Langas

MENO LEIDINYS Nr. 11 (197)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

Helsinkyje atstovavo Lietuvai

Tarptautinėje konferencijoje Suomijos sostinėje Helsinkyje Lietuvai atstovavo viena iš Klaipėdos menininkų grupės „Žuvies akis“ įkūrėjų ir entuziasčių klaipėdietė menotyrininkė Goda Giedraitytė.

Lapkričio 17 ir 18 dienomis G.Giedraitytė dalyvavo tarptautinio teatrų festivalio „Baltic Circle“ (Helsinkis, Suomija) kontekste organizuotoje konferencijoje „Gastrolės Skandinavijoje ir Baltijos šalyse: sujungiant regionines ir tarptautines perspektyvas“.

Kaip pasakojo klaipėdietė, konferencijos tikslas buvo pristatyti tarptautinio ir regioninio bendradarbiavimo modelius bei padiskutuoti apie menininkų ir jų idėjų sklaidos už didžiųjų miestų ribų galimybes. Konferencijoje pranešimus skaitė scenos menų – teatro, šokio, performanso – ekspertai. Svarstyta, kaip sudaryti sąlygas vaikams ir jaunimui pažinti ne visada „lengvą“ meną, kaip pritraukti naujas auditorijas, pasidalyta mintimis, kaip į savo kūrinių pristatymą netradicinėse erdvėse reaguoja patys menininkai. Aptartos menininkų ir jų kūrinių pristatymo finansavimo ir rinkodaros galimybės. Konferencijoje pateikti realūs skirtingų šalių ir organizacijų veiklos pavyzdžiai.

G.Giedraitytė konferencijoje perskaitė pranešimą „Šiuolaikinio meno sklaida – nuolatinis buvimas ribinėje zonoje?“ apie menininkų grupės „Žuvies akis“ veiklą prodiusuojant ir pristatant šiuolaikinio meno reiškinius Vakarų Lietuvos regione.

Su kūriniais – po sostines

Klaipėdiečio fotomenininko Gyčio Skudžinsko fotografijas lapkritį galima pamatyti Bratislavoje ir Vilniuje, o gruodį jo knyga bus eksponuojama parodoje Londone.

Dvi savaites nuo lapkričio 5-osios Slovakijos sostinėje Bratislavoje festivalio „OFF_Festival“ metu „Batelier“ erdvėjė veikė paroda „Naujoji Lietuvos fotografija“, kurioje pristatyta jaunosios kartos fotografų U.Gelgudos, R.Narkaus su M.Zabarauskaite, G.Skudžinsko, V.Samulionytės, A.Kubiliaus kūryba.

„OFF_festival“ – alternatyvus šiuolaikinės fotografijos festivalis, kasmet supažindinantis su naujais fotografijos talentais iš Slovakijos bei tarptautinės fotografijos scenos. Šis unikalus projektas atsirado iš poreikio sukurti erdvę bei sąlygas jaunųjų fotografų pristatymui ir yra atsvara tuo pačiu metu Bratislavoje vykstančiam itin tradiciniam ir vienam reikšmingiausių fotografijos festivalių Centrinėje Europoje „Fotografijos mėnuo“.

Lapkričio 17-ąją „Prospekto galerijoje“ Vilniuje atidaryta G.Skudžinsko personalinė fotoparoda ir pristatyta jo fotoknyga „Tyla“ (2011). To paties pavadinimo fotografijų ciklas tapo menininko knygos ir parodos ašimi.

„Šio ciklo darbai eliminuoja orientacinius erdvės ir laiko parametrus bei siekia kalbėti apie perpildytą atvaizdo reprodukcijų rinką, – teigė autorius. – Fotografija be įvykio / pranešimo dezorientuoja stebėtoją bei naikina regėjimo kaip greito pažinimo patirtį. Gamtoje, viešose ir privačiose erdvėse užfiksuoti atvaizdai suvokėjui netransliuoja aiškių tos erdvės parametrų, bet priešingai, jungiasi į tęstinę vizualinę konstrukciją, kurios pagrindinis tikslas – ne esamos situacijos reprodukavimas, bet ribos tarp regimo ir suvokiamo, pažįstamo ir svetimo, natūralaus ir socialaus akcentavimas. Jei tylą suprastume kaip protestą prieš nuspėjamą tuščiažodžiavimą, tai šiose fotografijose eliminuojamos perteklinės vizualinės nuorodos. Iš kitos pusės, asketiškas fotografijų vizualumas cituoja bei permąsto minimalistinės dailės istoriją.“

