „A4“ (Slovakija), “Glej teatras“ (Slovėnija).

G.Giedraitytės teigimu, projekto „DNA“ misija – paremti naujus talentus, skatinti jų kūrybinę saviraišką ir pasidalijimą patirtimi, tarpkultūrines kompetencijas ir tarptautinį mobilumą, profesio-

nalų bendradarbiavimą su kolegomis ir žiūrovais visoje Europoje. Projektas orientuotas į scenos menų (teatras, šokis, performansas, gatvės menai ir eksperimentiniai projektai) plėtotę ir skirtas jauniesiems menininkams, kultūrinėms NVO (rezidencijos, kūrybinės dirbtuvės) bei plačiajai visuomenei (festivaliai, viešas spektaklių pristatymas). Numatomi projekto rezultatai: 10 festivalių Prahoje, Budapešte, Klaipėdoje, Bratislavoje, Arhause, Lodzėje, Brioline, specia-

lus kūrybinių dirbtuvių festivalis Prahoje, aštuonios rezidencijos menininkams, du nauji teatro pastatymai – Liublijanoje ir Arhause bei apie 100 viešų spektaklių pristatymų partnerių šalyse.

Pirmojo susitikimo su partneriais metu Lodzėje buvo galutinai suderinta projekto programa ir jos įgyvendinimo tvarkaraštis, aptarti finansiniai partnerių įsipareigojimai, diskutuota apie projekto viešinimą ir informacijos sklaidą. Daug dėmesio skirta projekto rezidencijų programoms ir naujiems bendriems pastatymams. Menininkų grupė „Žuvies akis“, kaip tinklo partneris, įsipareigojusi surengti tarptautinį šiuolaikinių menų festivalį „Plartforma“ 2011 ir 2012 m. bei Lietuvos mastu skleisti informaciją menininkams apie projekto partnerių veiklas – rezidencijas, kūrybines dirbtuves, seminarus ir pan.

Bendra projekto suma 2011–2013 m. – maždaug 400 tūkst. eurų, iš kurių 200 tūkst. gauti iš ES Kultūros programos, beveik 120 tūkst. skyrė „New Web“ (pagrindinis projekto vykdytojas), o likusius skirtingomis sumomis – septyni partneriai.

Naujasis DNA projektas tęsia pilotinio projekto, įgyvendinto 2009–2010 m. ir idėjas.

„Realūs bendradarbiavimo rezultatai pasijus jau šių metu „Plartformoje“, vyksiančioje rugsėjo 29 – spalio 2 dienomis, nes festivalyje pristatysime keturis DNA tinklo partnerių projektus – du iš Vengrijos, po vieną iš Slovėnijos ir Čekijos. Be to, visi partneriai atvyks į šių metų „Plartformą“ kaip kviestiniai svečiai. Po festivalio vyks antrasis partnerių susitikimas – jau mūsų mieste“, – patikslino G.Giedraitytė.

Važiuos tapyti Tolminkiemin

Kultūros rėmimo fondas skyrė finansavimą Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Klaipėdos skyriaus organizuojamam tęstiniam trejų metų projektui „Kristijonas Donelaitis. 300 metų jubiliejų pasitinkant“. Pirmas projekto etapas – 10 dienų tapybos pleneras – prasidės jau šiemet rugpjūčio 15-ąją Tolminkiemyje.

Siekdami paminėti ir aktualizuoti K.Donelaičio jubiliejinius metus, LDS Klaipėdos skyriaus kūrėjai organizuoja bendrą Klaipėdos ir Kaliningrado dailininkų plenerą Tolminkiemyje (dabar – Čystyje prudy, Kaliningrado sritis, Rusijos Federacija). Plenere dalyvaus 9 dailininkai – klaipėdiečiai Virginijus Viningas, Simas Žaltauskas, Dalia Skridailaitė, Romanas Borisovas, Arūnas Mėčius, Algirdas Vadoklis ir kaliningradiečiai Sergisas Gogorianas, Vladimiras Karnilovas, Andrejus Mašichinas.

