Langas

MENO LEIDINYS Nr. 4 (202)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

Pilies teatras triumfavo Kosovo festivalyje

Klaipėdos Pilies teatro spektaklis „Šilkas“ gavo vieną iš dviejų pagrindinių prizų balandžio 17–22 dienomis Kosove vykusiame 4-ajame tarptautiniame teatrų festivalyje „MonoAKT“. Klaipėdiečiai įvertinti už geriausią duodramą.

„MonoAKT“ ir prasidėjo Klaipėdos Pilies teatro spektakliu pagal Alesandro Barico romaną „Šilkas“. Pagrindiniai festivalio renginiai vyko Pejos mieste, kur taip pat vaidino teatrai iš Švedijos, Makedonijos, Graikijos, Italijos, Liuksemburgo, Albanijos, Anglijos ir keletas Kosovo trupių. Festivalis baigėsi praėjusį sekmadienį laureatų paskelbimu.

Klaipėdos Pilies teatro vadovas ir „Šilko“ inscenizacijos autorius bei režisierius Alvydas Vizgirda su spektaklio aktorėmis Nele Savičenko ir Regina Šaltenyte į Kosovą išvyko prieš tris dienas iki festivalio pradžios. Jau iš ten režisierius dalijosi pirmaisiais įspūdžiais: „Kaip išsiaiškinome, šis festivalis visada susideda iš dviejų dalių: duodramos – spektaklių duetu, kokį rodysime mes ir dar du teatrai, bei monodramos – monospektaklių, kurių šiemet bene šeši. Renginys dar nesenas, tik ketvirtas, organizatoriai sakė, kad stengiasi, jog šventė įgautų daugiau svorio. Festivalio programa negausi spektaklių, bet jie stengiasi palaikyti aukštą renginio meninį lygį ir nori, kad atvykę svečiai puikiai jaustųsi. Gal todėl ir tokios mums nelabai įprastos viešnagės sąlygos – gyvename aukščiausios klasės viešbutyje, liukso apartamentuose, esame viskuo aprūpinti, apie mus šokinėja, stengiasi atspėti visus norus… Todėl moterys itin laimingos. Nelė džiaugiasi, kad tokiu darbymečiu – toks didelis ir puikus atsipalaidavimas“.

Grįžęs iš Kosovo A.Vizgirda pasakojo: „Festivalis tikrai šaunus. Spektaklių buvo labai gerų. Visi mumis labai patenkinti. „Šilką“ puikiai priėmė, fantastiška teatrinė publika, aktorės pakylėtos, nes atsiliepimai labai ir labai geri. Mūsų spektaklį pakvietė į du naujus festivalius – Bulgarijoje ir Makedonijoje“.

„Šilkas“ Klaipėdos Pilies teatre gyvuoja jau 11-ti metai ir niekad nestokoja žiūrovų, sparčiai artėdamas prie 100-ojo spektaklio. Anksčiau jis rodytas Ukrainos teatrų festivaliuose „Kijevo gegužis 2005“ bei „Krimskij kovčeg 2006“ Simferopolyje ir Feodosijoje, kur abi aktorės pelnė festivalio laurus.

G.Grajausko pjesės – Prancūzijoje ir Airijoje

Viena klaipėdiečio rašytojo Gintaro Grajausko pjesė statoma Prancūzijoje, kitos skaitymai vyks Airijoje.

Pirmoji prancūzų pažintis su G.Grajausko pjese „Rezervatas“, prieš kurį laiką pastatyta ir Klaipėdos dramos teatre (rež. Aidas Giniotis ir Darius Meškauskas, 2004), prasidėjo tarptautiniame Avinjono teatro festivalyje, kur vyko „Rezervato“ inscenizacija su jaunais prancūzų aktoriais (rež. Oskaras Koršunovas, 2004). 2008-aisiais G.Grajausko „Rezervatas“ Prancūzijoje buvo išleistas atskira knyga (leidykla „Editions Espaces 34“, 2008).

Šiemet „Rezervatą“ ėmėsi statyti teatras „Conduite Intérieure“, įsikūręs Pietų Prancūzijoje, Langedoko – Rusijono regione. Premjera planuojama jau šį mėnesį.

Įsikūręs 1995 m., „Conduite Intérieure“ teatras rodo spektaklius netradicinėse, neįprastose erdvėse. 2002 m. teatras įsigijo klasikinį „šapito“ – vaidinimams pritaikytą didžiulę palapinę ir nuo to laiko ėmėsi keliauti su spektakliais po Prancūziją.

Kita G.Grajausko pjesė – „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“ gegužės 3-iąją bus pristatyta Airijoje, Dubline, ten vyksiančiuose šiuolaikinės lenkų ir lietuvių dramaturgijos skaitymuose „Freedom Ltd“. Renginį organizuoja Airijos lenkų teatras (Polish Theatre Ireland) bei lietuvių teatro grupė „Alternatyva alternatyvai“. Sceniniuose pjesės skaitymuose, kurie vyks anglų kalba, dalyvaus lietuvių, lenkų bei airių aktoriai, inscenizaciją režisuos airių režisierius bei dramaturgas Vincentas O’Reilly’s.

