Langas

MENO LEIDINYS Nr. 5 (203)
www.durys.daily.lt
Redaktorė Rita Bočiulytė
r.bociulyte@kl.lt

Langas

 

Iš Klaipėdos – į Amsterdamą ir Greifsvaldą

Nyderlanduose ir Vokietijoje savo fotografijų parodas gegužę pristatė trys klaipėdiečiai fotomenininkai.

Nuo gegužės 16-osios iki liepos 1-osios Amsterdamo fotografijos fondas organizuoja penktąjį GRID fotografijos festivalį. GRID yra kas antrus metus vykstantis šiuolaikinis vizualiosios kultūros renginys, savo parodose pristatantis tarptautiniu mastu pripažintus ir jaunus menininkus.

Šių metų renginyje du menininkai iš Klaipėdos – Gytis Skudžinskas ir Darius Vaičekauskas – su savo pa-rodomis „Traces“ ir „Dekonstrukcijos“ atstovauja Lietuvai. Specialiai šiai bienalei išleistas bendras abiejų fotografų parodų katalogas, pristatantis jas ir autorius.

Lietuvos fotomenininkų sąjungos (LFS) Klaipėdos skyriaus pirmininkas D.Vaičekauskas Amsterdame eksponuoja darbus iš pernai pradėtos kurti vienetinių „Dekonstrukcijų“ serijos (dabar joje – 30 darbų). Tai menininko dekonstruotos kitų autorių fotografijos – suraižytos, modifikuotos, bylojančios apie autentiškos autorystės vertės devalvaciją ir savotiškai analizuojančios, permąstančios Lietuvos fotografijos istoriją. Savo 25-ias „Dekonstrukcijas“ baigiantis 2011-iesiems D.Vaičekauskas pirmąsyk parodė LFS „Prospekto galerijoje“ Vilniuje. Antrąsyk dienos šviesą 12-a jų išvydo dabar Nyderlanduose, o rudeniop šią seriją bus galima pamatyti ir Klaipėdoje, Baroti galerijoje.

O nuolat besikeičiančios ir vis pasipildančios G.Skudžinsko „Traces“ į naujas ekspozicines erdves instaliuotas jau bene 14-ąjį kartą. Startavusi 2006-aisiais Klaipėdoje, ši kintanti fotoinstaliacija nuo tol eksponuota Palangoje, Vilniuje, Panevėžyje, Kijeve (Ukraina), Istade (Švedija), Berlyne ir Arenshope (Vokietija).

Be to, Vokietijoje, Greifsvaldo miesto „STP“ galerijoje gegužės 5-ąją atidaryta G.Skudžinsko ir Joanos Deltuvaitės paroda. Gytis jai pateikė savo darbus iš serijos „Backgrounds“, o Joana – „Skvuotus“.

 

 

Klaipėdiečio Requiem skambėjo Kijeve

Gegužės 23-iąją Kijeve (Ukraina), 22-ajame tarptautiniame naujosios muzikos festivalyje „Sezono muzikinės premjeros“ atliktas klaipėdiečio kompozitoriaus Remigijaus Šileikos kūrinys.

Festivalio sakralinės muzikos koncerte kartu su ukrainiečio pianisto ir kompozitoriaus Oleksandro Kozarenkos, beje, gegužės pradžioje muzikavusio „Klaipėdos muzikos pavasaryje“, kūriniu nuskambėjo R.Šileikos Requiem mišriam chorui, solistei (sopranas) ir simfoniniam orkestrui (1999 m., nauja redakcija – 2012 m.). Requiem paruošė ir atliko Kijevo muzikai – B.Letošinskio choras ir orkestras su vokaliste Olena Šinal. Dirigavo Igoris Andrijevskis.

„Itin muzikalus dirigentas, labai juo esu patenkintas. Apskritai Requiem atlikimas buvo tikrai geras“, – teigė kompozitorius, šiemet sausį parengęs naują šio stambios formos savo kūrinio redakciją.

R.Šileika pats dalyvavo premjeroje, klausėsi kitų festivalio koncertų. Kijevo naujosios muzikos festivalyje klaipėdiečio muzika skambėjo antrąsyk. 2007-aisiais „Sezono muzikinėse premjerose“ buvo atliktas jo Koncertas fortepijonui ir styginių orkestrui.