„Dailininko kūrybai didelę įtaką turi darbo vieta, jos istorinė praeitis. Erdvė kuria nuotaiką, sąsajas, asociacijas, pasufleruoja kompoziciją ir kokias naudoti spalvas. Būtent todėl projektui pasirinkome Tolminkiemį, kuriame K.Donelaitis praleido didžiąją savo gyvenimo dalį. Menininkai, vaikščiodami prieš kelis šimtmečius garsaus kūrėjo pramintais keliais, gyvendami ir tapydami erdvėje, kurioje kūrė K.Donelaitis, galės iš savo laik-

mečio pažvelgti į praeitį, interpretuoti lietuvių literatūros pradininko tekstus bei jo gyvenimą, iš šiuolaikinio žmogaus pozicijų prisiliesti prie senosios kultūros ir ją pavaizduoti drobėje“, – mano projekto vadovė „Klaipėdos galerijos“ direktorė Violeta Jusionienė.

Anot organizatorių, artėjančios K.Donelaičio 300 metų gimimo metinės (2014) – pati tinkamiausia proga iš naujo įvertinti ypač nusipelniusio Lietuvos kultūrai rašytojo kūrybą, gyvenimą, atrasti naujų, šiuolaikinių interpretacijų, dailės išraiškos priemonėmis priminti K.Donelaičio aktualumą, istorinę reikšmę Lietuvos visuomenei, Kaliningrado srities bendruomenę paskatinti saugoti kultūrinį paveldą.

Klaipėdos krašto vizualiojo meno meistrams paminėti K.Donelaičio jubiliejų svarbu, nes jis savo kūryboje įamžino lietuvininkų gyvenimo būdą, mentalitetą, pasaulėžiūrą. Be šio palikimo mes nedaug žinotume apie Klaipėdos kraštą ir jo senovės gyventojus. K.Donelaičio kūryba taps iššūkiu ir įkvėpimo erdve dailininkų vaizduotei.

Į Kintus – kurti iš metalo

Rugpjūčio 1–12 dienomis Kintuose rengiama profesionalaus meno laboratorija „Pamario ženklai“.

Vydūno kultūros centre ji šiemet vyks jau devintąjį kartą. Kaip pasakojo šio centro direktorė Rita Tarvydienė, pakviesti tik penki dailininkai, nes šiemet vyksta Vydūno kultūros centro pastatų rekonstrukcija ir kapitalinis remontas. „Pusę teritorijos ir patalpų esame atidavę statybininkams, – sakė ji. – Bet tikimės, kad ir suspaustoje erdvėje pavyks tradiciją išlaikyti.“

Į Kintus kurti iš metalo ir emalio susiruošė dailininkai Saulius Bertulis, Neringa Poškutė ir Aurimas Anusas iš Klaipėdos, taip pat plungiškė Beata Zdramytė. Prie jų prisijungs kintiškė Aušra Mačiulaitienė. Visi jie – dailiosios metalo plastikos specialistai. Laboratorijai vadovaus irgi šios srities žinovas Romas Tarvydas, prieš devynerius metus inicijavęs dailininkų kūrybinį sambūrį Kintuose. Per tą laiką Vydūno kultūros centre jau sukaupta nemaža metalo plastikos kūrinių kolekcija, joje – žinomų Lietuvos ir užsienio menininkų darbai, kurių idėjos gimė Kintų meno laboratorijoje „Pamario ženklai“. Kolekcijos parodos jau pabuvojo Klaipėdoje ir Vilniuje, net Ispanijoje.

Šių metų menininkų kūrybinė laboratorija Kintuose skiriama Šilutės 500 metų jubiliejui ir įsilies į Šilutės – Lietuvos kultūros sostinės – renginių programą. „Šiemet laboratorijos tema – „Tiltai“ – mūsų krašto gamtos ir technikos simbolis bei kaip sąsaja tarp dabarties ir praeities, įvykių, žmonių“, – paaiškino R.Tarvydienė. Ji džiaugėsi, kad prie dailininkų prisijungs ir klaipėdiečio Lino Švirino vadovaujama studija „Grock“, laboratorijos metu parengsianti koncertinį pasirodymą su Kintų jaunimu.

Parengė Rita Bočiulytė

by admin