„mažoji m” skelbia “metų m” rinkimus

„mažoji m” skelbia “metų m” rinkimus

Šveicaro P. Moschitzkos ofortas, pelnęs pirmas klaipėdiečių simpatijas.

Ignas Kazakevičius

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre vėl svečiuojasi miniatiūros, gaivindamos prieš metus šioje vietoje jaukų prieglobstį radusią miniatiūrų parodų tradiciją. Ją šiemet tęsia tarptautinė paroda “mažoji m”, kviečianti klaipėdiečius dalyvauti metų miniatiūros rinkimuose.

Mišri ir įvairi

Pernai uostamiesčio žiūrovų dėmesiui buvo pateiktas VšĮ „Meno parkas“ (Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus galerija) ir Vokietijos menininkų požiūris į miniatiūros sampratą įvairiose medžiagose.

Šiemet vilniečių kuratorių Kristinos Norvilaitės ir Jolitos Zykutės Klaipėdoje pristatoma paroda – mišri. Du trečdaliai joje dalyvaujančių menininkų – iš Austrijos, Kanados, Kroatijos, Lenkijos, Slovėnijos, Suomijos, Šveicarijos, trečdalis – iš Lietuvos. Tarp pastarųjų – ir jauni, ir pripažinti kūrėjai (Rimvydas Kepežinskas, Birutė Zokaitytė, Jūratė Rekevičiūtė, Danutė Kozlovienė, Karina Matiukienė).

Eksponuojami penkiasdešimt penki dvidešimt aštuonių autorių kūriniai. Paroda truks iki balandžio 24 dienos.

Neperžengė A4 formato

Tarp eksponatų daugiausiai – grafikos darbų. Taip pat yra tapybos, tekstilės, fotografijos, stiklo ir netgi ant džiovintos žolės sukurtų kūrinių.

Pasaulinėje praktikoje egzistuoja įvairūs būdai miniatiūros žanrui apibūdinti, kurie skiriasi priklausomai nuo šalies ar parodų rengėjų. Vienintelis reikalavimas “mažosios m” darbams – jų dydis turėjo būti ne didesnis nei A4 formato popieriaus lapas. Parodos autoriams, atlikimo technikai ar darbų temai jokie apribojimai nebuvo taikomi.

Paroda “mažoji m” rengiama nuo 2001 metų Vilniuje ir jau įrodė savo gyvybingumą kultūriniame gyvenime. 2001-aisiais buvo sulaukta miniatiūrų iš vienuolikos, 2002 m. – iš keturiolikos, 2003 m. – net iš dvidešimties šalių. Žiūrovai greta daugybės originalių darbų turėjo progą pamatyti ir tokių garsių užsienio kūrėjų kaip Mikaelio Kilmano (Švedija), Luko Etjeno (Belgija) grafikos darbus.

Ši „mažoji m“ – jau 4-oji. Iki tol eksponuota sostinės „Stiklo karoliukų meno ir kultūros centre“, šiemet ji pirmą kartą „išlipo“ į viešą erdvę – buvo pristatyta Vilniaus miesto savivaldybėje. Pirmą kartą ši paroda yra mobili, be Klaipėdos, dar pabuvos Panevėžyje.

Suskambo grafika

Linksmai nuteikia kroato Josifo Butkovico darbai “Viščiukas 1” ir “Viščiukas 2” – baltas popieriaus lapas išmargintas juodom trumpom linijom. Pavadinimas verčia mąstyti: “Kodėl?”, ieškoti: “Kur?” ar bent jau nusišypsoti dėl autoriaus šmaikštumo.

Lietuvė grafikė Jūratė Rekevičiūtė pristato seriją miniatiūrų, kurių pagrindinis herojus – zuikis, o darbų pavadinimais tarsi nusakomi atskirų istorijų siužetai – “Zuiki, aš tave pagausiu”, “Aš tik zuikio kontūras”.

Autorė iš Lenkijos Agnieška Boron abstrakcijose “Karo dievas”, “Sekso dievas”, “Sapnų dievas” pateikia viziją, kaip atrodo šiuolaikiniai dievai. Žiūrovams bus įdomu panagrinėti šias iš pirmo žvilgsnio panašias miniatiūras, ieškant skirtumų, kiekvieno dievo atributų.

Tekstiliniame Laimutės Kozlovienės skaitmeninės spaudos ir siuvinėjimo mikse galima aptikti nuorodų į grafiką ir fotografiją. Iš šių meno šakų autorė skolinasi minimumą, o kūrinio detales išplečia iki maksimumo ir kameriškumą priešpastato menamam dideliam formatui.

Birutės Zokaitytės tondo formos jaukūs idiliški buities vaizdai auksiniame, su atrama įrėmintame oforte įgyja mažne muziejinę vertę.

Vis dėlto, kaip pastebėjo ir pirmieji parodos lankytojai menininkai, ne vienam “mažosios m” kūriniui stinga preciziškumo (kuris iš tiesų būtinas), tapybinės miniatiūros stokoja išraiškos mažame formate prasmės. Geriausiai suskamba grafika, eksperimentai su ėsdintu stiklu (L.Pociūtė „Po to“).

Renka pliusus

Pernai Vilniuje meno specialistų komisija pirmąkart išrinko projekto “mažoji m” metų miniatiūrą – Šiaurės Korėjos menininko Nasilo Kvako darbą (šiuose rinkimuose turėjau garbės dalyvauti ir aš).

Plečiantis projekto geografijai, auga ir komisijos sudėtis. Šiemet Klaipėdai atstovavome kartu su “Klaipėdos” dienraščio meno leidinio “Durys” redaktore Rita Bočiulyte, meno kolekcionieriumi Edmundu Kolakausku ir grafiku Algiu Kliševičiumi. Pastarasis Peterio Moschitzkos (Šveicarija) darbus pavadino beveik tobulais, pagal miniatiūrų sampratos taisykles sukurtais kūriniais. Dar pridurčiau, kad jie ir žaismingiausi, t.y. tokie, kuriuose įkalta intrigos vinis, nors iš pažiūros tai – tik linijinis piešinys. Šiam kūriniui pliusus parašė ir kiti vertinimo komisijos nariai.

Na, o parodos lankytojai jiems patikusią miniatiūrą galės rinkti visą mėnesį. Šių rinkimų rezultatai bus oficialiai įtraukti į parodos katalogą.

by admin