Klaipėdoje R.Šileikos muziką šiemet bus galima išgirsti rudenį „Marių klavyrų aiduose“.

Šauniai pasirodė atlikėjų konkurse Prahoje

Gegužės 15 ir 16 dienomis Čekijos sostinėje vyko 2-asis tarptautinis konkursas „Prahos muzikos sezonai“, kuriame dalyvavo ir puikiai pasirodė jaunieji Klaipėdos muzikantai.

Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos jaunoji pianistė Vaiva Bitinaitė savo amžiaus grupėje laimėjo pirmąją vietą, o jos bendramokslei Emilijai Šukytei atiteko antroji vieta (abiejų mokyt. Vaiva Purlytė). Jų pedagogė koncertuojančių atlikėjų kategorijoje pelnė antrąją vietą (pirmoji nebuvo skirta niekam). Konkurse taip pat dalyvavęs jaunasis akordeonistas Vitalijus Dobrovolskis (mokyt. Robertas Užgalis) užėmė antrąją vietą (pirmoji nebuvo skirta), o duete su E.Šukyte – pirmąją.

Pilies teatro premjera – Raudonės pilyje

Klaipėdos Pilies teatro gatvės vaidinimų seriją papildė naujas spektaklis „Kariatidės“. Premjera gegužės 26-ąją pristatyta Raudonės pilyje, 11-ojoje teatralizuotoje šventėje „Panemunių žiedai“.

Klaipėdiečiams ir miesto svečiams Pilies teatro gatvės renginių trupė įsiminė savo originaliais ir efektingais pasirodymais Jūros šventėse, tarptautiniame gatvės teatrų festivalyje „Šermukšnis“ bei kituose reprezentaciniuose uostamiesčio renginiuose.

Naujasis trupės darbas „Kariatidės“ – jau bene šeštasis Pilies teatro gatvės spektaklis, šiuosyk pagrįstas graikų mitais apie kariatides, deivę Atėnę, Atlantus ir mirties personifikaciją Tanatą. Šešios jonėninio stiliaus marmurinės moterų figūros – kariatidės, laikančios Erechtejono šventyklos ant Akropolio kalvos šoninį portiką, – daugelio atmintyje gyvas paveikslas. Jis „įrėmino“ ir naujo vaidinimo veiksmą.

Pilies teatro vadovas ir naujojo spektaklio režisierius Alvydas Vizgirda sakė, kad „Kariatidės“ skiriasi nuo kitų trupės vaidinimų („Porcelianinės vestuvės“, „Versalio sodai“, „Sirenos“). Čia daugiau ekspresijos, ryškių spalvų. Spektaklyje skamba graikų poetų Sapho ir Archilocho tekstai. Muziką „Kariatidėms“ sukūrė kompozitoriai Giedrius Puskunigis ir Gintaras Kizevičius, kostiumų dailininkė – Aina Zinčiukaitė, choreografas – Arūnas Peštenis. Spektaklyje dalyvauja klaipėdietis mimas Aleksas Mažonas ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistė Loreta Ramelienė.

Raudonės pilyje rengiamame festivalyje Pilies teatras nebe naujokas, viešėjo jau ketvirtąsyk. „Fantastiškai gražus buvo renginys. Jame sutikome savo bičiulius iš Varšuvos teatro „AKT“, susipažinome su Krokuvos istorinio šokio teatru, – pasakojo A.Vizgirda. – „Kariatides“ rodėme mažajame pilies kieme, kur vyksta dieniniai šventės vaidinimai. Publika priėmė labai gerai.“

Klaipėdos Pilies teatro šios vasaros tvarkaraštyje – pasirodymai Kaliningrado (Rusijos Federacija) miesto dienose, VI tarptautiniame gatvės teatrų festivalyje „Žemė. Dangus. Jūra“ Liepojoje (Latvija), XVI tarptautiniame gatvės teatrų festivalyje „FETA“ Gdanske (Lenkija) ir Klaipėdos miesto jubiliejinio 760-ojo gimtadienio renginiuose. Jų metu „Kariatides“ bus galima pamatyti rugpjūčio 3-iąją Atgimimo aikštėje. Kitąmet su šiuo spektakliu Pilies teatras ketina pretenduoti į Kipre vykstančio tarptautinio gatvės teatrų festivalio programą.

Parengė Rita Bočiulytė

by admin