Novelės rudens maratonas

Novelės rudens maratonas

Juozas Šikšnelis

Priminsiu, kad Klaipėda yra įsikūrusi ypatingo klimatinio poveikio zonoje, todėl vėlai rudenį čia ima žydėti novelės. Tik nereikia jų painioti su iš Olandijos bei Lenkijos vežamomis chrizantemomis bei kitomis rudeninėmis gėlėmis. Novelė – ypatingas augalas ir niekas iki paskutinio momento nežino, koks derlius bus šiemet. Viskas paaiškėjo lapkričio 21–25 dienomis, kai Klaipėdoje bei apylinkėse vyko tradicinis Novelės ruduo, rengiamas Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus.

Iki šiol šis renginys buvo vadinamas tarptautiniu, nes jame dalyvaudavo novelių kūrėjai iš svečių šalių. Šiemet viskas labiau priminė maratoną. Keturias pirmąsias dienas Klaipėdos rašytojai judėjo dviem apskritimais: miesto ribose po mokyklas ir užmiestyje po rajonų savivaldybių viešąsias bibliotekas. Aplankyta: Vydūno, Siuvimo ir verslo paslaugų, S.Šemerio, Verslo ir paslaugų, Tauralaukio mokyklos ir „Aukuro“ bei „Varpo“ gimnazijos.

Aktyviausiai mokyklose literatūros pamokose savo kūrybą skleidė rašytojai R.Kairienė, N.Kepenienė, o aktoriaus A.Šimanskio lūpomis bylojo ir pats Novelių rudens sumanytojas šviesaus atminimo R.Černiauskas.

Antrajame rate aplankyti Endriejavas, Gargždai, Kretinga, Palanga, Skuodas, Barstyčiai. Be jau minėtų rašytojų, čia dalyvavo dar E.Karnauskaitė, D.Molytė, A.Kuklys, S.Poškus, D.Sobieckis, šių eilučių autorius ir kiti.

Į baigiamąjį maratono renginį, kuris vyko Ievos Simonaitytės bibliotekos kavinėje „Bistro 25“, atvyko novelistė D.Kalinauskaitė iš Vilniaus. RoRa skaitė Cortasarą, G.Grajauskas – ištrauką iš naujojo kūrinio, o J.Šikšnelis atliko novelių karunkas balsui ir popieriaus naikinimo mašinai. Visiems skaitovams mušamaisiais akompanavo L.Švirinas.

Tinklalapyje www.klavb.lt ir klrasytojai.blogas.lt vyko konkursas „Parašyk novelei pabaigą“. Prizus jo nugalėtojams įsteigė knygynų tinklas „Rotas“. Buvo paskelbtos penkios novelės be pabaigos. Vienos autorės novelė taip ir liko be pabaigos, skaitytojai tikriausiai jos neįkando. Viena novelė sulaukė net penkių pabaigos variantų: vieni autoriai jautriai pagriebė kūrinio stygą, kiti tik apgraibomis, svarbiausia, kad kiekvienas kūrinį perskaitė savaip.

Novelei reikia erdvės, skaitančių akių ir klausančių ausų. Belieka viltis, kad per penkias Novelės rudens dienas šis kiek primirštas ir apleistas žanras atrado naujų gerbėjų.

Novelės rudens rėmėjas – Klaipėdos miesto savivaldybė, knygynų tinklas „Rotas“, partneris – Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka.

Renginiuose dalyvavo daugiau nei 400 klausytojų. Siekta ne kiekybės rekordo, bet noro priartinti klausytoją prie novelės, paskatinti skaitymą.

by admin