Langas

MENO LEIDINYS Nr. 2 (200)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

Klaipėdos teatrai gastroliuoja Vilniuje

Uostamiestyje reziduojantys valstybiniai teatrai skuba savo naujienomis pasidalyti su sostine. Sausį Vilniuje su naujausiais spektakliais pasirodė Klaipėdos dramos teatras, o kovą į sostinę ruošiasi uostamiesčio Muzikinis.

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre sausio 25-ąją Klaipėdos dramos teatras vaidino savo naujausią komedijos pastatymą „Saugokite Florą“, Arvydo Lebeliūno pernai režisuotą spektaklį amžinojo moteriškumo klausimu amerikiečių dramaturgo N.Saimono pjesių motyvais. Sausio 26-ąją vilniečiai, taip pat ir Auksinių scenos kryžių komisija galėjo pažiūrėti A.Strindbergo „Šmėklų sonatą“, kurią praėjusį lapkritį uostamiestyje pastatė režisierius Gintaras Varnas.

„Tai jau tapo tradicija – savotiška ataskaita metų pradžioje, – sakė teatro vadovas Gediminas Pranckūnas. – Norime pasidžiaugti tuo, ką turime naujausio ir geriausio. Abu šie spektakliai dar nebuvo rodyti sostinėje.“

Klaipėdos muzikinis teatras irgi siekia, kad jo naujasis pastatymas – G.Puccini’o vienaveiksmių operų diptikas „Sesuo Andželika“ ir „Džanis Skikis“, pernai vasarą režisuotas Yanos Ross, pagaliau pasiektų Vilnių ir kad jį pamatytų Auksinių scenos kryžių komisija. Tai turėtų įvykti jau kovo viduryje. Klaipėdos muzikinio teatro gastrolės numatytos kovo 15 ir 16 d. Nacionaliniame rusų dramos teatre, kuris tuo metu vaidins… uostamiestyje. Abu teatrai dviem dienoms apsikeis scenomis. Į Vilnių klaipėdiečiai ruošiasi nuvežti ir savo patį naujausią kūrinį „Sveikas, Čarli!“, skirtą garsaus XX a. komiko ir kino legendos Charlie’o Chaplino kūrybai. Jo premjera rampų šviesą išvys tik kovo 3-iąją ir pirmieji ją pamatys klaipėdiečiai.

Kaip atskleidė teatro vadovas Ramūnas Kaubrys, tai projektas iš dviejų dalių – visai naujo vodevilio, kuriame skambės Ch.Chaplino dainos, ir atnaujinto latvių choreografės Litos Beiris šokio spektaklio pagal W.Mnatsakanovo baleto siuitą „Čapliana“. Šią dalį atnaujins Klaipėdos muzikinio teatro šokėjas, žinomas ir kaip choreografas Valdemaras Marcinkus, o labiausiai intriguojantį vodevilį pagal savo libretą stato jauna klaipėdietė režisierė Rūta Bunikytė. Jos spektaklio-koncerto vedėjas bus kalbanti lėlė, o akompaniatoriaus vaidmenyje pasirodys džiazo pianistas Saulius Šiaučiulis.

„Norime, kad mūsų didžioji naujiena – G.Puccini’o diptikas kuo greičiau pasiektų Vilnių, o „Sveikas, Čarli!“ parodysime dėl pramogos, – kalbėjo Klaipėdos muzikinio teatro vadovas R.Kaubrys. – Dabar deriname jau ir rudens gastrolių grafiką. Ketiname į Vilnių, Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą, taip pat ir Panevėžį nuvežti mūsų „Smuikininką ant stogo“. Publikos interesas – didžiulis. Tai nepaprastas spektaklis, vienijantis visą kolektyvą, galima sakyti, mūsų teatro vizitinė kortelė.“

Rašytojas išleido dainų albumą

Vasario viduryje pasirodė debiutinis klaipėdiečio rašytojo, režisieriaus, dainų autoriaus ir bardo Mindaugo Valiuko solinis albumas, kuriame telpa ir pačios naujausios, ir 18-metės dainos, punktyriškai skambėjusios bardų koncertuose ir su roko grupe „Kaukolėlės“.

Dainos įrašytos mistine aura apgaubtoje įrašų studijoje OBR („Old Bones Records“), dirbusioje su tokiomis kultinėmis Lietuvos grupėmis kaip „Kontrabanda“, „Rokfeleriai“ etc.

Dainų autorius pasirinktą stilių vadina bardroku, kuriame muzika neužgožia žodžio, o žodis netrukdo muzikai. Šios dienos scenoje, patiriančioje žodžio ir minties infliaciją, M.Valiuko dainos siūlo alternatyvą geidžiantiems poetinės mankštos, lengvo klasikos parfumerijos dvelksmo ir paradokso.

Kuriant albumą be pavadinimo M.Valiukui talkino muzikantai Kęstutis Bublys, Arvydas Jakūbėnas, Gintautas Litinskas, Kęstutis Kaštaunas, Tadas Jurėnas, Kazys Stonkus, Armandas Limontas ir styginių kvartetas „Musica Libera“.

