Latviškas klaipėdietės balerinos pavasaris

Rytas JURGELIS. Geltonas laimingas. 2007 m. Aliejus, drobė, 40×120 cm.

 

Latviškas klaipėdietės balerinos pavasaris

Šį pavasarį Liepojoje vykusio tarptautinio džiazo festivalio „Aile jazz“ atidarymo vakaras buvo patikėtas lietuviams. Jį režisavo klaipėdietė choreografė Inga Briazkalovaitė, taip pat šokusi 12-ajame tarptautiniame Baltijos baleto festivalyje Rygoje.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto solistė, renginių ir šokių choreografė I.Briazkalovaitė pasakojo, kad vieningo šokio ir džiazo muzikos koncerto rengimas šiemet balandžio 26-29 dienomis Liepojoje vykusiame tarptautiniame džiazo festivalyje „Aile jazz“ buvo pirmasis didelis jos režisūrinis darbas. Anot I.Briazkalovaitės, ją dar gruodį susirado Latvijos kultūros ministerijos atstovai, įsidėmėję šokėją Rygoje vykusiame gala koncerte: „Pasiūlė šokti per jų džiazo festivalį. Kadangi minčių buvo begalė, tas vienas šokis išsirutuliojo į visą festivalio atidarymo koncertą“. Tame koncerte dalyvavo Vytautas Grubliauskas-Kongas su „Doudi jazz band“, „Bugs band“, skrabalininkas Regimantas Šilinskas, „Žuvėdros“ šokėjai bei aštuonių Klaipėdos muzikinio teatro baleto šokėjų grupė.

Lietuvių programoje buvo tai, kas sieja šokį ir džiazo muziką: neoklasikinis šokis, meilės duetai, tango, bugi. Buvo planuota, kad tai bus vienos valandos ir 15 minučių koncertas, bet dėl puikios publikos reakcijos ir atlikėjų įsitraukimo jis truko beveik dvi valandas.

I.Briazkalovaitė stebėjosi nepaprastai gera festivalio organizacija, puikiu techniniu aprūpinimu. Lietuviams talkino geriausiu šalyje pripažintas Latvijos apšvietėjas.

Liepojos spauda lietuvių pasirodymą įvertino kaip nepaprastai profesionalų, patrauklų ir emocionalų.

Džiazo festivalis šokėjai nebuvo vienintelis latviškas štrichas šį pavasarį. Balandžio 14-ąją Klaipėdos muzikiniam teatrui buvo patikėta pradėti 12-ąjį tarptautinį Baltijos baleto festivalį Rygoje. Rygos traukinių stotyje, žmonėms skubant iš vieno traukinio į kitą, specialiai atitvertoje aikštelėje buvo demonstruojama pirmoji spektaklio „Štrausiana“ dalis. I. Briazkalovaitė juokėsi, kad jei paprastai į sceną įvažiuoja su karieta, tąkart įvažiavo su… grindų vaškavimo mašina.

Baleto festivalio kulminacija vadinamas gala koncertas. Jame šokti kviečiami garsiausi pasaulio šokėjai. I.Briazkalovaitė šiame koncerte su partneriu Aurelijumi Liškausku šoko prieš dvejus metus. Šiemet ji taip pat buvo pakviesta šokti jame. Su partneriu Ričardu Jankavičiumi balandžio 21-ąją šokėja atliko meilės duetą pagal filmo „Gladiatorius“ garso takelį. Koncerte dalyvavo baleto žvaigždės iš JAV, Portugalijos, Makedonijos, Ukrainos ir Rusijos.

Kaune šypsojosi lėlės ir vaikai

Gegužės 24-27 dienomis Kauno valstybinis lėlių teatras surengė XVII tarptautinį lėlių teatrų festivalį „Šypsos lėlės ir vaikai“, kuriame vaidino ir Klaipėdos teatrai, buvo parodytos klaipėdiečių pjesės.

Šiųmetė festivalio programa buvo tanki kaip niekad: 16 spektaklių (vaikams ir suaugusiems), tradicinis lėlių ir kaukių paradas Laisvės alėjoje, edukacinis renginys lėlių teatro profesionalams ir pirmą kartą rengti spektaklių aptarimai.