Pjesė „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“ 2010 m. pastatyta Klaipėdos dramos teatre (rež. Jonas Vaitkus). Spektaklis Lietuvoje jau gavo 15 prizų, tarp jų – ir tris garbingiausius Lietuvos teatro apdovanojimus Auksinius scenos kryžius. Pjesė G.Grajauskui 2007-aisiais pelnė laurus nacionalinės dramaturgijos konkurse „Versmė“, o 2008-aisiais – Auksinį scenos kryžių“ už geriausią nacionalinę dramaturgiją.

Ukrainoje atstovauja Lietuvos menui

Balandžio 18-ąją Charkovo miesto galerijoje Ukrainoje pristatyta grupinė Lietuvos ir Ukrainos menininkų paroda „Nesamo buvimas“. Joje mūsų šaliai atstovauja klaipėdiečiai.

Parodoje dalyvauja aštuoni jauni menininkai – po keturis iš kiek-vienos šalies. Lietuvai atstovauja iš Klaipėdos kilę ar šiuo metu uostamiestyje kuriantys autoriai – Joana Deltuvaitė, Mindaugas ir Neringa Bumbliai, Gytis Skudžinskas ir Laura Stasiulytė.

Dalyvauti projekte „Nesamo buvimas“ specialiai buvo pakviesti autoriai, gimę dar sovietiniais laikais, bet užaugę ir šiandien kuriantys jau nepriklausomose šalyse. Jie dar pamena senos santvarkos laikus, tačiau subrendę demokratiniais principais besivadovaujančiose sistemose nėra susaistyti pernelyg gilios nostalgijos jai, todėl jautriai ir kartu blaiviai geba fiksuoti ir atskleisti keistą tarybinių laikų liekanų egzistavimą dabartiniame kontekste.

Parodai pateiktuose Lietuvių menininkų kūriniuose jis visuomet reiškiasi per konfrontaciją su dabartimi. Meno projekte dalyvaujantys autoriai savo žiūros lauką kreipia skirtingomis perspektyvomis. G.Skudžinskas aptaria nesamo buvimą urbanistikoje – fiksuoja buvusių kolektyvinių sodų transformacijas šiandieniniame subjektyvumo kontekste. J.Deltuvaitė analizuoja buityje tariamai suspenduotą laiką, apčiuopdama buvusio ir esamo ryšius bei įtampas. M. ir N.Bumbliai, konsumeristinį produktą paversdami meno kūriniu, kalba apie nostalgiją sovietinei kultūrai kaip fenomeną demokratinės visuomenės kontekste. O L.Stasiulytė pateikia atvirą posovietinės ir kapitalistinės kultūrų susidūrimą, atsiskleidžiantį tiesiogiai per žmonių elgseną.

Paroda „Nesamo buvimas“ Charkovo miesto galerijoje vyks iki gegužės vidurio, gegužės pabaigoje bus pristatyta Moldovoje, o lapkritį – Lietuvoje, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre.

Parodos kuratorės – N.Bumblienė (Lietuva, Klaipėda) ir Tatjana Tumasian (Ukraina). Parodos organizatoriai – Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras ir Charkovo miesto galerija.

Danijos sostinėje – parodos iš Klaipėdos

Galerija „Krebsen“ Kopenhagoje (Danija) pakvietė dailininkus iš Klaipėdos Isroildžoną Baroti ir Danielių Rusį joje surengti personalines parodas. Jas pristatys LR kultūros atašė Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje Liana Ruokytė.

I.Baroti keramikos ir D.Rusio tapybos paroda „Šalia būti tarp“ Kopenhagoje veiks gegužės 10 – birželio 12 dienomis. Joje bus eksponuojami autorių darbai, sukurti 2006–2012 m. Abiem dailininkams tai ne pirmoji paroda šioje šalyje. Klaipėdos apskrities dailininkų sąjungos Baroti galerija jau yra eksponavusi jų darbus Danijos galerijoje „Maj“.

Menotyrininkės Godos Giedraitytės žodžiais, „dviejų menininkų susitikimas vienoje parodinėje erdvėje visuomet – iššūkis. Tai – net sunkesnis uždavinys nei surengti personalinę ar grupinę parodą. Dviejų klaipėdiečių kūrybinis pokalbis intriguoja plastiniu skirtumu, vaizduojamų siužetų kontroversiškumu, o svarbiausia – abiejų menininkų sąlyčio tašku – išskirtinėmis gyvenimo ir kūrybos aplinkybėmis. Į tai nurodo ir parodos pavadinimas.

D.Rusys – savamokslis tapytojas, unikalią tapysenos manierą, charakterį nugludino, mokydamasis iš kitų autorių. Nepaisant to, jog yra šalia profesionalios mokyklos, šiandien vertinamas tarp svarbiausių Klaipėdos tapytojų. I.Baroti, kilęs iš Tadžikijos, tačiau didesnę savo gyvenimo dalį praleidęs Lietuvoje. Dviejų valstybių kultūriniai poliai leidžia menininkui būti šalia ir tarp abiejų kraštų. Ši duali geografinė, mentalinė ir dvasinė būsena suformavo ir savitą I.Baroti meninį braižą, stilistiką“.

Jo skulptūrinė keramika, dvelkianti Rytų dvasia, bus eksponuojama ir kitoje „Krebsen“ galerijos parodoje „Kosha“ birželio 13 – liepos 12 dienomis. Tąsyk prie I.Baroti prisijungs vilnietė fotografė Vilma Samulionytė, meno gerbėjams Danijoje pateiksianti savo fotografinius įspūdžius iš Saudo Arabijos.

Parengė Rita Bočiulytė

by admin