Lietuvos rašytojų sąjungos narys M.Valiukas žinomas kaip eilėraščių knygų „Mėnulio keramika“ (1998), „Vogta vinis“ (2003), „Dambrelis“ (2006), pjesių rinkinio „Kreatyvo mirtis“ (2006) autorius. Pagal jo pjeses pastatyti spektakliai „17“ (Kauno mažasis teatras, rež. Edita Prakuliauskaitė, 2007 m.), „Trintukas“ (Menų spaustuvė, rež. M.Valiukas ir kt., 2010 m.), „Šalia“ (Klaipėdos lėlių teatras, rež. Gintarė Radvilavičiūtė, 2011 m.). Radijo stoties „Lietus“ su LATGA-A organizuotame konkurse „Nauja daina 2010“ M.Valiuko kūrinys „Įsimylėjai“ iškopė į finalą, patekdamas į geriausiųjų 15-tuką. Albume ši daina taip pat įrašyta kartu su kitomis septyniomis – „Stiklinė nuodų“, „Smėlis tau“, „Kulniukai“, „Piemenio daina“, „Ruduo“, „Savižudžių parke“ ir „Viso gero“.

Valstybė parems 290 kultūrinių ir šviečiamųjų projektų

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas (SRTRF) paskelbė Valstybės teikiamos dalinės finansinės paramos kultūriniams ir šviečiamiesiems projektams 2012 m. konkurso rezultatus.

Fondo taryba pranešė, kad viešosios informacijos rengėjai 2012 m. kultūrinių ir šviečiamųjų projektų konkursui pateikė 460 paraiškų (2011 m. – 520 paraiškų), joms įgyvendinti iš SRTRF prašydami 21 mln. 48 tūkst. 200 litų. Dalinis finansavimas skirtas 290 projektų. Jiems paskirstyta 6 mln. 194 tūkst. 740 litų.

SRTRF konkursą gauti valstybės dalinę paramą organizavo vadovaudamasis LR Visuomenės informavimo įstatymu bei LR Vyriausybės patvirtintais bendraisiais konkurso nuostatais. Paraiškos teiktos pagal šešias Visuomenės informavimo įstatyme numatytas programas.

Kultūros ir meno leidinių programai buvo pateikta 30 paraiškų, iš jų 24 gavo finansavimą, skirta suma – 1 mln. 488 tūkst. litų. Šviečiamojo pobūdžio leidiniams buvo pateikti 35 projektai, finansavimas suteiktas 29, skirta suma – 716 tūkst. 500 litų. Televizijos ir radijo laidoms gauti 49 projektai, iš jų 26 (12 – televizijos, 14 – radijo) skirta 232 tūkst. litų parama. Internetinė žiniasklaida pateikė 82 projektus, iš jų 39 gavo 669 tūkst. litų finansavimą. Vaikų ir jaunimo kultūrinio švietimo programoje varžėsi 42 projektai, iš jų 26 skirta 558 tūkst. litų.

Regioninės žiniasklaidos programoje konkuravo 222 projektai, 2 mln. 305 tūkst. 200 litų finansavimas skirtas 146 (114 – spaudos, 24 – televizijos, 8 – radijo). Tarp konkursą laimėjusiųjų – ir „Klaipėdos“ meno leidinys „Durys“ su literatūriniais „Gintaro lašais” bei „Pramogų gidu“, kurių leidybą šiemet SRTRF parems 132 tūkst. litų.

Konkursui pateiktų projektų vertinimas vyko keliais etapais. Pirmiausia projektus įvertino nepriklausomi ekspertai – dirbo šešios ekspertų grupės (iš viso 17 vertintojų), sudarytos šešių programų paraiškoms įvertinti. Ekspertų grupės buvo paskelbtos Fondo internetinėje svetainėje. Nepriklausomų ekspertų posėdžiuose aptarti, atrinkti ir balais įvertinti (su paramos sumos pasiūlymu) projektai toliau buvo vertinami Fondo tarybos posėdžiuose, dalyvaujant ekspertų grupių pirmininkams. Galutinė dalinės finansinės paramos suma kiekvieno projekto atveju paskirta Fondo tarybos sprendimu, kaip to reikalauja LR Vyriausybės patvirtinti bendrieji konkurso nuostatai.

Kaip paaiškino SRTRF direktorius Mykolas Karčiauskas, tiek nepriklausomi ekspertai, tiek Fondo tarybos nariai projektus vertino pagal jų svarbą nacionalinei ir/ar regioninei kultūrai, švietimui, taip pat kiekvieno visuomeninę reikšmę, skatinant kultūrines iniciatyvas, ugdant moralines ir socialines vertybes, integruojant visuomenę į kultūros ir švietimo procesus. Atsižvelgta į profesinį projektų parengimą, autorių atranką, temų aktualumą, išliekamąją projektų vertę ir sklaidos galimybes. Vertintas projektų kūrybiškumas, originalumas, pajėgumas skatinti kultūrinę saviraišką, demokratinę savimonę, kūrybines diskusijas. Nemažai reikšmės turėjo ir pareiškėjų kvalifikacija, paraiškų parengimo kultūra ir atitikimas konkurso nuostatams. Priimdama galutinius sprendimus, Fondo taryba vadovavosi visais šiais kriterijais ir LR Vyriausybės patvirtinta savo misija – remti ir ugdyti kultūrinį bei šviečiamąjį visuomenės informavimą, demokratinės žiniasklaidos idėjinę įvairovę ir profesinę kokybę.

„Durų“ inf.

by admin