Tradiciškai pirmąją festivalio dieną vaidino moksleivių lėlių teatrai, tarp kurių buvo ir Klaipėdos jaunimo centro vaidybos studija „Trepsė“ („Rudnosiuko istorijos“; autorė – Rima Svytytė). Parodyta Kauno valstybinio lėlių teatro premjera – Andriaus Žiurausko režisuotas spektaklis „Vilkas ir ožiukai“ pagal dvylikametės klaipėdietės Šarūnės Kepenytės pjesę, kurią paskatino parašyti grybaujant rastas laikraštis su skelbimu apie konkursą. Šiuo spektakliu teatras dalyvauja ES programos „Kultūra 2000“ projekte „Jaunasis amžius“ (organizatorius – Estijos valstybinis lėlių teatras). Visi projekte dalyvaujantys teatrai (iš Suomijos, Danijos, Belgijos, Estijos ir Lietuvos) gegužės 28 – birželio 3 d. susitiks Taline; čia bus išleistas ir DVD, kuris įamžins, kaip teatrams sekėsi sukurti spektaklius pagal projekte dalyvavusių 6-21 metų amžiaus autorių pjeses.

Festivalyje Lietuvos lėlių teatrai vaidino per pastaruosius vienerius metus sukurtus spektaklius. Tai iš dalies leido susidaryti įspūdį, kokia dabar mūsų lėlių teatro situacija ir problemos. Festivalio šeimininkai parodė spektaklį „Mažasis Mukas“ (rež. Algimantas Stankevičius), Panevėžio lėlių vežimo teatras – Nijolės Indriūnaitės spektaklį „Stebuklingi bateliai“, Vilniaus teatras „Lėlė“ – „Daktarą Dolitlį“ (rež. Rimas Driežis), Klaipėdos lėlių teatras paskutinę festivalio dieną pristatė prieštaringai vertinamą režisierės Gintarės Radvilavičiūtės spektaklį „Po Betliejaus žvaigžde. Indų pasaka“ (aut. Gitana Gugevičiūtė), Kaune susilaukusį daug puikių atsiliepimų.

Festivalio programoje taip pat buvo teatrų iš Izraelio, Belgijos, Danijos, Baltarusijos, Latvijos, Lenkijos spektakliai. Miesto sode prie Kauno lėlių teatro publiką linksmino klounados ir žongliravimo meistras Jaris Siljamakis iš Suomijos .

Kurs Orvidų sodyboje – muziejuje

Birželio 5-16 dienomis Orvidų sodyboje-muziejuje vyks 3-ioji tarptautinė tapytojų ir skulptorių kūrybinė stovykla – pleneras, skirtas akmentašio, savamokslio menininko, filosofo Viliaus Orvido (1952-1992) atminimui.

Į Orvidų sodybą Kretingos rajone šiemet susirinks kurti 13 dailininkų iš Lietuvos ir užsienio. Jau treti metai dailininkus čia suburs klaipėdiečiai menininkai Borisas Jokubauskis ir Regina Donbrauskaitė-Plotnikova.

Į 3-iąjį plenerą Orvidų sodyboje ruošiasi atvažiuoti tapytojai Lona Gonsovska ir Ilgvaras Zalanis iš Latvijos, Ismo Olavis Hyvarinenas iš Suomijos, Maksimas Popovas iš Rusijos, taip pat lietuviai skulptoriai Rimantas Eidėjus ir Mindaugas Aučyna, kalvystės meistras Algimantas Stankus, tapytojai Vytautas Tamoliūnas, Jurga Eidėjienė, Edita Matulionytė, fotografė Palmira Beniušytė.

Juos visus vilioja nepaprasta Orvidų sodybos atmosfera. „V.Orvido palikti kūriniai tėvų sodyboje šiandien jau ne vien muziejinė vertybė, bet traukos centras, piligrimystės vieta“, – pastebėjo pernai čia kūręs vilnietis tapytojas Saulius Kruopis. Anot jo, kasmetiniai tapybos plenerai Orvidų sodyboje atskleidžia neabejotiną nuolat kintančio pasaulio vaizdą. Atvykstantys menininkai, tęsdami V.Orvido idėjas, prisiliečia prie gausaus jo palikimo ir pasisemia jo idealizmo“.

Plenero rengėjai tikisi, kad tapybos, skulptūros darbai, sukurti jo dalyvių, kasmet po Lietuvą keliaujančios plenero parodos paskatins visuomenę prisiminti Orvidų sodybos-muziejaus kūrėjus, vėl naujai pamatyti V.Orvidą, jo dvasinį kultūrinį palikimą ir nelikti abejingiems jo ateičiai.

