Olandų kepurė – fotomenininko atvirukuose

Olandų kepurė – fotomenininko atvirukuose

Klaipėdietis fotomenininkas Algirdas Darongauskas išleido daugel metų jo fotografuoto ,,Olandų kepurės“ ciklo atvirukų rinkinį.

Į aplanką telpa 10 standartinio formato atvirukų. Juose – rinktinės ciklo fotografijos, kurių fotomenininkas yra padaręs beveik du šimtus. Taigi čia – tik maža didžiulės fotografijų kolekcijos dalelė, reprezentuojanti unikalų mūsų pajūrio kampelį ir savito fotomenininko kūrybą, jo netipišką žvilgsnį į netipišką peizažą.

Pajūrio regioninio parko Olandų kepurės kraštovaizdžio draustinis – unikalus mūsų pajūrio ruožas, susiformavęs be jokios režisūros, jokio žmogaus rankos prisidėjimo, nuoga gamta, – anot klaipėdiečio ekologo Erlando Paplauskio. Jo teigimu, A.Darongauskas gali būti vadinamas Olandų kepurės dainiumi, kuriančiu moderniąją šios unikalios vietos mitologiją. „Dirbdamas parko ekologu, jau daugelį metų sutinku tarp pajūrio akmenų šmirinėjantį fotomenininką – tai įbridusį vandenin, tai parkritusį tarp akmenų krante… Net atrodo, kad ši vieta be jo prarastų dalį savo paslapties“, – sako E.Paplauskis.

„Kada čia beateitum, nepamatysi to paties vaizdo, viskas kinta, mainosi, vieni akmenys dingsta, kiti atsiranda. Juntu jūros gyvybę, judėjimą, o ir akmenys visada byloja kažką nauja…“ – dalinasi mintimis fotomenininkas. A.Darongauskas su fotoaparatu nesiskiria nuo trylikos metų ir, kaip jis sako, jau trys dešimtmečiai „gyvena menine fotografija“. Savo fotokamera jis yra užfiksavęs Žemaičių Kalvarijos atlaidus – sukūrė didžiulę fotografijų kolekciją apie juos, antri metai fotografuoja „Akmenų portretus“ Mosėdyje ir Orvidų sodyboje ir jau daugybę metų, jo paties žodžiais tariant, – lyg Sezanas lanko savo „Ekso šv. Viktorijos kalną“ – Olandų kepurę. „Mane pakerėjo to pusantro kilometro pajūrio ruožo akmenys, paslaptinga jų kaita, kurioje kartais pasirodo fenomenalūs, neįprasti, magiški, fantasmagoriški akmenys…“ – prisipažįsta fotomenininkas.

A.Darongausko „Olandų kepurės“ fotografijų ciklas jau apkeliavo Lietuvos miestų parodų sales, pabuvojo Kaliningrade. Dabar jo atvirukų rinkinį medžios kolekcininkai. Mat jis išleistas tik 500 egz. tiražu ir knygynuose, spaudos kioskuose vargu ar pasirodys.

A.Darongausko atvirukų rinkinio „Olandų kepurė“ leidimą finansavo Klaipėdos miesto savivaldybė ir Sauliaus Jokužio leidykla-spaustuvė.

„Klaipėdos“ inf.

by admin