G.Skudžinsko fotoparodą „Tyla“ Vilniaus „Prospekto galerijoje“ galima apžiūrėti iki gruodžio 3-iosios. O jau gruodžio 2-ąją menininko fotoalbumas „Tyla“ bus pristatytas tarptautinėje knygų parodoje „Photobookshow“ Didžiosios Britanijos sostinėje Londone. Paroda atvers duris „Worklof Studio“ erdvėje Braitone.

Seimas įsigijo paveikslų

Iš Lietuvos Seime lapkričio 7–21 dienomis viešėjusios šiąvasar Tolminkiemyje surengto tarptautinio tapybos plenero parodos šalies Parlamentas įsigijo 5 paveikslus.

Jau per vernisažą buvo nuspręsta, kad Seime turi likti šios parodos pėdsakas, džiaugėsi parodos kuratorė „Klaipėdos galerijos“ direktorė Violeta Jusionienė.

Seimo trečiųjų rūmų parodų galerijoje atidarant tarptautinio projekto „Kristijonas Donelaitis. 300 metų jubiliejų pasitinkant“ tapybos plenero darbų parodą dalyvavo jos autoriai – Lietuvos ir Rusijos menininkai, taip pat Lietuvos kultūros atašė Kaliningrade Romanas Senapėdis. Parodą ir projektą pristatė Seimo pirmininko pavaduotojas Algis Čaplikas.

Atsižvelgdamas į tai, kad 2014 m. sukanka 300 metų, kai gimė žymiausias lietuvių literatūros kūrėjas K.Donelaitis, ir kad šios iškilios datos minėjimas sudaro sąlygas aktyvesniam kultūriniam šio Europos regiono bendradarbiavimui, lituanistiniam paveldui atnaujinti ir puoselėti, K.Donelaičio kūrybai pasaulyje skleisti, kultūrinei bendruomenei Lietuvoje ir užsienyje telkti bei donelaitikai įprasminti, Lietuvos Respublikos Seimas 2014 m. paskelbė Kristijono Donelaičio metais. Renginiai, skirti atmintinai datai, jau prasidėjo.

Rugpjūčio 15–26 dienomis Tolminkiemyje (dabar – Čistyje Prudy, Kaliningrado sritis, Rusijos Federacija) vyko Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus organizuotas tarptautinis tapybos pleneras „Kristijonas Donelaitis. 300 metų jubiliejų pasitinkant“, kuriame dalyvavo 8 profesionalūs Klaipėdos ir Kaliningrado dailininkai. Klaipėdai atstovavo Algis Vadoklis, Virginijus Viningas, Arūnas Mėčius, Dalia Skridailaitė ir Simas Žaltauskas, o Kaliningradui – Sargisas Gogorianas, Vladimiras Karnilovas ir Andrejus Mašichinas.

Per 10 kūrybinės stovyklos dienų menininkai sukūrė daugiau nei 50 paveikslų, dalis jų buvo eksponuojami Seime. Daugelyje drobių – Tolminkiemio peizažai, kiekvieno autoriaus skirtingai interpretuoti, atlikti skirtinga technika.

Su paroda jau susipažino Kaliningrado bei Klaipėdos dailės gerbėjai. Kitąmet ji keliaus į Suomiją, Vokietiją ir Italiją – ją labai nori pamatyti tenykštės lietuvių bendruomenės.

Projektą „Kristijonas Donelaitis. 300 metų jubiliejų pasitinkant“ remia Lietuvos kultūros rėmimo fondas ir Klaipėdos miesto savivaldybė, jo partneriai – Kaliningrado srities istorijos ir dailės muziejus bei šio muziejaus filialas Tolminkiemyje – Kristijono Donelaičio memorialinis muziejus ir Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas Kaliningrade.

Parengė Rita Bočiulytė

by admin