Vaidins Druskininkų teatro festivalyje

Klaipėdos dramos teatras ir „gliukas“ Benas Šarka šiąvasar dalyvaus 3-iajame Druskininkų teatro festivalyje.

Jau birželį legendinio dainininko Andriaus Mamontovo gyvo garso koncertu startuos 3-iasis Druskininkų teatro festivalis (DTF). Ši preliudija atspindi ir gerokai pakitusį festivalio veidą: su geriausių Lietuvos režisierių spektakliais „konkuruos“ netradiciniai užsienio teatrų pasirodymai, populiarūs nepriklausomi teatro projektai, įspūdingi muzikiniai renginiai, neatrasti ar primiršti kino filmai, susitikimai su scenos bei ekrano legendomis.

Festivalį organizuoja Oskaro Koršunovo / Vilniaus miesto teatras, viešoji įstaiga „Kultūros cechas“ ir Druskininkų miesto savivaldybė. Pasak organizatorių, festivalis auga geometrinės progresijos greičiu, šiemet numatyta daugiau nei pusšimtis renginių.

Rengėjai džiaugiasi, kad festivalis pagaliau taps tarptautiniu ir pristatys net tris unikalias trupes iš užsienio: populiarumu Čekijoje nepralenkiamą „Image“ – vaizdinių teatrą, artimiausių kaimynų iš Kaliningrado savitumą liudijantį „Kitokį teatrą“ (jis festivalyje parodys netikėtą V. Šekspyro tragedijos „Hamletas“ interpretaciją) ir pogrindinį, legendomis apaugusį Gruzijos „Pirštų“ teatrą bei jo unikalią žymios anglų roko grupės „Pink Floyd“ koncerto The Wall („Siena“) interpretaciją.

Pagrindinėje – konkursinėje – programoje bus rodomi įdomiausi Lietuvos režisierių pastatymai: skandalingasis Jono Vaitkaus „Pagalvinis“, nepatogus Valentino Masalskio „Aš, Fojerbachas“, „patvirkęs“ Povilo Gaidžio „Paleistuvis“ su pirmo ryškumo Klaipėdos teatro žvaigždėmis Nele Savičenko ir Vytautu Anužiu. Druskininkų festivalio publika bus supažindinta su sėkmingiausiais sezono eksperimentais: „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanotu spektakliu „kartu“ (Oskaro Koršunovo / Vilniaus miesto teatras), žymaus suo-mių režisieriaus Kristiano Smedso ir lietuvių aktorės Aldonos Bendoriūtės „Liūdnomis dainomis iš Europos širdies“, neįtikėtino populiarumo sulaukusiu Gintaro Varno studentų spektakliu-tyrimu „Žvaigždžių kruša“, Cezario Graužinio ir jo grupės ironišku prisilietimu prie šiandieninės realybės „Lietuvos dienoje“. Naujus spektaklius pristatys choreografai: Gytis Ivanauskas – „Aš tave labai myliu“ ir Jurijus Smoriginas – „Idiotą“.

Žiūrovai tradiciškai galės rinkti festivalio favoritus balsuodami už labiausiai patikusius spektaklį, aktorių ir aktorę. Festivalio geriausieji bus apdovanoti festivalio uždarymo ceremonijoje.

Vakarais festivalis „persikels“ į muzikinį klubą – restoraną „Kolonada“, kur vyks muzikiniai, dainuojamosios poezijos, netradicinio, kamerinio pobūdžio renginiai – klaipėdiečio avangardisto Beno Šarkos pasirodymai, humoro miniatiūrų vakarai, džiazo improvizacijos, tango viražai ir kita.

Didžiausia festivalio naujovė – „Lietuvos kino sanatorija“. Kiekvieną savaitę sanatorijoje „Lietuva“ žiūrovai galės pamatyti geriausius lietuviškus filmus – nuo A.Grikevičiaus ir A. Dausos „Jausmų“ iki A. Puipos „Nuodėmės užkalbėjimo“. Juos pristatys kino kritikas Skirmantas Valiulis, po peržiūros žiūrovai galės susitikti su kino ekrano žvaigždėmis.

Druskininkų teatro festivalis prasidės birželio 16-ąją ir tęsis iki rugpjūčio 24-osios. Jį užbaigs vienas naujausių Klaipėdos dramos teatro spektaklių – E.E.Šmito „Paleistuvis“, režisuotas P.Gaidžio.

by admin