Nuostabieji prakartėlių personažai – vaikų akimis

Nuostabieji prakartėlių personažai – vaikų akimis

Pasidžiaugti tiesiog beribiu vaikų fantazijos pasauliu kalėdinėje prakartėlių parodoje kviečia Lietuvos dailės muziejaus Klaipėdos Prano Domšaičio galerija.

Jau trečiąjį kartą ji surengė vaikų ir jaunimo kūrybos konkursą „Mano prakartėlė“. Konkurse dalyvavo per 120 įvairaus amžiaus vaikų, parodoje eksponuojamos 39 prakartėlės. Paroda veikia P.Domšaičio galerijoje iki kitų metų sausio 6-osios, tad ją dar galima spėti aplankyti su šeima ar svečiais.

Kiekvieną kartą skelbiant konkursą nurodomos medžiagos, iš kurių kuriamos prakartėlės. Šiais metais buvo pasirinktos gamtinės medžiagos. „Visi konkurso dalyviai sėkmingai susidorojo su šia užduotimi ir, naudodami samanas, lapus, žiedlapius, sėklas, medžio žievę, šiaudus, sukūrė nepakartojamas kompozicijas, kupinas nuoširdaus Kalėdų laukimo džiaugsmo. Matyt, todėl prakartėlių personažai yra tokie saviti, linksmi, nuotaikingi“, – džiaugėsi P.Domšaičio galerijos direktorė menotyrininkė Kristina Jokubavičienė.

Europoje prakartėlės paplito viduramžiais, šv. Pranciškaus Asyžiečio dėka. Jis gavo popiežiaus leidimą atkurti gyvą Kūdikėlio Jėzaus gimimo sceną. Tokie „gyvieji paveikslai“ per Kalėdas tapo populiarūs visose bažnyčiose. Prakartėlių personažai atėjo iš Šventojo Rašto: Kūdikėlis Jėzus ėdžiose su šienu, Marija ir Juozapas, Trys karaliai, atkeliavę su dovanomis, angelai, piemenėliai ir gyvulėliai. Svarbiausi iš gyvulėlių buvo asilas ir jautis, nes jie pūtė šiltą kvapą į Kūdikėlį, neleisdami jam sušalti.

Prakartėlės su šventųjų ir gyvulėlių figūrėlėmis pasklido po visas šalis, buvo rengiamos ne tik bažnyčiose, bet ir namuose, gaminamos iš įvairiausių medžiagų: pradžioje liejamos iš vaško, vėliau iš gipso, drožiamos iš medžio. „Dabar prakartėlės gaminamos masiškai, pramoniniu būdu, tačiau niekas nepakeis bendros kūrybos džiaugsmo, kai tamsiais gruodžio vakarais visa šeima susiburia kurti savą, vienintelę ir nepakartojamą prakartėlę“, – mano K.Jokubavičienė.

Jei dar nematėte Klaipėdos vaikų prakartėlių parodos, siūlome užmesti akį nors į keletą ekspozicijos fragmentų, užfiksuotų nuotraukose.

„Durų“ inf.

by admin